Da bi povećala natalitet, Nemačka je uvela Zakon po kome majke i očevi mogu da uzmu do 14 meseci porodiljskog bolovanja. Za to vreme, oni imaju pravo na dve trećine plate.
Majka isto tako ima pravo na obaveznih šest nedelja bolovanja pre porođaja i osam nedelja posle.
Za prevremeno rođene bebice i blizance, ovaj period se produžuje na 12 nedelja. Za to vreme, ona dobija celu platu. Ono što je interesantno jeste i činjenica da i nezaposleni roditelji u Nemačkoj imaju pravo na naknadu od 300 evra za vreme “porodiljskog odsustva”.
Nemačke vlasti na sve načine pokušavaju da povećaju natalitet i podstiču parove koji odluče da imaju decu. Zbog toga uvode sve fleksibilniju politiku porodiljskog odsustva – mame i tate mogu da uzmu 14 meseci porodiljskog.
Zahvaljujući ovoj politici, porodice mogu duže da uživaju u zajedničkim trenucima
Roditelji koji žele da iskoriste ovo bolovanje moraju da se prijave sedam nedelja unapred, ali moraju i da ograniče svoje odsustvo na dve od tri godine (što je važno za porodice sa dvoje i više dece).
Ako se poslodavac slaže sa ovim, odsustvo može da se produži i do tri godine i to u periodu dok dete ne napuni osam godina. Za to vreme poslodavac ne sme da ih ugrozi, a isplaćuje im se dve trećine plate.
Blogerka Nina Masauk kaže da osim povećanja nataliteta, ova mera ima za cilj i približavanje očeva roditeljstvu, kao i obavezu da se oba pola bave kućnim poslovima i obavezama oko vaspitanja dece, a da u isto vreme finansijski doprinose porodici.
Ona kaže da je natalitet u Nemačkoj i dalje najniži u Evropi (1,36 dece po ženi), ali da je ova politika doprinela tome da se promeni stav o roditeljstvu kod muškaraca.
Ovaj zakon je doveo do toga da 80 odsto nemačkih očeva ostaje kod kuće dva meseca nakon rođenja deteta, a oko 20 odsto koristi celo porodiljsko odsustvo.
Komentari (0)