Razlozi za bol u leđima
Kako beba raste vaš bol u leđima postaje sve intenzivniji. U tome niste same, jer većina trudnica svedoči da su iskusile blag ili čak veoma jak bol pretežno u drugoj polovini trudnoće.
Kada je trudnica izložena situacijama u kojima je emocionalno napeta, i njeno telo prati to stanje te se i mišići kičme grče. Ako obratite pažnju, primetićete da vas kičma više boli u periodima kada ste pod stresom.
Šta da radite ako vas bole leđa?
VEŽBAJTE REDOVNO
Redovno vežbanje u trudnoći je značajno ukoliko želite da smanjite opterećenje za kičmu. Za trudnice je bezbedno plivanje, hodanje, vožnja sobnog bicikla ili vežbe joge prilagođene ovom stanju tela. Ukoliko osetite da vam ništa od navedenog ne pomaže, možete od lekara specijaliste tražiti vežbe koje je će olakšati konkretan problem koji vi imate sa kičmom.
IZBEGAVAJTE PODIZANJE TEŠKIH PREDMETA
Ako već morate da podignete nešto teško, činite to tako što ćete prvo čučnuti i ne savijajući leđa podići ono što želite.
OBRATITE PAŽNJU NA STAV TELA
Bez obzira da li stojite, sedite ili ležite, da biste umanjili bol u leđima potrebno je da zauzmete pravilan položaj. Spavajte na strani (najbolje levoj) i stavite jastuk između nogu. Ako sedite za stolom, stavite jastuk na donji deo leđa kao potporu, ispravite leđa a noge oslonite na drugu stolicu tako da stoje ravno.
Foto: Shutterstock
NOSITE UDOBNU OBUĆU
U trudnoći bi bilo poželjno da nosite što udobniju odeću stoga izbegavajte visoke štikle koje vašoj kičmi stvaraju dodatne probleme.
POSETITE KIROPRAKTIČARA
Ako se pravilno primenjuje, poseta kiropraktičara tokom trudnoće može biti korisna, ali je važno da se pre toga konsultujute sa svojim lekarom.
U kojim slučajevima treba da odete kod lekara?
1. Ako osetite jak bol
2. Ako osetite bol čiji se intenzitet povećava
3. Ako bol nastane naglo
4. Ako imate problema sa mokrenjem
5. Ako osećate probadanje u nogama i rukama
Komentari (0)