Foto: Bebac

Pasoš za decu – kome je neophodan, kako se vadi i koliko važi

Izvor: Bebac.com

Prema važećem zakonu, i bebe moraju imati sopstveni pasoš.

Prema važećem Zakonu o putnim ispravama, ne možete upisati dete u svoj biometrijski pasoš. Zato je potrebno je da mu izvadite samostalnu putnu ispravu.


Foto: Freepik

Zahtev za izdavanje pasoša detetu treba da podnesete vi kao roditelj, jer je reč o maloletnom licu.

Zahtev za izdavanje pasoša za maloletno lice podnose oba roditelja ukoliko su roditelji u bračnoj zajednici, odnosno jedan od roditelja uz pisanu saglasnost drugog roditelja, odnosno drugi zakonski zastupnik ili staratelj. Ta pisana saglasnost treba da bude overena u sudu, kod notara ili u opštini, ili ukoliko je drugi roditelj lično prisutan, saglasnost se daje samo potpisom na zahtevu.

Saglasnost za izdavanje pasoša za maloletno lice sada se može podneti elektronskim putem na sajtu Euprave. Ova usluga omogućava da jedan od roditelja da saglasnost elektornskim putem, te samo drugi roditelj lični podnosi zahtev, uz prisustvo maloletnog lica.

Izuzetno, putna isprava će se izdati i bez saglasnosti drugog roditelja u sledećim slučajevima:

  • ako zahtev podnese jedan od roditelja, a uz zahtev priloži i potvrdu nadležnog organa da je izdavanje pasoša u interesu deteta;
  • ako zahtev podnese roditelj kome je odlukom nadležnog organa za pitanje starateljstva dodeljeno starateljstvo nad maloletnim licem ili je dozvoljeno izdavanje putne isprave, osim kada je istom odlukom izdavanje putne isprave i putovanje maloletnog lica u inostranstvo uslovljeno saglasnošću oba roditelja;
  • ako postoji pravna i fizička sprečenost jednog od roditelja da vrši roditeljsko pravo.
  • ukoliko su roditelji maloletnog lica razvedeni, zahtev za izdavanje pasoša podnosi roditelj kome je presudom o razvodu braka dete povereno na samostalno vršenje roditeljskog prava, uz prilaganje pravnosnažne presude o razvodu braka.
  • ako je presudom o razvodu braka odlučeno da roditelji zajednički vrše roditeljsko pravo, u slučaju da je jedan od roditelja, koji zajednički vrše roditeljsko pravo, sprečen da lično prisustvuje podnošenju zahteva za izdavanje pasoša detetu, zahtev podnosi jedan od roditelja, uz pisanu i overenu saglasnost drugog roditelja.

Otisci prstiju i potpis se ne uzimaju prilikom podnošenja zahteva od deteta, do navršene dvanaeste godine života.

 U postupku za izdavanje pasoša za maloletno dete, neophodno je lično prisustvo oba roditelja ili pisana i propisno overena saglasnost drugog roditelja. Ova usluga omogućava da jedan od roditelja da saglasnost elektronskim putem, pa tako samo drugi roditelj lično  podnosi zahtev, uz prisustvo maloletnog deteta.

Po davanju elektronske saglasnosti, roditelj dobija obaveštenje koje sadrži takozvani EGN broj. Neophodno je da drugi roditelj koji sa detetom podnosi zahtev zna EGN broj saglasnosti, jer se na osnovu tog broja vrši pretraga saglasnosti u sistemu.

Ova usluga se koristi samo ukoliko oba roditelja vrše roditeljsko pravo. Saglasnost drugog roditelja nije potrebna ukoliko roditelj koji podnosi zahtev samostalno vrši roditeljsko pravo na osnovu pravosnažne presude.

Da biste koristili ovu uslugu, neophodno je da:

 

  • Posedujete važeću ličnu kartu Republike Srbije
  • Budete prijavljeni na Portal eUprava mobilnom aplikacijom ConsentID ili kvalifikovanim elektronskim sertifikatom
  • Ukoliko ste prijavljeni na Portal mobilnom aplikacijom ConsentID, potrebno je da imate izdat kvalifikovani elektronski sertifikat u klaudu kako biste mogli da potpišete saglasnost. Uputstvo za izdavanje kvalifikovanog sertifikata u klaudu je dostupno na linku 
  • Ukoliko ste prijavljeni na Portal kvalifikovanim elektronskim sertifikatom, potrebno je da imate instaliranu aplikaciju za elektronsko potpisivanje na Vašem računaru kako biste mogli da potpišete saglasnost. Aplikaciju za elektronsko potpisivanje možete da preuzmete OVDE.

Informacija da je saglasnost podneta ili iskorišćena u postupku izdavanja pasoša maloletnom detetu, korisniku se šalje imejlom i sms obaveštenjem sa EGN brojem saglasnosti na adresu elektronske pošte za prijem obaveštenja iz korisničkog naloga i broj telefona, ukoliko je unet na korisničkom profilu.

Maloletnim licima pasoš se izdaje sa ograničenim rokovima:

  • licima mlađim od 3 godine života pasoš se izdaje sa rokom važenja od 3 godine;
  • licima od 3 do 14 godina života pasoš se izdaje sa rokom važenja od 5 godina;
  • ostaloj kategoriji lica, starijoj od 14 godina života, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 10 godina.


Foto: Freepik

Saglasnost za izdavanje pasoša za maloletno lice sada se može podneti elektronskim putem na sajtu Euprave. Ova usluga omogućava da jedan od roditelja da saglasnost elektornskim putem, te samo drugi roditelj lični podnosi zahtev, uz prisustvo maloletnog lica.

Zahtev za izdavanje pasoša za maloletno lice može se podneti i prisustvom oba roditelja. U tom slučaju zahtev za izdavanje pasoša za maloletno lice podnosi jedan od roditelja uz pisanu i propisno overenu saglasnost drugog roditelja, odnosno drugi zakonski zastupnik ili staratelj. Pisana saglasnost se može dati i izjavom na zapisnik.

Tom prilikom potrebno je priložiti:

# važeću ličnu kartu ili, ukoliko se zahtev podnosi u nadležnom diplomatsko – konzularnom predstavništvu Republike Srbije, drugu ispravu iz koje se može pouzdano utvrditi identitet podnosioca zahteva;

# pasoš čiji je rok važenja istekao ili koji ne može služiti svojoj nameni;

# uplatnica generisana na portalu eUprava OVDE

# nije obavezno, ali se po želji građana može priložiti i  fotografija veličine 50h50mm („en face“, na jednobojnoj sivoj pozadini);

# za hitne slučajeve – dokaz koji potvrđuje razlog hitnosti postupka ( u pisanoj formi).

Nadležni organ po službenoj dužnosti, uz saglasnost roditelja, pribavlja podatke iz sledećih dokumenata:

# uverenja o državljanstvu Republike Srbije;

# izvoda iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih, izvod iz matične knjige umrlih.

Roditelji, odnosno staratelji mogu i sami da pribave, odnosno da stave na uvid navedena dokumenta ukoliko im ne odgovara pribavljanje podataka po službenoj dužnosti.


Foto: Freepik


Napominjemo da će se podaci pribavljati po službenoj dužnosti samo ukoliko se isti nalaze u evidencijama Republike Srbije, odnosno ukoliko su građani upisani u matične knjige rođenih i evidencije državljana Republike Srbije, a koje vode nadležni organi Republike Srbije.

NAPOMENA:

âmaloletna lica moraju imati prijavljeno prebivalište u policijskoj upravi, odnosno policijskoj stanici na čijoj teritoriji žive.

Dokumentacija je ista kao i da ste u braku. Međutim, osim saglasnosti koju oboje pišete u SUP-u, potrebno je da i u opštini overite saglasnost o izdavanju pasoša za dete.

Ukoliko su roditelji maloletnog lica razvedeni, zahtev za izdavanje pasoša podnosi roditelj kome je presudom o razvodu braka dete povereno na samostalno vršenje roditeljskog prava, uz prilaganje pravnosnažne presude o razvodu braka.

Ako je presudom o razvodu braka odlučeno da roditelji zajednički vrše roditeljsko pravo, u slučaju da je jedan od roditelja, koji zajednički vrše roditeljsko pravo, sprečen da lično prisustvuje podnošenju zahteva za izdavanje pasoša detetu, zahtev podnosi jedan od roditelja, uz pisanu i overenu saglasnost drugog roditelja.

Cena izdavanja putne isprave iznosi 4.200,00 dinara. Navedeni novčani iznos uplaćuje se putem generisane uplatnice koja se nalazi na portalu eUprava 

Nadležni organ je dužan da reši zahtev u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva, ali u proseku pasoš bude gotov za desetak dana.


Foto: Freepik

U izuzetno hitnim slučajevima (potreba za hitnim lečenjem u inostranstvu, obaveštenje o smrti ili teškoj bolesti člana uže porodice, neodložan službeni put) ili iz drugih opravdanih razloga, ako su uz zahtev priloženi dokazi koji potvrđuju razloge hitnosti, nadležni organ je dužan da putnu ispravu izda najkasnije u roku od 48 sati od trenutka podnošenja zahteva.

U slučajevima kada je detetu potrebno hitno lečenje u inostranstvu ili iz nekih drugih opravdanih razloga, pasoš se može izdati u roku od 48 sati. Uz zahtev je neophodno da priložite i dokaze koji potvrđuju razloge hitnosti.

  • Pasoš za decu mlađu od 3 godine života se izdaje sa rokom važenja od 3 godine.
  • Deci uzrasta od 3 do 14 godina, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 5 godina.
  • Deci starijoj od 14 godine, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 10 godina

Izvor: Mup.gov.rs

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (104)

  1. U PU Savski venac juce sam dobila sledecu informaciju: deca mladja od 2 godine ne moraju da dolaze radi slikanja, dovoljno je doneti 2 fotografije 5*5 cm.
    Potrebno je da se na toj fotografiji ne vide ruke roditelja i da se dete ne smeje, da gleda u kameru i da nema nikakve šnale, rajfove i sl.

    Savski venac je jedna od retkih policijskih uprava gde se moze zakazati termin, prvi slobodni su pocetak oktobra.

    6
  2. ANA, ja sam upravo izvadila detetu pasos u Zemunu , imali smo rpednost (na svu srecu), slike nisu trebale,ali morali s tamo da ga slikaju (sto je poprilicno potrajalo)

    6
  3. Da li ja kao udovica treba za svoje maloletno dete da pisem izjavu da sam saglasna da dete dobije biometrijski pasos?
    I da li neko zna da mi odgovori:da li je potrebna moja izjava da sam saglasna da dete od 16 godina ,samo putuje?
    Hvala!

    4
  4. Dete je posle razvoda povereno meni na starateljstvo. Da li mi je prilikom vadjenja detetovog pasoša potreban potpis bivšeg supruga tj. detetovog oca ili to mogu sama da učinim?

    17
  5. Da li se maloj deci ( mladja od 2 god) uzimaju otisci kako je zakonom to regulisano??

    Danas sam prisustvovao takvom dogadjaju, decak je 2x povratio koliko je plakao !! Ono je bilo mucno i za sve nas koji smoga gledali i slusali!!! A gospodja uporna da uzme otiske !! Moze odgovor i na mail: mpupacns@gmail.com

    16
  6. pored toga sto izmisljaju jos traze dokaz o taksi za izvod i drzavljanstvo.znaci ako je ostalo od decjeg dodatkaa nije starije od 6 meseci mozes da bacis i jedno i drugo

    6
  7. treba detetu da izvadim pasos.razvedena sam i imam zajednicko starateljstvo sa bivsim muzem,ali on vise ne stanuje u srbiji.da li moram imati njegov pristanak i da li on mora biti prisutan?

    10
  8. interesuje me sta je potrebno za obnavljnje pasosa za dete koje ima 8 godina juce su nas vratili sa granice jer mu je pasos vazio samo dve godiine jel treba ponovo saglasnost oba roditelja posto mu tata zivi u Parizu

    20
  9. Evo ja sam upravo bacio 4800 din na Izvod i Drzavljanstvo.
    Svuda pise da se prilaze kopija ili na uvid original a da nije stariji od 6 meseci a kada sam to zavrsio i uplatio ispalo da ne treba da moze i staro samo da su podaci tacni.Zadesio se covek pored mene koji radi na pasosima i rekao mi je da ne treba tako pa cak i slike da ne donosim nego ce to oni uraditi prilikom predaje dokumentacije s tim sto cela porodica treba da bude prisutna.

    34
  10. ja imam dve cerke i za jednu i za drugu sam vadio pasos kada su imale blizu 7 meseci,starijoj 2010god.a mladjoj 2012 god.obe su dobile pasos sa rokom vazenje od po tri godine.starijoj cerci pasos istice sada u maju 2013 i zanima me da li neko zna da li je dovoljno i dali moze samo majka sa detetom izvaditi nov pasos posto ja trenutno nisam u zemlji jos nekih 6-7 meseci a pasos nam treba iznenadno najkasnije za 2 meseca.unapred hvala svima koji mogu da pomognu.tata.

    14
  11. Za dete treba
    *izvod (izvadjen posle 1.3.2010), ima hologram,
    *drzavljanstvo (ne starije od 6 meseci),
    *prisustvo oba roditelja ili jednog, a drugi daje saglasnost overenu u Sudu,
    *uplatnica od 600d,
    *uplatnica od 3000d.
    Najbolje je zakazati termin preko interneta preko e-uprave, ostavi se mail adresa i zakaze se vreme.

    32
  12. Dali mogu izvaditi pasos detetu ukoliko drugi roditelj nije saglasan,on zivi u inostranstvu,ozenjen je,ali ne zeli da da saglasnost za detetov pasos?? Sta mogu uraditi povodom toga??

    33
  13. Ovo nije bas tacno a ni precizno objasnjeno…potrebna je i prijava stana za bebu, drzavljanstvo ZA BEBU, licna karta PODNOSIOCA ZAHTEVA, izvod iz maticne knjige rodjenih za bebu i popunjen zahtev za izradu pasosa.

    37
  14. Putujemo na odmor, vraćamo se 20, a detetov pasoš važi još četiri dana posle toga. Da li mogu da prave neki problem zbog toga na granici? U trenutku ulaza i izlaza iz zemlje pasoš je validan

    31
  15. Ovde su baš iskomplikovali. Živim u inostranstvu i pre 2 meseca izvadili smo detetu pasoš. Sve nije trajalo duže od 10-15 minuta. Prisustvo oba roditelja, izvod iz matične knjige rođenih, kartica sa adresom bebe i naše lične karte. Plaćali smo na licu mesta i dete su uslikali za min. Sve je regularno a roditelje ne maltretiraju. Inače što se slike tiče, moje dete je imalo 5 meseci kad smo mu vadili pasoš i u pasošu je stajala slika na kojoj je on spavao-takođe nikakvh problema nismo imali.

    28
  16. Ja sam ppokusala da izvadim pasos za bebu od nepuna tri meseca. Nismo uspeli da napravimo fotografiju. Da bi se napravila valjana slika potrebno je da drzim bebu, ali da mi se ruke ne vide, sto je izrazito tesko uraditi jer beba jos ne drzi glavu kako treba. Pored toga, beba mora da gleda sirom otvorenih ociju pravo u kameru i ne trepce, ne pomera se i tako vekovima. Namucismo se i mi i bebac i sluzbenici, ali nismo uspeli. Navodno ne dolazi u obzir da donesemo sliku. Ne znam sta da radimo i ne mogu da verujem da ne mogu da smisle neku baby friendly metodu.

    50
  17. dal je moguce da takse za izdavanje pasosa za decu koji ce da vazi 3 godine ista cena ,kao i za pasos koji ce da vazi 10 godina…strasno…ovo ima samo u srbiji

    88
  18. Obavezno zakažite preko e-uprave, da ne biste cekali sa bebom, mi smo u sup zemun zavrsili sve za 15ak min.
    Doduse, moja beba je htela da sarađuje, slikali smo je iz prve, s tim da je mm drzao ispod majice, da mu se ne vide ruke, a ljubazna službenica joj je zveckala nečim.

    8
  19. Kako funkcionise to elektronsko zakazivanje za pasos, imam bebu od 5 meseci kojoj treba da vadim pasos. Da li kompjuter sam izbaci vreme i datum ili moze da se bira,to me zanima zbog muza koji radi i ne moze bas uvek da izlazi sa posla?

    12
    • Izacice Vam tabela sa slobodnim terminima po danima za tu nedelju. Kliknete na vreme koje Vam odgova i upisete podatke. Dodjete u predvidjeno vreme, sluzbenik Vas prozove, tako da nema cekanja. Prenosim svoje iskustvo kada sam bebici vadila prijavu prebivalista. Procedura je ista, jer se prijavljuje po istom principu i na isti obrazac.

      8
    • Predala sam za pasosh za sebe i bebu.Ukupno sam morala da platim oko 9000 din.Srecom pa muzu istiche sledece godine da nismo morali svi da vadimo.Prvi dan kad smo bili nismo uspeli da predamo jer je dvoje ljudi htelo da nas pusti preko reda,ali su se drugi bunili pa smo odustali.Kad smo doshli sutradan rano ujutru vec je bila guzva,chekali smo dva sata.Cerkica je bila strashno nervozna zbog one guzve u malom prostoru pa mi je zaspala na rukama,a niko nije hteo da nas pusti da sednemo.Inache beba ima 8 meseci.Na kraju se jedna stara romkinja pobunila i naterala ljude da nas puste preko reda.Meni je doshlo od muke da sednem i plachem.

      27
    • Nije tacno da ne priznaju,uglavnom ih uzimaju za decu mladju od tri godine,jer je njih tesko slikati u onoj kabini,ali izbegavaju jer moraju tu fotografiju koju ste doneli da salju na odobrenje.

      2
    • to sto bi vi “voleli” i sto SUP radi su 2 dijametralne stvari, naime u SUPU nema obcije dodavanja slika tako da ne polemisemo dalje …. ne mogu se doneti slike i “tackica” na ovu temu, ko ima dete, i jos novaca da putuje zna to … ko samo tracari njemu nije ni bitna tacnost informacije

      4
  20. Mom detetu sam izvadila pasos pre 3 godine kada jos nije vazio taj zakon,Sada moramo novi jer joj istice,Nama su dali na 3 godine.I sada njene 3 godine mora da izvadi opet novi jer joj je istekao…..I treba dete da ima svoj pasos….

    20
  21. Ime i prezime uplatioca?
    Posto, normalno, bebe ne mogu da budu uplatioci da li se pise na uplatnicama ime imprezime jednog od roditelja ili se ipak pise ime i prezime bebe?
    Pitao bih ja to u mom Sup-u ali su i previse “ljubazni” pa je lakse ovako?

    60
  22. Interesuje me za putovanje do Makedonija i CG,posto se ulazi samo sa lk,koja je procedura za beban od 3 meseca? Moze li samo izvod ili kako ide vec? Hvala ako neko zna da mi odgovori…

    116
  23. Sto se placanja tice,na cifru od 3600 din dodajte jos oko 1000 din za vadjenje “svezeg” drzavljanstva i izvoda,plus provizije na uplatnici, izadje nesto malo manje od 5000 po pasosu. Bar je to cena u Kv-u.

    13
  24. Ovo nije tacno, za pasos vam trebaju licne karte oba roditelja i uplatnice. Sve drugo PU pribavlja sama na osnovu vase saglaskosti koju tamo i potpisete. Takođe, zahtev se popunjava na licu mesta. Dakle, za prvi pasos deteta, samo oba roditelja i placene takse…Pozdrav od bebice koja je juce uzela svoj prvi pasoš 🙂

    42
  25. Molim vas neznam šta da radim ja sam samo hrana majka imam dva sina od 27 i 12 e problem mi je ovaj mladji njegov pasos je istekao a sada nezna niko gde se nalazi otac da bi mi dao samoglasnost da da mogu da vodim dete iz zemlje. Molim vas kako mogu i dali postoji način da bez njega pravim pasos. Volio bi da na raspust ide u Austriju kod svog brata. Ja vas molim da mi pomognete kako da resim ovaj problem. Unapred hvala.

    7
  26. Nasem detetu (6god) uskoro istice pasos. Predali smo zahtev za nov pasos ne cekajuci da istekne ovaj, da ne bi dosli u situaciju da ne bude gotov pre odlaska na odmor.
    Samo su nam tri stvari bile potrebne:
    1. Uplatnice
    2. Stari pasos deteta
    3. Popunjen i potpisan zahtev (licno smo bili supruga i ja sa licnim kartama)

    Slikali su dete, odradili sve sto treba, supruga se prijavila da ce da preuzme nov pasos i rekli su joj da dodje za 10tak dana sa potvrdom koju su nam dali i sa starim pasosem.

    To je sve. Nije bilo potrebe za vadjenjem izvoda iz maticne knjige rodjenih niti uverenja o drzavljanstvu.

    25
  27. A sta ako otac ne kontaktira sa detetom i majkom deteta? Kako da dobijem saglasnost kada neznam ni gde je ni nista o ocu deteta posto 3 godine skoro ne kontaktira sa nama,a dete je skoro pa 6 godina? Unapred zahvalna

    17
  28. Da li znate da je vadjenje pasoša u Zrenjaninu prava noćna mora, bebe čekaju kao i svaka druga odrasl osoba. Mi smo sa bebom od 4,5 meseca čekali puna dva sata, niko nas nije ni pogledao, mučili su nas za slikanje posto im je tehnika toliko zastarela, da roditelj kleči a bebu drži za kukove iznad sebe, da bi je uslikao službenik i tako iznova i iznova dok beba place, prvi put je previše visoko, drugi put nisko, treći put se tati vide ruke… da bi nas na kraju poslali kod fotografa, a kada smo se vratili sa spremnim slikama, nije bilo službenika koji fotografiju zna da unese u kompjuter! Moja beba je bila divna puna dva sata u čekaonici, strpljenje je izgubila kod slikanja, razumecete zašto, a i posto je isključivo dojim ogladnela je jer je došlo njeno vreme za jelo! MOLIM VAS AKO STE U MOGUĆNOSTI DA NESTO PREDUZMETE PO OVOM PITANJU, JA SAM BILA DOVEDENA DO SUZA!

    62
    • Ovako ja mislim da on treba da ode tamo gde je trenutno da da izjavu da prostaje da vi predate za pasos za decu da se to overi. Sa time bi moglo ja sam imala slucaj kada je pre 10 gofina moj otac bio odsutan pa smo tako uradili.

      0
  29. Drage mame, da li ste isle sa decom/bebama da podignete pasos? U slucaju da niste imale gde da ih ostavite na cuvanje i da li su pravili problem. Hvala

    6
  30. Zasto nikada niko nije napisao na cije ime glasi uplatnica kada je pasos za maloletnu decu. Desilo se da uplacujem ekskurziju naravno JA uplacujem pa sam napisao moje ime na uplatnici, o onda sam istu morao da prepravljam zato sto ne idem JA na ekskurziju iako je dete maloletni i ako ja uplacujem…

    25
    • Ti bi trebao da znas za toliko… da li to treba neko da ti napise? Zdrav razum ti govori da na uplatnici treba da stoji ime onog za koga se radi isprava ili bilo sta drugo, kako bi inace administrativni radnici znali za koga je uplata izvrsena, treba u pasulj da gledaju za koga si ti hteo da uplatis? Nikome nije bitno ko uplacuje, nego za koga se uplacuje i to mesto na uplatnici iskljucivo za to koristi…

      5
  31. Učitaj još komentara

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Prema važećem zakonu, i bebe moraju imati sopstveni pasoš.

Prema važećem Zakonu o putnim ispravama, ne možete upisati dete u svoj biometrijski pasoš. Zato je potrebno je da mu izvadite samostalnu putnu ispravu.


Foto: Freepik

Zahtev za izdavanje pasoša detetu treba da podnesete vi kao roditelj, jer je reč o maloletnom licu.

Zahtev za izdavanje pasoša za maloletno lice podnose oba roditelja ukoliko su roditelji u bračnoj zajednici, odnosno jedan od roditelja uz pisanu saglasnost drugog roditelja, odnosno drugi zakonski zastupnik ili staratelj. Ta pisana saglasnost treba da bude overena u sudu, kod notara ili u opštini, ili ukoliko je drugi roditelj lično prisutan, saglasnost se daje samo potpisom na zahtevu.

Saglasnost za izdavanje pasoša za maloletno lice sada se može podneti elektronskim putem na sajtu Euprave. Ova usluga omogućava da jedan od roditelja da saglasnost elektornskim putem, te samo drugi roditelj lični podnosi zahtev, uz prisustvo maloletnog lica.

Izuzetno, putna isprava će se izdati i bez saglasnosti drugog roditelja u sledećim slučajevima:

  • ako zahtev podnese jedan od roditelja, a uz zahtev priloži i potvrdu nadležnog organa da je izdavanje pasoša u interesu deteta;
  • ako zahtev podnese roditelj kome je odlukom nadležnog organa za pitanje starateljstva dodeljeno starateljstvo nad maloletnim licem ili je dozvoljeno izdavanje putne isprave, osim kada je istom odlukom izdavanje putne isprave i putovanje maloletnog lica u inostranstvo uslovljeno saglasnošću oba roditelja;
  • ako postoji pravna i fizička sprečenost jednog od roditelja da vrši roditeljsko pravo.
  • ukoliko su roditelji maloletnog lica razvedeni, zahtev za izdavanje pasoša podnosi roditelj kome je presudom o razvodu braka dete povereno na samostalno vršenje roditeljskog prava, uz prilaganje pravnosnažne presude o razvodu braka.
  • ako je presudom o razvodu braka odlučeno da roditelji zajednički vrše roditeljsko pravo, u slučaju da je jedan od roditelja, koji zajednički vrše roditeljsko pravo, sprečen da lično prisustvuje podnošenju zahteva za izdavanje pasoša detetu, zahtev podnosi jedan od roditelja, uz pisanu i overenu saglasnost drugog roditelja.

Otisci prstiju i potpis se ne uzimaju prilikom podnošenja zahteva od deteta, do navršene dvanaeste godine života.

 U postupku za izdavanje pasoša za maloletno dete, neophodno je lično prisustvo oba roditelja ili pisana i propisno overena saglasnost drugog roditelja. Ova usluga omogućava da jedan od roditelja da saglasnost elektronskim putem, pa tako samo drugi roditelj lično  podnosi zahtev, uz prisustvo maloletnog deteta.

Po davanju elektronske saglasnosti, roditelj dobija obaveštenje koje sadrži takozvani EGN broj. Neophodno je da drugi roditelj koji sa detetom podnosi zahtev zna EGN broj saglasnosti, jer se na osnovu tog broja vrši pretraga saglasnosti u sistemu.

Ova usluga se koristi samo ukoliko oba roditelja vrše roditeljsko pravo. Saglasnost drugog roditelja nije potrebna ukoliko roditelj koji podnosi zahtev samostalno vrši roditeljsko pravo na osnovu pravosnažne presude.

Da biste koristili ovu uslugu, neophodno je da:

 

  • Posedujete važeću ličnu kartu Republike Srbije
  • Budete prijavljeni na Portal eUprava mobilnom aplikacijom ConsentID ili kvalifikovanim elektronskim sertifikatom
  • Ukoliko ste prijavljeni na Portal mobilnom aplikacijom ConsentID, potrebno je da imate izdat kvalifikovani elektronski sertifikat u klaudu kako biste mogli da potpišete saglasnost. Uputstvo za izdavanje kvalifikovanog sertifikata u klaudu je dostupno na linku 
  • Ukoliko ste prijavljeni na Portal kvalifikovanim elektronskim sertifikatom, potrebno je da imate instaliranu aplikaciju za elektronsko potpisivanje na Vašem računaru kako biste mogli da potpišete saglasnost. Aplikaciju za elektronsko potpisivanje možete da preuzmete OVDE.

Informacija da je saglasnost podneta ili iskorišćena u postupku izdavanja pasoša maloletnom detetu, korisniku se šalje imejlom i sms obaveštenjem sa EGN brojem saglasnosti na adresu elektronske pošte za prijem obaveštenja iz korisničkog naloga i broj telefona, ukoliko je unet na korisničkom profilu.

Maloletnim licima pasoš se izdaje sa ograničenim rokovima:

  • licima mlađim od 3 godine života pasoš se izdaje sa rokom važenja od 3 godine;
  • licima od 3 do 14 godina života pasoš se izdaje sa rokom važenja od 5 godina;
  • ostaloj kategoriji lica, starijoj od 14 godina života, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 10 godina.


Foto: Freepik

Saglasnost za izdavanje pasoša za maloletno lice sada se može podneti elektronskim putem na sajtu Euprave. Ova usluga omogućava da jedan od roditelja da saglasnost elektornskim putem, te samo drugi roditelj lični podnosi zahtev, uz prisustvo maloletnog lica.

Zahtev za izdavanje pasoša za maloletno lice može se podneti i prisustvom oba roditelja. U tom slučaju zahtev za izdavanje pasoša za maloletno lice podnosi jedan od roditelja uz pisanu i propisno overenu saglasnost drugog roditelja, odnosno drugi zakonski zastupnik ili staratelj. Pisana saglasnost se može dati i izjavom na zapisnik.

Tom prilikom potrebno je priložiti:

# važeću ličnu kartu ili, ukoliko se zahtev podnosi u nadležnom diplomatsko – konzularnom predstavništvu Republike Srbije, drugu ispravu iz koje se može pouzdano utvrditi identitet podnosioca zahteva;

# pasoš čiji je rok važenja istekao ili koji ne može služiti svojoj nameni;

# uplatnica generisana na portalu eUprava OVDE

# nije obavezno, ali se po želji građana može priložiti i  fotografija veličine 50h50mm („en face“, na jednobojnoj sivoj pozadini);

# za hitne slučajeve – dokaz koji potvrđuje razlog hitnosti postupka ( u pisanoj formi).

Nadležni organ po službenoj dužnosti, uz saglasnost roditelja, pribavlja podatke iz sledećih dokumenata:

# uverenja o državljanstvu Republike Srbije;

# izvoda iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih, izvod iz matične knjige umrlih.

Roditelji, odnosno staratelji mogu i sami da pribave, odnosno da stave na uvid navedena dokumenta ukoliko im ne odgovara pribavljanje podataka po službenoj dužnosti.


Foto: Freepik


Napominjemo da će se podaci pribavljati po službenoj dužnosti samo ukoliko se isti nalaze u evidencijama Republike Srbije, odnosno ukoliko su građani upisani u matične knjige rođenih i evidencije državljana Republike Srbije, a koje vode nadležni organi Republike Srbije.

NAPOMENA:

âmaloletna lica moraju imati prijavljeno prebivalište u policijskoj upravi, odnosno policijskoj stanici na čijoj teritoriji žive.

Dokumentacija je ista kao i da ste u braku. Međutim, osim saglasnosti koju oboje pišete u SUP-u, potrebno je da i u opštini overite saglasnost o izdavanju pasoša za dete.

Ukoliko su roditelji maloletnog lica razvedeni, zahtev za izdavanje pasoša podnosi roditelj kome je presudom o razvodu braka dete povereno na samostalno vršenje roditeljskog prava, uz prilaganje pravnosnažne presude o razvodu braka.

Ako je presudom o razvodu braka odlučeno da roditelji zajednički vrše roditeljsko pravo, u slučaju da je jedan od roditelja, koji zajednički vrše roditeljsko pravo, sprečen da lično prisustvuje podnošenju zahteva za izdavanje pasoša detetu, zahtev podnosi jedan od roditelja, uz pisanu i overenu saglasnost drugog roditelja.

Cena izdavanja putne isprave iznosi 4.200,00 dinara. Navedeni novčani iznos uplaćuje se putem generisane uplatnice koja se nalazi na portalu eUprava 

Nadležni organ je dužan da reši zahtev u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva, ali u proseku pasoš bude gotov za desetak dana.


Foto: Freepik

U izuzetno hitnim slučajevima (potreba za hitnim lečenjem u inostranstvu, obaveštenje o smrti ili teškoj bolesti člana uže porodice, neodložan službeni put) ili iz drugih opravdanih razloga, ako su uz zahtev priloženi dokazi koji potvrđuju razloge hitnosti, nadležni organ je dužan da putnu ispravu izda najkasnije u roku od 48 sati od trenutka podnošenja zahteva.

U slučajevima kada je detetu potrebno hitno lečenje u inostranstvu ili iz nekih drugih opravdanih razloga, pasoš se može izdati u roku od 48 sati. Uz zahtev je neophodno da priložite i dokaze koji potvrđuju razloge hitnosti.

  • Pasoš za decu mlađu od 3 godine života se izdaje sa rokom važenja od 3 godine.
  • Deci uzrasta od 3 do 14 godina, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 5 godina.
  • Deci starijoj od 14 godine, pasoš se izdaje sa rokom važenja od 10 godina

Izvor: Mup.gov.rs

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 08.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije