U kliničkom ispitivanju, istraživači u Kini su uspeli izlečiti pacijenta sa kasnim stadijumom dijabetesa tipa 2 koristeći ćelije matičnie ćelije, koje su presađene portalnu venu jetre.
Pedesetdevetogodišnji pacijent, koji je patio od dijabetesa tipa 2 čak 25 godina, i imao terminalnu fazu dijabetičke bolesti bubrega, doživeo je značajan preokret u svom zdravstvenom stanju. Nakon transplantacije bubrega 2017. godine, njegovi nivoi šećera u krvi ostali su loše kontrolisani, što je ugrozilo funkcionalnost novog bubrega. Međutim, sve se promenilo u julu 2021. godine kada je pacijent primio inovativnu transplantaciju matičnih ćelija.
Neverovatni rezultati nakon transplantacije
Samo jedanaest nedelja nakon transplantacije, pacijent više nije bio zavistan od insulina, a doza oralne terapije za kontrolu nivoa šećera u krvi postepeno je smanjivana, da bi potpuno prestala godinu dana kasnije. Kontrolni pregledi pokazali su da je funkcija pankreasnih ostrvaca efikasno obnovljena, a pacijent je sada već 33 meseca bez potrebe za insulinom.
Kako je postavljen ovaj izuzetni naperedak?
Da bi tretirali oštećenu funkciju ćelija ostrvaca, istraživači su generisali funkcionalne skupove slične ostrvcima, nazvane “E-ostrvca”, iz endodermalnih matičnih ćelija pacijenta dobijenih iz krvnih ćelija. Nakon obimnih testova bezbednosti, oko 1,2 miliona ekvivalenata E-ostrvaca presađeno je pacijentu u jetru kroz portalnu venu. Rezultati su bili zapanjujući – varijabilnost nivoa šećera u krvi pacijenta dramatično se poboljšala već nakon dve nedelje, dok se vreme provedeno u ciljnom opsegu glukoze povećalo sa 56,7% na 77,8%, a do dvanaeste nedelje na 90%.
Dugoročna kontrola i oporavak
Pacijent je uspeo potpuno prestati sa injekcijama insulina nakon 11 nedelja, a sa oralnom terapijom dijabetesa nakon godinu dana od transplantacije. Njegova dugoročna kontrola nivoa šećera u krvi i nivoi hemoglobina A1c normalizovali su se na nivoe karakteristične za osobe koje nemaju dijabetes. Tokom celog 116-nedeljnog perioda praćenja nije došlo do ozbiljnih hipoglikemičnih događaja, a testovi su potvrdili da presađena E-ostrvca proizvode biološki relevantne nivoe insulina i c-peptida kao odgovor na obroke.
View this post on Instagram
Revolucija u ćelijskoj terapiji
Ovo terapeutsko otkriće postignuto je od strane tima lekara i istraživača iz prestižnih institucija kao što su Bolnica Changzheng u Šangaju, Centar za izvrsnost u molekularnoj ćelijskoj nauci pod Kineskom akademijom nauka i Bolnica Renji. Studija je objavljena 30. aprila u uglednom časopisu Cell Discovery.
Profesor Timothy Kieffer sa Univerziteta Britanske Kolumbije istakao je važnost ovog napretka u oblasti ćelijske terapije za dijabetes. Iako su potrebna dodatna klinička ispitivanja, istraživači su optimistični da bi transplantacije ostrvaca dobijenih iz pluripotentnih matičnih ćelija mogle jednog dana pružiti funkcionalno izlečenje mnogim pacijentima koji se bore sa insulin-zavisnim dijabetesom.
U 2021. godini, New York Times je izvestio o sličnom slučaju 64-godišnjeg čoveka koji je potencijalno izlečen od dijabetesa tipa 1 kroz isti tretman, iako još uvek nije potvrđeno. Ovi revolucionarni tretmani otvaraju novu eru u borbi protiv dijabetesa, pružajući nadu mnogima širom sveta.
Komentari (0)