Kako na put u države sa kojima Srbija ima potpisan sporazum o osiguranju?
Građani Srbije koji imaju zdravstvenu knjižicu za vreme boravka u inostranstvu imaju pravo na korišćenje zdravstvene zaštite na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja samo u slučaju hitne medicinske pomoći, kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i zdravlje osiguranih lica.
Srbija ima potpisan sporazum o osiguranju sa Austrijom, Belgijom, Bosnom i Hercegovinom, Bugarskom, Crnom Gorom, Češkom Republikom, Francuskom, Holandijom, Hrvatskom, Italijom, Luksemburgom, Mađarskom, Makedonijom, Nemačkom, Poljskom, Rumunijom, Slovačkom, Slovenijom, Velikom Britanijom i Turskom.
Kako na put u ostale države?
U zemljama s kojima Republika Srbija nema zaključen sporazum potrebno je pre polaska na put pribaviti „Potvrdu o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu”.
Ovu potvrdu takođe izdaje filijala Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u kome je izdata i vaša zdravstvena knjižica.
Foto: Fotolia
Kako do potvrde ili obrasca?
Dvojezični obrazac / potvrdu izdaje nadležna filijala RFZO, a na osnovu nalaza i mišljenja lekarske komisije. Uslov je da lice ne boluje, odnosno da nije bolovalo od akutnih ili hroničnih bolesti u akutnoj fazi u poslednjih 12 meseci, za koje je potrebno duže ili stalno lečenje, odnosno da se osigurano lice ne nalazi u stanju koje bi ubrzo po dolasku u inostranstvo zahtevalo duže lečenje, odnosno smeštaj u stacionarnu zdravstvenu ustanovu, uključujući trudnoću i druge zdravstvene usluge.
Potrebnu dokumentaciju (nalaz i mišljenje izabranog lekara, izvod zdravstvenog kartona), uz overenu zdravstvenu knjižicu, osigurano lice podnosi lično lekarskoj komisiji nadležne filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Obrazac potvrde o zdravstvenom stanju koji popunjava izabrani lekar možete preuzeti na sajtu RFZO. Potvrda/obrazac izdaje se najduže za period do 90 dana od dana izdavanja i ne plaća se.
Kako do hitne pomoći u inostranstvu?
U slučaju potrebe za medicinskom pomoći u zemlji sa kojom je zaključen ugovor, osigurano lice predaje dvojezični obrazac nosiocu inostranog zdravstvenog osiguranja u mestu privremenog boravka (kasi zdravstvenog osiguranja).
Šta ako nemate obrazac?
Ukoliko obrazac nije izdat pre polaska na put, a ukazana je hitna medicinska pomoć u inostranstvu, dvojezični obrazac se, na zahtev inostranog nosioca zdravstvenog osiguranja, izuzetno može i naknadno izdati, ukoliko je ova mogućnost predviđena međunarodnim ugovorom.
U slučaju da niste pribavili potvrdu pre odlaska na put, a platili ste troškove hitnog lečenja u zemlji sa kojom nije zaključen ugovor, nemate pravo na naknadu tih troškova.
Foto: Shutterstock
Putničko osiguranje za porodice
Većina osiguravajućih kuća u Srbiji ima programe putnog osiguranja, a cena zavisi od godina starosti putnika i države u koju se putuje. Osiguranje za decu je gotovo duplo jeftinije od osiguranja odraslih.
Putničko osiguranje za trudnice
Trudnoća se po pravilniku smatra za stanje koje bi ubrzo nakon dolaska u inostranstvo moglo da zahteva dugo bolničko lečenje, pa samim tim, trudnicama ne može biti izdata potvrda RFZO ni pre puta a ni nakon intervencije.
Komentari (0)