Na koji način se odnos sa vašim partnerom promenio kada je u vaš dom stigla beba?
Najčešći odgovor je da ništa više nije isto. Sva sreća, pa i ne treba da bude. Kada se vaša porodica proširi za jednog novog člana, to od vas i od vašeg partnera zahteva navikavanje na novonastalu situaciju. Od sada više niste samo partneri, već ste postali i roditelji.
Foto: Freepik
Kako je to biti roditelj? Da li sam ja dobar roditelj? Da li mislim da se moj partner dobro snalazi u svojoj novoj ulozi?
To su najčešća pitanja koja postavljamo sebi, a odgovori na koje nailazimo formiraju naše trenutno zadovoljstvo. Na primer, ukoliko žena nije zadovoljna količinom truda koji njen suprug ulaže u roditeljstvo, to nezadovoljstvo se često preliva i na njihov partnerski odnos.
Vrlo često se osećanja prelivaju, kako negativna, tako i ona pozitivna. Ukoliko ste rođenjem bebe svoj odnos uspeli da obogatite, lako se dogovarate, pomažete jedno drugom, niko se ne oseća ugroženo, time će i zadovoljstvo vašim partnerskim odnosom biti bolje.
Ono što u slučajevima kada se dobro snalazite kao roditelji može biti potencijalni problem je to što sve što radite uvek ima veze sa bebom. U tom slučaju, pre ili kasnije shvatićete da ste zaboravili kako je vaš odnos nekada izgledao, ali i da želite da to više ne bude tako.
Foto: Shutterstock
RODITELJ + PARTNER = PRAVA ODLUKA
Postoji mnogo razloga zašto biti ”samo” roditelj dugoročno nije dobra odluka, i zašto je ulaganje napora da pored svih obaveza i novih uloga budete i dobar partner prava stvar.
1. Time što ste postali roditelji, ne bi trebalo da izgubite potrebu da sa svojim partnerom ostanete bliski, intimni, da otvoreno pričate o svim problemima (koji nisu vezani samo za decu), da mu poklanjate pažnju i da mu dajete do znanja da je voljen/a.
2. Vaša deca će biti srećnija i emotivno stabilnija ako rastu u atmosferi u kojoj se tata i mama vole i ne skrivaju svoje emocije.
3. Svojoj deci dajete sjajan primer kako partnerski odnos treba da izgleda. U najvećem broju slučajeva, deca kada odrastu, odnos koji su posmatrali kod kuće prenose na svoje partnerske odnose. Ukoliko je odnos bio hladan, poslovan, organizacijski dobro uređen, ali bez zagrljaja i lepe reči, povećavate šansu da vaše dete jednog dana ima problem da razume i ostvari blizak partnerski odnos.
Nagomilani problemi stoje nerešeni
Istraživanja pokazuju da zadovoljstvo u braku opada nakon rođenja deteta. Osim toga, u svetu, ali i kod nas, najveći broj razvoda se desi u prvih pet godina braka. Zašto je to tako?
Upravo zbog toga što nije lako uskladiti uloge roditelja i partnera, a da svi budu zadovoljni, ali i zato što
problemi koje par ima pre rođenja bebe, ukoliko se ne rešavaju, postaju samo veći u roditeljstvu. Drugim rečima, ukoliko partneri nisu naučili da probleme koje imaju rešavaju komunikacijom koja oboma odgovara – taj način komunikacije i rešavanje konflikata se prenosi i ostaje jednako neefikasan u roditeljstvu, a problemi se usložnjavaju i ostaju nerešeni.
Foto: Unsplash
Šta možete da uradite da vaš partnerski odnos poboljšate?
Popravite način komunikacije
Svi problemi počinju od toga što partneri vrlo često ne mogu da se dogovore oko rešenja pojedine situacije i onda često ”dižu ruke”, odustaju ili urade po svom. Na taj način, problemi postaju veći.
Prvo i osnovno, pričajte o svemu, otvoreno. I o neprijatnim temama. Recite sve što mislite, baš onda kada se problem dešava, a ne za tri meseca. Saslušajte sve što partner ima da kaže, pokušajte da ga ne prekidate i razumete. Ako u ovome uspete, već ste na dobrom putu.
Ako ste već više puta pokušali upravo sa otvorenom komunikacijom, a to se ne završi na dobar način i vaš odnos posle toga ne napreduje, možda je vreme da razmislite da potražite pomoć od savetnika / psihoterapeuta za partnerske odnose pre nego što vaš odnos postane previše loš i teško popravljiv.
Komentari (0)