Kontakt koža-na-kožu je jedna od presudnih stvari u uspostavljanju snažne emocionalne veze sa novorođenčetom i može značajno doprineti uspešnom dojenju. Poznato je da praksa koža-na-kožu oslobađa hormone koji podstiču dojenje i mame gotovo instiktivno stavljaju bebe na grudi po porođaju. Međutim, kontakt koža-na-kožu nije ekskluzivan samo za majke, već je veoma važan i za očeve.
Foto: Canva
Prema pisanju
onlajn magazina Sajentifik Amerikan, jedna naučna studija koja je merila nivoe kortizola (hormona stresa) i krvni pritisak kod novopečenih tata
pokazala je da su očevi koji su svoju bebu prvi put držali po principu koža-na-kožu imali značajno smanjenj odgovor na fiziološki stres.
Druga studija koja je sprovedena na Tajvanu i koja je uključivala očeve i novorođenčad pokazala je da kontakt koža-na-kožu ima pozitivne efekte na ponašanje očeva.
Neonatolog prof. dr Slobodan Spasojević potvrdio je da je kontakt koža-na-kožu kod prevremeno rođenih beba važan i sa očevima, a naročito ukoliko majka iz nekog razloga ne može da bude pored deteta. On je rekao u intervjuu za Bebac da na neonatologiji na Institutu za zdsravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine postoji prostorija namenjena kontaktu koža-na-kožu za majke, ali i očeve prevremeno rođenih beba.
Zašto je kontakt koža-na-kožu važan i za tate?
Ova praksa ima brojne prednosti za oba roditelja i doprinosi zdravom razvoju deteta.
Redovan kontakt između oca i bebe pomaže u razvoju emocionalne povezanosti između njih. Ova veza može imati dugoročne pozitivne efekte na emocionalni razvoj deteta.
Kontakt koža-na-kožu je prvi fizički kontakt između tate i bebe, doprinosi fizičkom razvoju deteta i to je uvod u igru sa tatom koja će tek da usledi.
Ova praksa doprinosi podeli roditeljske odgovornosti od samog starta, a to je posebno važno za očeve koji žele aktivno da učestvuju u brizi o svojoj deci i razvijaju snažan odnos s njima. Takođe, ona doprinosi osećaju samopouzdanja tate u vezi sa roditeljstvom.
Komentari (0)