Uvođenje grožđa u bebinu ishranu
Grožđe se ne nalazi na listi najčešćih alergena, ali ipak se ne uvodi u bebinu ishranu previše rano. Razlog za to je tekstura i oblik ploda koji može biti opasan za mališane.
Kao i za sve druge namirnice, pre uvođenja grožđa u ishranu bebe najbolje je posavetovati se sa pedijatrom. Preporuka je najčešće da se grožđe uvede oko 8 meseca, ali može i ranije.
Foto: Unsplash
Kada se uvodi grožđe u ishranu bebe važno je da se na pravilan način pripremi. Iako mu nije potrebna termička obrada, grožđe je potrebno pripremiti kako bi bilo bezbedno za jelo.
Oljuštite svaku bobicu i izvadite semenku ukoliko je ima, a zatim izgnječite ili ispasirajte. Na ovaj način dobiće se tekstura koja ne može nauditi bebi ni na koji način, za razliku od toga kada se daje dalo zrno čija kožica može da predstavlja problem za “žvakanje” i gutanje, a problem predstavlja i oblik koji može dovesti do gušenja.
Ako je beba veća, možete svako zrno grožđa iseći na četiri dela, po dužini, i dati da hvata prstićima.
Zašto je grožđe dobro za bebe?
Grožđe se ne nalazi na listi najčešćih alergena
Grožđe predstavlja jedan od značajnih izvora antioksidanata, doduše – najveći procenat se nalazi u tankoj kožici svake bobice. Osim toga, poznato je da je grožđe dobro i zbog toga što sadrži flavanoide koji održavaju zdravlje srca i štite organizam od lošeg holesterola.
U grožđu se nalazi i visok nivo vitamina A, C, B1 i B2, kao i kalijuma, magnezijuma, fosfora, kalcijuma i gvožđa.
Kako se bira najbolje grožđe za ishranu bebe?
Prilikom biranja grožđa koje ćete pripremati za ishranu bebe, važno je da obratite pažnju na izgled bobica. One ne smeju biti uvele ili sa tamnim flekama, moraju imati određenu čvrstinu, a ukoliko je samo palo sa loze to znači da nije dovoljno dobro za jelo.
Foto: Unsplash
Takođe, preporuka je da prilikom kupovine izaberete ono koje nema u sebi semenke, kao i ono koje nije gajeno na području Latinske i Južne Amerike – jer je tamo dozvoljeno korišćenje pesticida koji su u mnogim drugim zemljama zabranjeni zbog lošeg uticaja na plod, a samim tim i na zdravlje onih koji jedu to grožđe.
Kako pripremati grožđe?
S obzirom na to da se oljuštene bobice grožđa pasiranjem pretvaraju u sok, preporuka je da se oljušteno grožđe izgnječi ili isecka sitno ukoliko beba može da jede izgnječenu hranu, a ne strogo pasiranu i kašastu.
Komentari (0)