Da li ste znali da postoje tri vrste upale uha – spoljašnjeg, srednjeg i unutrašnjeg. Stoga je veoma važno prepoznati simptome na vreme i reagovati na odgovarajući način kako bi se bezbolno i uspešno suzbila infekcija.
Ako vaše dete ima spoljnu infekciju uha, unutrašnjost ušnog kanala sa spoljne strane bubne opne je zaražena bakterijama ili gljivicama. Deca koja često plivaju i dobijaju spoljne infekcije uha. To je zato što voda ostaje u ušima posle plivanja. Na taj način se stvara vlažno, tamno okruženje u kojem bakterije ili gljivice mogu da rastu.
Spoljne infekcije uha mogu se dogoditi i ako je ušni kanal deteta oštećen upotrebom štapića za uši ili grebanjem. Sekundarna bakterijska ili gljivična infekcija često se razvija u ovakvim situacijama.
Medicinski termin za spoljnu infekciju uha je otitis externa a neretko ćete čuti i naziv „plivačko uho”
Deca koja imaju probleme sa kožom poput ekcema ili dermatitisa češće dobijaju spoljne infekcije uha.
Medicinski termin za spoljnu infekciju uha je otitis externa a neretko ćete čuti i naziv „plivačko uho”.
Simptomi spoljne infekcije uha
Ako vaše dete ima spoljnu infekciju uha, javiće se bol i svrab uha. Mlađa deca mogu provesti puno vremena češuću svoje uši.
Dete se može žaliti na osećaj da je uho začepljeno usled čega može i čuti slabije. Takođe i žvakanje ponekad može pogoršati bol, a u nekim slučajevima postoji mogućnost da će doći do krvarenja ili čak iscurenja iz zaraženog uha. Neretko se dešava da dete može imati bolne, otečene limfne čvorove oko uha i vrata.
Foto: infekcija uha – Canva
Teške spoljne infekcije uha mogu uzrokovati da celo uho otekne. Uho može izgledati ljubičasto ili sivo na tamnijoj koži ili crveno na svetlijoj koži. Boja čak može da se proširi i na lice i vrat vašeg deteta.
Kada je potrebno obratiti se lekaru?
Dete treba odvesti lekaru ako:
- se žali na bol u uhu
- ima iscedak iz uha
- ima oticanje u ili oko uha ili se boja uha promenila
- se dete oseća loše, ima temperaturu ili povraća
- nastavlja da dobija spoljne infekcije uha
- deluje da ima problema sa sluhom
Kako izgleda pregled spoljne infekcije uha?
Pedijatar će pažljivo pogledati unutrašnjost uha koristeći medicinski instrument – otoskop, sigurno ste to već videli. To je mala kamera sa svetlom na kraju.
Foto: Canva
Ako postoji bilo kakav iscedak iz uha, lekar može uzeti bris za testiranje što lekaru omogućava uvid u tip mikroba koji uzrokuje bol u uhu.
Tretman za spoljnu infekciju uha
Za blage spoljne infekcije uha, vaš lekar može prepisati kapi za uho vašem detetu. Obično sadrže kombinaciju kortikosteroida i antibiotika. Neke takođe uključuju i antifungalno lečenje. Vaše dete treba koristiti ove kapi nekoliko dana pre nego što ponovo pregledate uho.
Dok vaše dete ima spoljnu infekciju uha, vi i vaše dete treba da izbegavate dodirivanje ili grebanje uha.
Foto: Canva
Uho vašeg deteta takođe treba držati potpuno suvim i ne bi trebalo da pliva dok uho potpuno ne zaraste. Takođe bi trebalo da pokriju uho kapicom za tuširanje ili kupanje u kadi ili tušu kako biste sprečili da voda dopre do uha.
Bebac preporučuje Normison sprej
Normison sprej za uho je proizvod namenjen za prevenciju i podršku terapiji kod upale spoljnog ušnog kanala, posebno u slučajevima kada je osoba često izložena vodi, kao što je kupanje, tuširanje, plivanje ili ronjenje. Prekomerna vlaga i visok pH nivo mogu doprineti razvoju upale ušnog kanala, pa je važno ukloniti višak vlage nakon izlaganja vodi.
Ovaj sprej može se koristiti i kao dodatna terapija uz lekove za upalu ušnog kanala. Njegova upotreba je bezbedna i tokom trudnoće i dojenja, a pogodan je za odrasle i decu stariju od 3 godine.
Kako se koristi?
Da biste koristili Normison sprej, nakon izlaganja vodi, preporučuje se raspršiti određeni broj pritisaka spreja u uho, zatim ostaviti da deluje nekoliko sekundi dok ste nagnuti na stranu, nakon čega ispravite glavu i obrišete višak tečnosti. Ostatak tečnosti u ušnom kanalu treba ostaviti da ispari.
Foto: Bebac & Oktal Pharma
Posebne mere opreza
Važno je napomenuti da se Normison sprej za uho ne sme koristiti u slučaju preosetljivosti na bilo koji sastojak, kao ni kod pucanja bubne opne. Takođe, ako osećate bol u uhu, trebalo bi da potražite savet lekara, jer ovaj sprej nije lek za bolove u uhu.
Ukratko, Normison sprej za uho je jednostavan za korišćenje proizvod koji pomaže u sprečavanju upale spoljnog ušnog kanala kod osoba koje su često izložene vodi, uzimajući u obzir osnovne mere opreza i savete za sigurnu upotrebu.
Prevencija spoljne infekcije uha
Ako vaše dete stalno dobija spoljne infekcije uha, može pomoći ako stavite kapi za sušenje uha nakon plivanja i kupanja. Ove kapi isušuju ušni kanal. Takođe možete probati koristiti fen za kosu na hladnom režimu da osušite uši vašeg deteta.
Nošenje kvalitetnih čepova za uši dok plivate i kupate se takođe može pomoći u sprečavanju ove bolesti.
Komentari (0)