Foto: Canva

Vaša beba u 8. mesecu – 1. nedelja

Izvor: Bebac

Vaša beba ove nedelje

Verovatno može da stoji  pridržavajući se za nešto ili nekoga i da se iz sedećeg položaja podigne u stojeći. Ukoliko to još ne može, vežbajte sa detetom. Stavite dete da sedi i dozvolite mu da uhvati vaše palčeve. Povlačite mu ruke u vis i tako ga podstičete da samostalno stoji na nogama. Neke bebe već žele i da hodaju, a ukoliko je i Vaša beba među njima nemojte se plašiti da će zbog toga imati krive noge ili bilo kakav fizički problem. Da beba nije spremna za to – ona to ne bi ni tražila.

Vaš život ove nedelje: Kako da znate da li vašeg bebca dobro čuvaju?

Ukoliko koristite usluge bebisitera sigurno se pitate da li ste izabrali  pravu osobu za vašu bebu.

 

Evo nekoliko saveta da provetite da li je Vaša beba dobro čuvana:

Pošto Vaša beba još ne priča ne može da kaže da mu se ne sviđa sa siterkom, ali može da pokaže – ukoliko uvek plače kada je ostavljate sa bebisiterkoma, ali ne plače kada je ostavite sa drugom osobom – to ne znači da joj falite Vi nego da vaša beba zbog nečega ne želi da ostaje sa siterkom.

Ukoliko se siterka ponaša tajanstveno kada pitate kako su proveli dan možda ima problem sa komunikacijom sa Vama, ili se pak ne brine o bebi kako to Vi od nje zahtevate i zato se ponaša tajanstveno. Treba jasno da joj dajete do znanja šte želite da znate o svom detetu (kako i šta je jelo, u čemu je napredovlao, da li je plakalo itd.) i da Vas o tome svaki dan obaveštava.

 

Situacije u kojima bi trebalo da razmislite o zameni osobe koja čuva Vaše dete:

Ukoliko ima različite stavove u Vezi sa odgajanjem deteta od Vas (ishrana, vaspitanje, dnevne aktivnosti) i čvrsto se drži toga iako ste joj dali do znanja da Vi želite da odgajate dete na svoj način.

Ukoliko Vam je beba uvek musava, prljava, nije presvučena – svakako treba da vam šalje poruku da bebisiterka ne vodi dovoljno računa o vašoj bebi.
Ukoliko je siterka i sama neuredna, kosa joj je neoprana, nokti prljavi, to je svakako loš znak i ne možete od nje očekivati da će advekvatno brinuti o higijeni deteta kao ni da će ga naučiti higijeni.

Ukoliko beba često ima modrice to može da znači da siterka ne pazi dovoljno na dete, pa beba često pada sa kreveta ili se povređuje dok puzi ili pokušava sa hoda.

Ukoliko primetite neke od ovih znakova vreme je da preduzmete nešto: izađite ranije sa posla i iznenadite siterku i bebu, ukoliko se uverite da siterka gleda TV ili priča telefonom umesto da čuva dete – popričajte s njom o tome.

 

Savet za ovu nedelju

Uskoro će Vaše dete da prohoda pa bi bilo dobro da zabeležite taj momenat. Proverite da li su baterije u foto-aparatu ili kameri pune, da li ima dovoljno memorije ili mesta na traci. Uzmite kameru kada se vaše dete lepo nasmeje – ali isto tako i kada se dete duri, mršti, ili čak kada ima izlive besa. Imaćete neizbrisiv zapis detetovog karaktera – sa smehom i suzama.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (627)

  1. Mi puzimo od pre nekih mesec i po, naravno iz dana u dan je bilo sve bolje dok nije savladala, oko mesec dana u nazad se izdize samostalno. Da jede nije htela do pre par dana, zubica ima dva, a nocu i ne spava bas, siki nekada jednom nekada pet puta..prosto mi je cudno s obzirom koliko je aktivna ceoooo dan…ali da je proletelo ovih 8 meseci nemam reci 😀

    14
  2. Moj Aleksej je 24og napunio 8meseci…slabo puzi, dize se na noge uz namestaj,ogradice,uz sta god dohvati,skace….kad ga drzim za rukice pomalo hoda i tako… A sto se hrane tice,klopa sve…za sada ima 3cela i jedan zubic u procesu 😉 i nemiran je do zla Boga…cudoviste, cak se i nocu dok spava vrti 🙂

    9
  3. zene drage!
    spavaju li vase bebe? mene moja nocu polomi. spavala bi moja, ali pod uslovom da je na siki citavu noc, pa kad se probudi da malo povuce!!! a ja? slomljena! 8mjeseci nisam sastavila 3h
    i jos nesto, moju bebu muce gasovi nocu. ako slucajno dam kamilicu sutradan ima proliv. a po citavu noc joj “kuvlja” u stomacicu. inace jedemo sve po preporuci: voce povrce meso…

    23
  4. Ne znam tacno zasto doktori kazi da se polako uvodi dzigerica i zumance i da je to zdravo ali poslusala sam ih. e sad problem je sto beba to nece da jede cim oseti makar i u minimalnoj kolicini da u hrani ima zumanceta ili dzigerice hranu moram baciti i spremiti nesto drugo. Zar je to toliko bitno u ishrani? ja ne mogu vise da je teram…

    3
    • I moja beba nije htela da jede zumanac, bitno je zbog hemoglobina, bio nam je snizen, pa da ne dodje do anemije, preporucuje se zumanac i dzigerica, i onda sam nasla jednostavno resenje zumanac stavim u kasicu sa jabukom i grizom i malo jogurta(punomasnog 3,2 mlecnih masti) i pojede sve..i tako je par puta jela u slatkim kasama, a onda sam joj evo danas dala proju sa jogurtom i zumancetom i pojela je i slanu, za dzigericu nismo imali problema ali moze isto da se napravi kasica sa jabukom, dzigericom i sargarepom, onda se manje oseca miris..i bebi se svidja slatkast ukus 🙂 Nadam se da sam bar malo pomogla. Pozdrav!

      3
    • Hvala puno,pomogla si mi jer svaki savet je dobrodosao, vec sutra cu da probam da joj tako napravim. Mada vadili smo krv i nalazi su bili dobri i ako nije pojela ukupno ni pola zumanceta. ali ipak cu da pokusam 🙂

      0
    • Džigerica je jetra koja služi za taloženje svih toksina kod životinje. To ne moze da bude zdravo za bebu. Tako mi je rekla doktorka i preporučila da i u slucaju da je spremam? držim pola sata u mleku.

      23
    • Naravno da je zdravo, dzigerica i zumance su bitni zbog krvne slike.. Ne celo zumance, nego u zavisnosti od uzrasta.. Nemoj joj na silu davati, cisto je navikavaj svaki drugi, treci dan po kasiku dve dzigerice (obarene sa povrcem, sve zajedno izmiksaj). a zumance je najbolje sa kuvanim krompirom malo dodaj i dobro izmesaj.. Jana ima 8 meseci i dzigericu obozava.. I da naglasim da sme jednom sedmicno da pojede celo parce dzigerice, nikako vise. Pozdrav 🙂

      6
    • Namirnice koje dajete zbog gvozdja treba da dajete iskljucivo bez mlecnih proizvoda jer kalcijum iz mlecnog ne dozvoljava gvozdju da se apsorbuje.. dakle zumance bez jogurta, pavlake i slicnog.. na zalost :/

      2
    • Sto vise dete boso i bez brige ste. Cipele mogu naskoditi, posebno jer ste ih rano obuli, a mislim da Vam nije cilj da naskodite detetu tako da…bacajte cipele i sto vise dete boso 😀 srecno!

      20
    • Evo mi odavno hodamo…
      Sa nogicama i stopalcima sve super! 🙂 Ne znam cemu minusi… haha
      Puno pozdrava od mene i mog 11mesecnog sincica…
      Hoda,tasi tasi… papa,njam njam,av av 🙂
      Uzivajteee

      24
  5. 15tog smo napunili 8 meseci. Puzi,samostalno se dize uz namestaj,penje se uz stepenice.. Hoda uz pridrzavanje za ruke… Na kozijoj formuli je Holle Organic. Od mesa jede piletinu,curetinu,jagnjetinu,teletinu,jaretinu.. Belu ribu,celo zumance.. Svo povrce i voce(sem borovnice,maline i jagode)… Imamo 6 zubica(4 gore i 2 dole) … Uzivajte sa svojim malim bebicama…

    21
  6. Evo citam dole komentare kravlje mlijeko da ili ne? I moram da prokomentarisem. Dojila sam bebu 4 mjeseca s mukom popola i od tad je na Ad- slusam svog pedijatra(bar 90÷) , jer cemu da idem na savjetovaliste ako se necu drzati savjeta svog ljekara. Dalje pitam ja babu zena 80godina kako je u ono vrijeme islo dojenje, kaze ona ko je im’o dojio, ko nije davao drugoj dojilji da podoji bebu. a ako nema dojilje u blizini pravilo se neka smjesa od brasna i biljaka nekih i mljelo na vodenici i pravio se prah od tog i mjesao sa vodom. Pitam ja a kravlje, kaze ona ne kravlje ne valja se za malu bebu(ona ne zna sto, al eto ne valja se ). Eto zene moje toliko o pricama nasih baba. Pozdrav……

    27
    • Ne mango nije 12+ i s obzirom da je ovo pitanje staro eto posluzice nekome ko ima slicne nedoumice. Što se mog iskustva tiče i onoga što znam o mangu a to je da Mango ne spada u voće koje se prska i koje je zagađeno pesticidima, pa samim tim je manja opasnost od unakrsne reakcije… dalje, sam sadržaj voća neće izazvati nikakvu reakciju, jer ne sadrži alergente, ali ukoliko se desi da niste dobro oljuštili mango, može doći do reakcije unutar usne duplje deteta ili oko usta, pa čak i oko guze tokom izbacivanja stolice. Znam takodje dosta nutricionista koji dozvoljavaju mango i sa 6m dok drugi savetuju 8m. Nema potrebe cekati 12m. Kad bananu dajete sa 6m ne vidim zasto cekati sa mangom do godine… samo pazljivo izdvojite mesnati sadrzaj manga i uzivajte!! 👌🏼:)
      Mi smo ga uveli uz zeleno svetlo naseg pedijatra (naravno) sa 7m

      1
  7. moja mala pije bas dosta vode,sigurno po pola litre na 24h. I stalno menjamo pelene jer se napune bukvalno za 2 sata cak i nocu. I lepo rucka☺Ima li jos ko cija bebica obozava vodu? Pored vode pije mleko i jogurt.to je sve sto pijemo

    10
    • Moj decak je ista prica. Sad cak nece ni da zaspi sa cuclom nego samo uz flasicu vode. Brinem se da li je moguce da pretera sa vodom? Da li znate nesto o tome? Naravno upiski se obavezno tokom noci i to nam je bio problem takodje…tu su nam malo pomogle pelene za broj vece pa sad i izgura poneku noc u suvom. Pozdrav!

      1
  8. Nije mi jasno zasto pisete negativne konentare tamo gde se napominje da beba stoji uz pomoc negog?!! Svaka beba je razlicita, neka pre pocne da (stoji, sedi i puzi) , a neka kasnije. Zasto decu stavljate u kalup, mora kako doktori kazu, a ne radite kako vi i beba zelite???!!

    43
    • Ana kako mi cije bebe stoje samostalno od sedmog meseca? i drze se za ogradicu od krevetca i setaju uz nju?
      da je non stop spustam i branim joj da ustane?
      nemojte govoriti u globalu,moja npr sedi od petog samostalno,puzi takodje od petog. na noge je pocela da se ispravlja sa sest ipo , stajala na nogicama sa sedam i setala uz ogradicu. sad ima osam i seta kad je drzim ispod ruku i uz namestaj. Kicma savrsena , kukovi takodje.
      Nismo ni mi svi isti pa tako ni bebe.

      4
  9. Mi smo danas napunili 8 m. Sedi samostalno nekih 80% kad mu pruzhim prstice sam se podizhe i bash woli da stoji na nogicama,srecan je i samo skakuce ali narawno ne forsiram ga.Ne puzi,ali zna neku put da powuche nogice ka napred.Ima 4 zubica,sisa i jede powrce,woce i pr.kashicu.Bash je zhiwahan,po celi dan smo napolju.Ponek se budi nocu,ali to je zbog zubica.

    10
  10. Moja beba jos nema zubice. I nadam se da ce uskoro jer vise ne mozemo da izdrzimo nespavanje.. sedi samostalno ali ne puzi i nikada nije volela da lezi na stomak i da je ucim da puzi. Ne stoji samostalno ali pokusava da ustane kada joj dam ruke… sve u svemu vrlo je zivahna i nemirna za jednu devojcicu..

    29
  11. Moja beba ima 8 meseci,ume samostalno da sedi al ne i da stoji i mi ga ne forsiramo da stoji,stojace kada bude bio spreman,ovi sto stavljaju bebu u dubak sa 5-6 meseci su mi malo nejasni,kao prvo to je previse rano a dubak i nije koristan,beba se samo nogama odgurava a ne uspostavlja ravnotezu,a ravnoteza je najvaznija da bi dete prohodalo. Dete kad je u dubku se ni ne trudi da uspostavi ravnotezu.

    48
  12. Mislim da malo preterujete, fizijatar u Sokobanjskoj kaze da stajanje ne treba jos da podsticemo i da sajtovi malo nestrucno daju savete po tom pitanju. Tako da vase savet da je podsticemo da stoji necemo uvaziti kao ni prethodne koje sa kojim zurite po minimum dve nedelje i sa kojima stvarate konfuziju mladim roditeljima

    92
    • Uopste ne pametuje,posto su lekari iz
      Sokobanjske u pomenutoj oblasti najstrucniji u zemlji valjda njihovo misljemje ima neku tezinu.Redovno vezbam tamo sa detetom i znam da se od deteta od 8 meseci ne ocekuje da ustaje na noge.

      26
    • Upravo tako. Mi posecujemo fizijatra od kako se rodio i receno nam je bas pre dana da mu ne damo da ustaje pre punih 9 meseci. Ovaj tekst je potpuno nestrucan i zbunjujuc

      19
    • Beba treba da ustane kada je spremna,ona to najbolje zna,ne odlucujemo mi ni lekari.Tasa je ustala sa sedam i po sama,u dubak je nisam stavljala,ne svidja joj se.Puzi i sedi od 6, stalno je na podu i tu se bas uvezbala sama,nista nisam forsirala.Od pre 15-ak dana pravi korake ako je drzim za ruke i pokusava da se krece uz namestaj.Tako da je sve individualno,beba zna najbolje.

      17
  13. Danas moja curica ima tacno 8m. Citajuci kom.od mama kojima bebe vec se samostalno dizu iz sedeceg u stojeci malkice sam se uplasila jer moja bebulka jos uvek ne sedi samostalno. Dize se i pokusava ali jos uvek moze samo 45° sama. A kada joj dam samo prst nigne se bez problema. Ipak mislim da ce to vremenom samo doci, svaka beba ima svoj tempo. Sta se tice zubica imamo 5 komada,zubonja moj mali.
    A hranjenja uf najlepse je moje mleko-jos uvek dojim i planiram min. god. dana. Drugo bas nevoli ali trudimo se.

    24
    • Sonja, moj sin je dan stariji. Tvoj tekst kao da sam ja pisala. I kod nas je sve isto. Mi imamo dva zubica, doduse. 🙂 Deca napreduju individualno i ne treba ih ni u cemu forsirati… Pozdrav!

      17
  14. Evo i mi smo danas napunile 8 meseci.Moja Andjela sedi sa 4 meseca,setamo se naravno jos od proslog meseca,u setalici mi je od 6 meseci…Jos uvek je dojim i planitam da nastavim a od hrane sve jedemo osim crvenog voca i povrca…Sve najbolje svim bebicama i samo napred ka prvim koracima.

    48
    • Neznam zasto dajete glupave minuse mami na njenom tekstu. Ko ste vi da se slazete ili neslazete s tim sta covijek radi s svojim dijetetom. Sta je s auto sijedalicama u kojima bebe lijepo sijede a kao namijenje su djeci 0 do 9kg, prolaze razne ateste i razna testiranja a prave ih inostrane zemlje. I vi ste kao svi kopetentni da zeni date minus na njen tekst. Najbolje vezite dijete nek do godine gleda u tavanicu pa onda odmah u vrtic jer ste vi ipak najbolje mame.

      39
  15. Mi smo juce napunile 8 meseci,sedimo ne jos bas 100%sigirno,kad je stavim da stojo cvrsta je.Imamo 2 zubica jos od 4.meseca.Nocu jako lose spava jos uvek trazi da pije mleko,pa joj dajem i razblazen sok,ne znam kako da je odviknem od tog nocnog budjenja…

    11

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Vaša beba ove nedelje

Verovatno može da stoji  pridržavajući se za nešto ili nekoga i da se iz sedećeg položaja podigne u stojeći. Ukoliko to još ne može, vežbajte sa detetom. Stavite dete da sedi i dozvolite mu da uhvati vaše palčeve. Povlačite mu ruke u vis i tako ga podstičete da samostalno stoji na nogama. Neke bebe već žele i da hodaju, a ukoliko je i Vaša beba među njima nemojte se plašiti da će zbog toga imati krive noge ili bilo kakav fizički problem. Da beba nije spremna za to – ona to ne bi ni tražila.

Vaš život ove nedelje: Kako da znate da li vašeg bebca dobro čuvaju?

Ukoliko koristite usluge bebisitera sigurno se pitate da li ste izabrali  pravu osobu za vašu bebu.

 

Evo nekoliko saveta da provetite da li je Vaša beba dobro čuvana:

Pošto Vaša beba još ne priča ne može da kaže da mu se ne sviđa sa siterkom, ali može da pokaže – ukoliko uvek plače kada je ostavljate sa bebisiterkoma, ali ne plače kada je ostavite sa drugom osobom – to ne znači da joj falite Vi nego da vaša beba zbog nečega ne želi da ostaje sa siterkom.

Ukoliko se siterka ponaša tajanstveno kada pitate kako su proveli dan možda ima problem sa komunikacijom sa Vama, ili se pak ne brine o bebi kako to Vi od nje zahtevate i zato se ponaša tajanstveno. Treba jasno da joj dajete do znanja šte želite da znate o svom detetu (kako i šta je jelo, u čemu je napredovlao, da li je plakalo itd.) i da Vas o tome svaki dan obaveštava.

 

Situacije u kojima bi trebalo da razmislite o zameni osobe koja čuva Vaše dete:

Ukoliko ima različite stavove u Vezi sa odgajanjem deteta od Vas (ishrana, vaspitanje, dnevne aktivnosti) i čvrsto se drži toga iako ste joj dali do znanja da Vi želite da odgajate dete na svoj način.

Ukoliko Vam je beba uvek musava, prljava, nije presvučena – svakako treba da vam šalje poruku da bebisiterka ne vodi dovoljno računa o vašoj bebi.
Ukoliko je siterka i sama neuredna, kosa joj je neoprana, nokti prljavi, to je svakako loš znak i ne možete od nje očekivati da će advekvatno brinuti o higijeni deteta kao ni da će ga naučiti higijeni.

Ukoliko beba često ima modrice to može da znači da siterka ne pazi dovoljno na dete, pa beba često pada sa kreveta ili se povređuje dok puzi ili pokušava sa hoda.

Ukoliko primetite neke od ovih znakova vreme je da preduzmete nešto: izađite ranije sa posla i iznenadite siterku i bebu, ukoliko se uverite da siterka gleda TV ili priča telefonom umesto da čuva dete – popričajte s njom o tome.

 

Savet za ovu nedelju

Uskoro će Vaše dete da prohoda pa bi bilo dobro da zabeležite taj momenat. Proverite da li su baterije u foto-aparatu ili kameri pune, da li ima dovoljno memorije ili mesta na traci. Uzmite kameru kada se vaše dete lepo nasmeje – ali isto tako i kada se dete duri, mršti, ili čak kada ima izlive besa. Imaćete neizbrisiv zapis detetovog karaktera – sa smehom i suzama.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Petak, 05.12.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije