Vaša beba ove nedelje
Bebac sada može da jede prstićima. Kada savlada veštinu da palcem i kažiprstom uhvati sitne predmete kao što su komadić hleba, kolutić šargarepe ili zrno graška, to znači da je napravio prvi korak ka samostalnom hranjenju. Dajte detetu da se samo hrani iako će praviti nered i farbati zidove hranom, jer ukoliko mu branite da se hrani prstima, preskočiće fazu u samostalnom hranjenju i najverovatnije ćete morati da hranite dete i kada njegova generacija uveliko počne da jede samostalno.
Vaš život: Kako da bebina hrana uvek bude sveža?
Sada vaš bebac već uveliko jede. U ovom periodu bi trebalo da sa pasirane hrane pređete na hranu grublje teksture. Ukoliko kupujete hranu, sada možete da uzimate onu koja je obeležena sa “junior” ili „druga faza” ili da pripremate kašice od hrane koju kod kuće spremate za celu porodicu. Da bi hrana ostala sveža i da vaš bebac ne bi zaradio trovanje morate da vodite računa o sigurnosti hrane.
Koliko može hrana da stoji na sobnoj temperaturi?
Majčino mleko i mlečna formula: 1 sat
Skuvana kašica: 2 sata
Koliko može hrana da stoji u frižideru?
Majčino mleko: 1 dan
Kaše od voća i povrća: 2 dana
Kaše od mesa i jaja: 1 dan
Kaše od mesa i povrća: 1 dan
Napomena: u frižideru morate da držite hranu na najhladnijem mestu, a nikako u pregradama na vratima. Kašice uvek zatvorite, najbolje da koristite originalne teglice, ili ukoliko kuvate hranu da je odložite u teglice od kupovne kašice. Ukoliko spremate veću količinu, možete i da zamrznete.
Koliko može hrana da stoji na ledu?
Majčino mleko: 6 meseci (ukoliko ga odmrznete, morate da upotrebite u roku od 3 sata)
Kašice: 4 nedelje
Napomena: Majčino mleko čuvajte u sterilnim bočicama ili kesama (možete kupiti u apotekama), a kašice u sterilisanim plastičnim posudicama. Uvek napišite datum zamrzavanja na bočice i posudice.
Savet za ovu nedelju
Nemojte sa bebcem igrati grube igre jer nije bezbedno. Najčešće će vam i dati do znanja da im to ne prija. Bacanje u vis ili snažno drmanje, naglo povlačenje za ruke može da bude izuzetno opasno za bebu. Ove grube igre mogu da prouzrokuju oštećenje mozga, povrede glave, vratnih mišića, moguće su i trajne neurološke posledice, kao i oštećenje mrežnjače koje može da dovede do slepila. Nemojte bebca ni da vučete za ruke i tako ljuljate jer može da dođe do iščašenje lakta ili ramena.
Komentari (0)