Vaša trudnoća
Do sada bi trebalo da ste se ugojili između pet i sedam kilograma ali i dalje nastavite da jedete zdravo i pametno. Što se emocija tiče, verovatno primećujete da ste stabilniji nego u početku trudnoće. Moguće je da vam ponekad oteknu noge, naročito ako ste puno stajali tokom dana. Pijte puno tečnosti i dignite noge kad god to možete.
Kako vam raste materica, moguće je da počinjete da osećate bolove u predelu okruglih veza metarice – to su ligamenti koji drže matericu i ti bolovi nisu opasni, samo mogu biti malo neprijatni.
Razvoj bebe
Mazite stomak i već počnite da pričate s bebom!
Faza ”brzog rasta” se malo usporava, srce jača i noge dobijaju proporcije kakve će imati nakon rođenja. Bebin sluh je sve bolje razvijen, pa dete može da čuje i zvukove iz spoljne sredine. Ako se jako pomera i to vam smeta, blago joj pričajte i nežno držite stomak. Beba je već sada deo vaše porodice, pa pokušajte i budućeg tatu da uključite u svoju trudnoću.
Pored stalnih informacija o svom opštem stanju, pokušajte tati da ispričate kako će izgledati porođaj, kako nega bebe i slične stvari koje vas očekuju. Stavite njegovu ruku na stomak, neka i on oseti bebine pokrete a može i da joj priča kako bi se beba navikla na njegov glas. Dužina bebe je oko 27 cm, a težina oko 340 grama.
Napomena: Svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Kod lekara
Ako primetite da vam noge jako otiču i da se otoci ne smanjuju ni nakon odmora, odmah to javite lekaru.
Savet za ovu nedelju
Neka vas ne iznenadi to što će vam posle porođaja početi da opada kosa. To je zato što tokom trudnoće kosa zbog visokog nivoa hormona uopšte ne opada. Konsultujte frizera oko eventualne promene šampona i nove frizure jer kosa može da postane neposlušna i da izmeni svoj kvalitet.
Zašto sačuvati matične ćelije bebe?
Čuvanje matičnih ćelija iz krvi pupčanika je izbor koji treba da donesete do kraja trudnoće jer se matične ćelije bebe uzimaju na porođaju. Pročitajte zašto je važno sačuvati matične ćelije >>>
























































































































































Ja sam se ugojila svega 3 kile. jedem vrlo često, bukvalno na svaka dva sata i to po malo, jer imam osećaj da mi je želudac, poput jabuke (prva 4 meseca sam povraćala i 6 pita dnevno, verovatno je to razlog). Gledam da mi je ishrana bude što raznovrsnija, i naravno puna mleka, minimum pola litre bilo kog mlečnog proizvoda. I naravno, pošto je oktobar, kestenje mi je večito u ustima.
Ja sam se do sad ugojila 6kg, a isto sam u 21.nedelji. Mislim da je to sve individualno!
Jedem sve sto mi se jede, samo se trudim da ne preterujem, posto mi se apetit bas otvorio.
Ja moju bebu osecam veoma cesto, i jako je nemirna.Ugojila sam se 11 kilograma neznam da li je to mnogo za 21 nedelju.
Pozdrav svim buducim mamama,
u 21. nedelji sam i bebine pokrete svakodnevno osecam od prosle nedelje. U pocetku sam ih osecala uvece kad se opustim, a sada ih osetim i preko dana. Danas me je dobro sutnula beba, sigurno joj nije nesto bilo po volji! 🙂
Ali nema lepseg osercaja nego kad osetim da se igra u mom stomaku!!!
21. sam nedelja i nisam sigurna da sam osetila bebine pokrete, tj. to shto osecam je veoma blago i retko, chak sam i bila zabrinuta u jednom trenutku, ali shvatam da zbog neiskustva ne prepoznajem kada se mrda. Uskoro idemo na kontrolicu, pa cemo znati jesmo li dechak ili devojchica!
Stopala mi slabo otichu i ne bole me, ali mi otichu ruke i umeju strashno da me bole.
Drzite se, MAMICE!!
Uskoro ce i 22.nedelja!Juce smo bili kod doce i videli bebca,a i konacno je dozvolio da vidimo pol!!Super je napredan za svoj “uzrast”,stalno mrdka i svake veceri se igramo po par sati! :)))
Ja cu skoro u 22.nedelju.Krupan/a sam za “svoj uzrast” i jaaako nemiran/a,al mama kaze da joj ne smeta i da je to najcudnovatiji osecaj u zivotu!
Ja sam sad 21. nedelja, poslednja dva dana sam osetila bolove kod levog jajnika, uplasila sam se ali sam sad procitala da je to zbog sirenja materice, jer nemam nikakve probleme, da nema stomaka ne bih ni imala osecaj da sam trudna ::):) Bebu osecaj jos uvej slabo, i uvek kad pomerim ruku tad se pomeri, a kad je stavim nikad nece 🙂 pozz
Ja sam u 21. nedelji, a bebu sam osetila još u 17. Lekar mi kaže da je to zato što sam dosta mršava. Znači da i kilaža ima uticaj. Ne brinite!
Draga Ivana,
To se i meni desavalo, a ustvari je problem u tome sto nisam umela da osetim pokrete, sve dok mi drugarica nije opisala. Sada ih non stop osecam, i bas se radujem. Tako da, ne brini…osetices…Pozdrav svima
Ja sam jos uvijek 20.nedelja, ali nisam osjetila pokrete bebe ili nisam sigurna da su to pokreti. I taj cudan osjecaj primijetim jednom u svakih par dana. Da li se jos nekome desavalo isto?
Ja sam u 21. nedelji. Od prosle nedelje osecam pokrete bebe i osecaj´je neopisivo lep!!!!!!! Podseca i na leptirice i na baloncice :)))
Pozz svim buducim mamama
Ja sam u 21. nedelji trudnoce,osecam u stomaku buckanje,kao baloncice,i to se desava u glavnom uvece,ponekad samo preko dana.Nisam sigurna je li to moja beba,ali se dobro secam prvog puta kada se to dogodilo.
ja sam u 21nedjelji trudnoce i sve je uredu samo mi je mana sto moja baby vec do sada ima 621,2grama kako cu se rastat sa njom na porodajnom stolu?
ja sam u 21.nedelji,sve je ok ali se plasim sto jos nisam osetila bebine pokrete ili ne znam da ih preposnam.
imam glupo pitanje ali moram da resim dilemu. Dakle, ako sam ja sada 20+4 jel to znaci da sam u 21. nedelji ili cetrvrti dan dvadesete nedelje? Kako se racuna koji si mesec trudnoce (cetvrti lunarni tj peti kalendarski?)
Hvala
Neverovatan je osecaj kad mozes da osetis svoju bebicu kako te sutira,pogotovo kad drzim ruku na stomaku!Kao da zna kad treba da se javi!
Video sam prvi put jasno bebanu na 4d snimku – fanstastican osecaj. Kao da je vec pored nas. Ko ce docekati jos 19 nedelja …