Vaša trudnoća
Osećate se bolje nego u prvom trimestru, što možete iskoristiti da se vratite “normalnom životu”, bez mučnina, povraćanja i slabosti. Bez obzira što vam se apetit vratio, nema potrebe da „jedete za dvoje“, već se hranite zdravo.
Razvoj bebe
Kosti bebe svakim danom postaju sve čvršće, zato ne zaboravite svaki dan da unosite dovoljno kalcijuma (mleko, mlečni proizvodi). Lice dobija ljudske konture, polako rastu obrve i trepavice. Bebina koža je tanka i prozirna. Po koži se javljaju fine, tanke dlake – lanugo malje, koje će od sada rasti po koži bebe. Dete sada zaista liči na čoveka, noge su mu duže od ruku. Dužina bebe od temena do karlice je 10-12 cm, težina oko 70-80 grama.
Napomena: Svaka beba individualno se razvija u stomaku.
Kod lekara
Na redovnom pregledu od sada do kraja trudnoće lekar će vam meriti “visinu fundusa materice”, odnosno određivati dokle dopire gornja ivica materice. Na taj način se posredno prati, da li i koliko beba napreduje.
Savet za ovu nedelju
Pazite na ishranu, šetajte, budite aktivne i uživajte u najlepšem periodu vaše trudnoće. Drugi trimestar nazivamo još i medeni mesec trudnoće.
Pričajte sa svojom bebom i razgovarajte sa partnerom otvoreno o svim promenama, brigama i eventualnim strahovima koji prate trudnoću.
Šta još možete da očekujete u 15. nedelji?
Mnoge žene, koje su prošle trudnoću, kažu da su baš u ovom periodu, u kojem se trenutno nalazite, postajale veoma senzualne i da su veoma uživale u seksu. Ako ste i vi među njima, opustite se i uživajte. Seks je potpuno bezopasan, sem ukoliko vaš lekar ne smatra drugačije.


























































































































































Caooo svimaa, usli smo u 15 nedelju i osecam se super, pozdravljam sve mamee :*
Od povracanja sam zaglavila u bolnici. Povracala sam svezi krv. Radili su mi gastroskopiju i otkrili da sam od povracanja ostetila sluzokozu jednjaka. Sad lezim u bolnici, ne jedem nista, swmo infuzija. Krivo mi zbog bebe sto ne jedem, ali tako mora kazu. Je l imala neka slicno gadno iskustvo sa povracanjem? Pozdrav
pozdrav mamice,evo i mi smo usli u 15.nedelju… 🙂 povracanje i dalje nije prestalo,ali je samo prepodne a i ne osecam se lose,samo sto ipak jedva cekam da i to prodje skroz… s vremena na vreme kad napravim nagli pokret malo me zaboli dole stomak ali brzo prodje… jos uvek nisam navikla da sam sad trudna i da ne bih trebala da naglo ustajem iz kreveta…:-P
Pozzdrav svim mama i ja sam 15+2 sedmica.. ovako jako sam bila lose do 13 sedmice imala sam bol u stomaku smedji iscjedak mucnine povracanje.. doktorica kaze da je to normalno da se materica siri i pritisce na ostale organe da zato osjetim bol.. madjutim poslije 13 sedmice sve je krenulo na bolje prosle su mucnine apetit se polako vraca dobro se osecam… Po ulasku u 15 nedelju ponovo bol u stomaku dali da posjetim opet doktora??
Zdravooo, evo ja sam u 15.sedmici.
Imam streptokok bakteriju grupe B u urinu.
Morala sam piti penicilinski antibiotik 5 dana.
Ima li koja od vas iskustvo s ovom bakterijom.
Pozdrav…
Pozdrav trudnice, u 15 nedelji sam trudnoce i imala sam jaku prehladu sa malom temperaturom, a grudi me mnoogo manje bole….da li je to opasno?
Pozdrav svima, u 15.nedelji sam i imam užasan ukus u ustima posle jela. To traje od 10.nedelje i nikako da popusti, naročito se pogorša kada popijem vodu. Da li još neko ima slične tegobe?
ja imam iste, bilo sta da pojedem tako mi je. ja sam stalno i povracala, zadnja tri dana se malo smirilo. samo me sad u grlu jos osijecaj zarenja muci.
ja imam,i prosto cu da poludim od toga.. muka mi je od vode…
pozdrav. interesuje me. ja sam danas 15+2 nedelja. jel se to racuna kao 15. nedelja ili kao 16.ta hvalaaa
Usla si u 16-u nedelju 🙂
pozdrav zene… ja sam usla u petanestoj nedelji… nisam imala mucnine, nemam ih nisad, iskreno, da mi ne raste stomak i da nisam videla uz ne bih verovala da sm trudna jer nemam nikakvih simptoma sem izostanka mens… neverovatno, ali hvala Bogu, sve je kako treba.
Drage mame, 15. nedelja…
4D UZ…fenomenalno iskustvo! Tako malecno bice a vec sve ima…i Boga mi je aktivan, i samo se nesto okrece i pipka sebe, pa plese li plese 🙂 Uzivali smo gledajuci naseg bebca!…Oh da! U meni je crvčak koji ce se zvati Luka 🙂
Jeste li u 15oj nedelji mogli vidjeti pol.Sve naj..Pozz
drage mame. ja sam u 15.nedelji trece trudnoce, pijem utrogestan 2*1, folnak, isto toliko, zbog niskog gvozda i heferol 2*1 sa vitamino ce, naravno isto tako, uzgred imam i trombofiliju, i od skoro sam na terapiji clexano od 0,7. U sredu idem na serklaz, i sve to iz predostroznosti jer sam imala dva prevremena porodjaja, zato buduce mame ako ste se srele sa bilo kojim delom moje price javite se, nije zgoreg razmeniti iskustva. Ja verujem u pozitivan kraj i makar 37 nedelja, minimum
pozz…ja sam u 15+4 sedmici…pijem folacin 2x na dan, primam clexan 1x na dan 0.4 i pijem dobroston 3x na dan uz to heferol 1x na dan i siofor 2x od 500mg prva mi je trudnoca..beba je OK ja sam OK… 🙂
Drage mame… muci le nekoga promene taspolozenja tokom srugog trimestra? pozdrav i srecno svima.
Pozdrav za sve buduce mame 🙂
ja sam 15+1 I od pre 4 dana imam svakodnevne glavolje, tipa migrena. izbegavam da popijem paracetamol ali od petka u 18h pa evo do sad bol ne prestaje. jel imala neka od vas slicne tegobe? kontrola mi je za 5 dana pa cu to sa pomene dr…
Pozdrav! Ja sam takodje u 15-oj nedelji, i imam nevidjene glavobolje, budim se sa njima, meni je moj ginekolog rekao da je to normalno! Ako bas zagusti popi paracetamol, ali ne preteruj ni sa njim. Trudi se da ne razmisljas o tome i proci ce. 😉
konacno sam pronasla nesto sto pomaze. odvratan je ukus ali posle 10-15 min glavobolja se smanji na minimum. u solju turske kafe sipam 7-10 kapi limuna. I popijem. kiselo je, meni uzasnog ukusa, ali pomogne.
Ja imam uzasne migrene koje traju po 22h uz povracanje. Dr. mi je rekla da je uzrok tome Utrogestan odnosno visok Progesteron, pa mi ga polako smanjuje i da slobodno smem da popijem dva Paracetamola od 500mg, jer ne smem da trpim toliki bol.
Bila sam kod doktora,rekao je da je musko,ali za mesec dana kada opet dodjem,onda ce mi potvrditi 🙂
ja sam u 14+4 saznala da je decak 🙂
Da li ste u 15-oj nedelji videle pol bebe? 🙂
Meni je u 14 nedelji doktor rekao da je deckic 🙂 doduse isli smo na 4D 🙂
Pozdrav mame :)) U 15-oj sam nedelji i fino se osecam, malo me muci gorusica i to je sve. Mucnine nisam imala uopste, da se pohvalim :)) Zanima me da li znate do kad treba da se pije folnak? Meni je doktorka rekla da mogu od pocetka da pocnem da ga pijem, kao sto sam i uradila, medjutim nije mi rekla koliko dugo treba. A na pregledima nazalost zaboravim da je pitam,moracu obavezno na sledecem pregledu,zapisacu u blokce :))
Ja sam ga pila u prvom trimestru, pa sam prešla na femibion 2, mada on u svom sastavu sadrži i folnu kiselinu. Tako da nije na odmet ako i dalje piješ 🙂
Kakav je osecaj prvog pomeranja ili udaranja vaseg bebca? Ja zeljno iscekujem i bas me zanima koliko je vas koje su to vec osetile? 🙂
Toliko razlicitih zena i simptoma i trudnoca uopste… 15+1 smo sada. Na pocetku trudnoce, sesta nedelja, osecala sam lagana bockanja u donjem delu stomaka, po sredini, ali ni sama nisam umela da opisem kakvi su… Dr mi je prepisila utrogestan 200mg i svaki peti dan progesteron injekcije. Bukvalno do pocetka 14te nedelje mi je to bila terapija. Znam samo da me nista nije bolelo. Jedino mi se cini da sam dodala vise zbog hormona, 4kg. Inace ceo zivot nikad vise od 52kg. Dr je ustanovila da se dobro osecam i rekla da prekinem sa injekcijama a da nastavim sa utrogestanom ali vaginalno. Od onda, evo vec desetak dana, opet imam ta celodnevna boluckanja, s tim da tacno mogu da napipam koja je to sredina, gde se to desava, kao da je na grlicu materice. Nekad zaboli i jace na par trenutaka pa kao rasirim noge, malo se presavijem, ukocim, ne pomeram dok ne prodje. Dr kaze da ne zna sta ce sa mnom dok ne dodjem na narednu kontrolu. Cini mi se da to nikad niko ne shvata ozbiljno. Cak mi je rekla “Ako vam se cini da vam je bolje sa progesteronom, onda ga koristite, a izbacite utrogestan”. Msm, koliko toga trudnoj zeni moze da se cini, to sam bog zna. A onda vam dr mr pomogne tako sto vam ponudi da jos malo razmislite sta vam odgovara…. Pisite iskustva.
Pozdrav Milice. Procitala sam tvoj komentar i jako me zainteresovao. Ja sam sada 15-a nedelja i osecam se super. U jednom delu svoje trudnoce, osecala sam bolove izmedju rebra i kuka sa leve strane, bol je bio slican onome kada trcis i tu te zaboli, bol je postajao sve jaci i naravno da sam bila jako zabrinuta. Otisla sam na UZ i receno mi je da je sa trudnocom sve u redu i da mi se pokrenuo pesak koji izaziva bol. Prepisani su mi lekovi kojima cu pesak izbaciti i smanjiti bolove. Ja lekove nisam uzela dok sama nisam odnela urin da proverim stanje i naravno nije postojao nikakav pesak. Ispostavilo se da me je promaja zakacila jer ja vec sutradan nisam osecala bolove. Ja nisam pristalica lekova u trudnoci, ne znam koliko si upucena da svaki antibiotik povecava rizik bebinog zdravlja za 30%. Tebi su bili prepisani lekovi koji su u vezi sa poremecajom metabolizma hormona i cesto se daju preventivno trudnicama. Dr. ti je dala jer ne moze da oceni tvoj trenutni problem i on ti ne moze ukloniti taj neugodni osecaj. Moj savet ti je da prestanes sa upotrebom svih lekova koje koristis i da ne razmisljas o tome. Da unosis namirnice koje imaju dosta vitamina i da ako si u mogucnosti odes kod privatnog lekara na preglede jer je on obavezan da ti se posveti za razliku od drzavnih koji ce te samo”otkaciti”. Smatram da nemas neke razloge za brigu jer se telo zene menja, pomeraju se organi, siris se jer tu treba da stane beba od 3-4kg. Vreme je da zaista uzivas u trudnoci. Pozz
Draga Ena, svakako hvala na savetima. Pre par dana mi je ustanovljena niska posteljica, dopire do usca, tj.do grlica. Receno mi je da mirujem da me bih prokrvarila. Nadam se da ce to materica povuci malo navise kako bude rasla. Da dodam, nije da je meni bilo gore od utrogestana, vec naprotiv, samo konstatujem da nakon smanjene terapije su se boluckanja vratila. Sada je dr dodala i jednu tabletu ujutru, pomaze. Ali, sada sam vec naucila da moje telo ne trpi stajanja i hodanja duza od sat vremena…jako se brzo zamorim a onda se jave i pomenuti bolovi. Moguce da je to zbog posteljice, pa onda,,bebac je nisko… Samo, bude ti cudno kad znas da si ceo zivot hiperaktivan, posao po 12 sati dnevno pa to nikad nista nije falilo. Doduse, mozda je i sve stvar gena, sve su zene u mojoj porodici bile “problematicne” tridnice, majka je celu trudnocu prelezala sa mnom, a i sa bratom, u bolnici…
A to oko sirenja, veruj, to su drugaciji bolovi…poput onih kada naglo ustanes pa te zaboli u predelu prepona ili jajnika, kao bol od premora, istezanja… Ovo boluckanje dole, ipak, ne bih ja to za zezanje. 🙂 Uzivam i ovako i nadam se samo da bebac izgura do kraja 🙂
Cao,drage moje trudnice. mi smo u 15 nedelji 🙂 jos uvek nam mucnine ne daju mira,ali valjda e ubrzo proci 🙂 Da li neko moze da mi kaze u kojoj nedelji moze da se vidi pol bebe? veliki poljubac i uzivajte :*
Nama su dve doktorke vec u 12oj,13oj nedelji rekle da ce biti bata najverovatnije… Treca je nakon dve nedelje samo potvrdila sumnje. Sve zavisi od aparata i doktora…