Zašto dolazi do vaginalnih infekcija u trudnoći?
Vaginalne infekcije predstavljaju jedan od najčešćih zdravstvenih problema žena u reproduktivnom dobu, zbog čega ni tokom trudnoće nisu zaštićene od toga. Uzroci infekcije mogu biti bakterije, gljivice ili paraziti, prekomerna upotreba antibiotika, kortikosteroida, određenih lekova za imunitet, kontraceptivnih tableta, kao i neadekvatna higijena intimne regije i upotreba agresivnih deterdženata za pranje rublja, nošenje sintetičkog donjeg veša i slično.
U drugom stanju žene su još podložnije vaginalnim infekcijama, upravo zbog promene u imunološkom sistemu, ali i zbog niza hormonskih promena kroz koje prolaze, promena u vaginalnoj i cervikalnoj sekreciji, drugačijem sastavu vaginalne mikrobiote. Zato se trudnicama preporučuje dodatan oprez i češće analize i kontrole.
Kako se otkriva infekcija u trudnoći?
Niz redovnih testovai kontrola u trudnoći služi upravo da se na vreme otkriju sve moguće promene u organizmu koje mogu uticati nepovoljno na razvoj ploda i tok trudnoće. Otkrivanje vaginalnih infekcija kod trudnice od velikog su značaja.
Simptomi infekcija ne razlikuju se mnogo od onih koje se mogu javiti kada žena nije u drugom stanju. Pojačan vaginalni sekret često ukazuje na poremećaj u vaginalnoj flori, kao i drugi simptomi infekcije – crvenilo, svrab, peckanje i nelagoda. U tom slučaju potrebno je posetiti ginekologa i uraditi potrebna ispitivanja – bris i urinokulturu kako bi se došlo do tačnog uzročnika ovakvih tegoba.
Koje su najčešće vaginalne infekcije u trudnoći?
Među najčešćim vaginalnih infekcijama kod trudnica mogu se nabrojati sledeće:
- bakterijska vaginoza – praćena sivkasto-belim sekretom neprijatnog mirisa, peckanjem tokom uriniranja i svrabom intimne regije;
- gljivična infekcija – prepoznatljiva po osećaju svraba i bola u intimnoj regiji, crvenilu i otoku vagine, sekret bez mirisa, bele boje i osećaj neprijatnosti tokom seksualnog odnosa;
- Beta-hemolitički streptokok grupe B (BHS-B) – bez prepoznatljivih simptoma, sem bola prilikom mokrenja, urin mutne boje;
- trihomonijaza – sekret je u ovom slučaju zelenkaste boje, neprijatnog mirisa, a tokom seksualnog odnosa oseća se iritacija, svrab i peckanje;
Foto: Freepik
Kako vaginalna infekcija u trudnoći može uticati na bebu?
Mnoge tegobe i zdravstveni problemi trudnice mogu uticati i na bebu u stomaku, pa tako i vaginalne infekcije. Redovnim kontrolama, testovima i pregledima mogu se na vreme prepoznati problemi koji mogu negativno uticati na razvoj ploda i redovan tok trudnoće.
Vaginalne infekcije u ranoj trudnoći mogu izazvati određene deformitete ploda, dok u kasnijem periodu trudnoće mogu sprečiti razvoj određenih sistema organa bebe, te pokrenuti komplikacije u trudnoći, izazvati sponatni pobačaj, prevremeni porođaj ili zaražavanje bebe tokom porođaja.
Kako se leče vaginalne infekcije u trudnoći?
Usled pojave prvih simptoma neke vaginalne infekcije – važno je posetiti ginekologa koji će dalje odrediti način ispitivanja i dijagnozu. U skladu sa stručnim mišljenjem i savetom ginekologa dolazi do dalje primene određene terapije – u skladu sa vrstom infekcije.
Lečenje vaginalnih infekcija podrazumeva uglavnom upotrebu oralnih preparata (antimikotike i antibiotike) ili lokalne preparate (vaginalete ili kreme). Kao i u drugim slučajevima, prilikom upotrebe antibiotike, preporuka lekara je korišćenje i probiotika.
Probiotik violla®, sa svojim sojevima Lactobacillus rhamnosus GR-1 i Lactobacillus reuteri RC-14, može biti korisna podrška u održavanju zdrave vaginalne mikroflore. Ovi specifični sojevi laktobacila pomažu u stvaranju zaštitne barijere, što je posebno važno u trudnoći, kada je rizik od bakterijske vaginoze i gljivičnih infekcija povećan.
Violla doprinosi održavanju optimalne pH vrednosti vagine, čime se smanjuje mogućnost razvoja patogenih mikroorganizama, koji mogu izazvati infekcije i komplikacije u trudnoći. Pored toga, korišćenje Violle može biti korisno nakon upotrebe antibiotika, koji često narušavaju prirodnu vaginalnu floru, čime se povećava rizik od infekcija.
View this post on Instagram
Komentari (0)