Šta su Bartolinijeve žlezde?
Bartolinijeve žlezde su parne žlezde smeštene sa obe strane ulaza u vaginu, na velikim usnama vagine, odnosno na mišićnoj ploči na dnu karlice. Veličine su lešnika sa izvodnim kanalima dužine oko 2-2,5 centimetra.
Foto: Freepik
Njihova funkcija je da luče sekret koji se izliva u vaginu pre i tokom seksualnog odnosa. Izlučivanje sekreta počinje prilikom polnog nadražaja, kako bi se olakšao seksualni odnos i ulaz u vaginu lubrikovao.
Kako se prepoznaju prvi problemi sa Bartolinijevim žlezdama?
Problemi sa Bartolinijevim žlezdama počinju kada dođe do začepljenja izvodnog kanala žlezde – jedne ili obe istovremeno. U tom slučaju dolazi do upale žlezde upravo zbog nemogućnosti oticanja sekreta.
Simptomi upale Bartolinijeve žlezde su neprijatan bol koji vremenom postaje jači, otok u predelu velikih usana koji se povećava, kao i crvenilo. Zbog bola i otoka postoji mogućnost otežanog hodanja i sedenja.
Zašto dolazi do upale?
Do upale Bartolinijeve žlezde (Bartolinitis) dolazi usled nagomilavanja sekreta koji ne otiče usled začepljenja kanala, zbog čega se stvara cista. Ukoliko se sadržaj ciste inficira dolazi do stvaranja apscesa – učaurene upale koja može biti veličine klikera ili jajeta.
Pročitajte i: Endometrioza – uzrok neplodnosti miliona žena
Infekcija se dešava usled neadekvatne higijene, nošenja tesne odeće, sintetičkog donjeg veša ili jednostavno – prodora bakterija koje se nalaze na području polnog organa, mokraćnog kanala, rektuma ili zbog polno prenosive bolesti – usled nezaštićenog polnog odnosa.
Foto: Unsplash
Kada se obratiti lekaru?
Oko 2 odsto žena se u toku života susretne sa problemom upale Bartolinijeve žlezde
Bol i otok su prvi simptomi upale Bartolinijeve žlezde – zbog čega je potrebno odmah se javiti lekaru. Ukoliko ne dođe do crvenila – verovatno je u pitanju samo cista koja ne zahteva lečenje. Međutim, ako vremenom cista počinje da raste i postaje sve bolnija, a pojavi se i crvenilo i temperatura – potrebna je intervencija i adekvatna terapija.
Prilikom pojave većih cista i apscesa koji nisu spontano pukli – potrebno je izvršiti drenažu ili inciziju kako bi se evakuisao sadržaj. Ove intervencije se vrše brzo, najčešće u lokalnoj anesteziji. Ukoliko je potrebno, na drenažu i inciziju nadovezuje se marsupijalizacija – postupak proširivanja otvora žlezde kako bi se, nakon zapaljenja, žlezda praznila u kontinuitetu.
Kako se sprečavaju problemi sa Bartolinijevim žlezdama?
Oko 2 odsto žena se bar jednom u životu susretne sa problemom začepljenja kanala Bartolinijeve žlezde. Prevencija ovog problema ne postoji, ali se može sprečiti pojava upale i otoka žlezde.
Foto: Freepik
Jedan od najboljih načina da se prevenira otok Bartolinijeve žlezde jeste redovna higijena, upotreba adekvatnog (pamučnog) donjeg veša, izbegavanje uzane odeće, kao i pravilna briga o zaštićenosti sekusalnih odnosa.
Prilikom bilo kakve promene ili pojave otoka – savetuje se poseta ginekologu.
Komentari (0)