1. Banane
Jedna od prvih namirnica i sastojak prvih bebinih kašica je banana. Bogata je kalijumom i vlaknima, a sadrži i vitamin B6, vitamin C, vitamin A, folnu kiselinu, a od minerala – i magnezijum, kalcijum i gvožđe.
Foto: Freepik
Njena tekstura i ukus prijaće svakoj bebi, lako se kombinuje sa žitaricama i drugim voćem, ali i sa jogurtom i na primer – batatom. Jedina “mana” ovog voća jeste to što može izazvati zatvor, odnosno – steže stolicu, na šta bi trebalo obratiti pažnju kod manjih beba.
2. Kelj
Kelj je bogat gvožđem i osnovnim antioksidantima – hranjivim sastojcima koji su prirodna zaštita od kancera. Osim toga, sadrži visok nivo vitamina A, C, K, folnu kiselinu i magnezijum. Iako zvuči čudno, ali – naučnici su dokazali da kelj ima više kalcijuma nego kravlje mleko, odnosno i do 150mg u 100g, dok je kod kravljeg mleka taj razmer nešto manji – 125mg na 100g.
Ovo povrće smatra se “super” hranom jer je bogato vlaknima i proteinima, a ima malo kalorija i masti. Lako se kombinuje sa drugim povrćem, pre svega šargarepom, krompirom, karfiolom, ali i bundevom.
3. Šargarepa
Šargarepa je važna za rast, zdravu kožu i zube, lako se vari i puna je hranljivih materija, vitamina i minerala. Upravo zato je i deo prvih bebinih kašica. Može da se kombinuje sa mnogim povrćem, ali i voćem, a nezaobilazna je u zdravim supicama i kašicama sa mesom.
Zapamtite – sveža šargarepa ima dvostruko veću količinu vitamina od kuvane!
4. Riba
Riba predstavlja važan izvor esencijalnih omega 3 ulja, a sadrži i svih 9 amino-kiselina, zbog čega je jedan od najboljih izvora proteina.
Kada se uvodi u ishranu (o čemu je potrebno posavetovati se sa pedijatrom) najbolje je držati se bele ribe jer je njeno meso blaže, a nema ni jak miris i ukus, što je za prve bebine zalogaje važno.
5. Mleko
6. Sir
Savet plus – ako se pojede nakon obroka, sir neutrališe kiselinu koja izaziva karijes!
7. Hleb i žitarice
Hleb i žitarice poseduju visok sadržaj vlaknastih materija i složenih ugljenih hidrata. Uvek birajte hleb i peciva od integralnog brašna.
Kada govorimo o prvim bebinom kašicama, često se spominju upravo kašice od žitarica koje su prilagođene uzrastu. One se lako vare, bebe ih često prihvate brzo, a imaju i mali alergijski potencijal, što je najvažnije.
8. Jaja
Prilikom uvođenja alergena u ishranu posebnu pažnju obratite na reakciju bebe ukoliko neko u porodici ima aleriju na tu namirnicu
Jaja su bogata mnogim važnim sastojcima za pravilan rast i razvoj bebe jer sadrže proteine, gvožđe, folnu kiselinu, cink i vitamin B12. Mogu biti deo bilo kod obroka – nakon što se postepeno uvedu u ishranu beba.
9. Meso
Posnije crveno meso obezbeđuje jedan od najboljih oblika gvožđa. Takođe, ovo meso je bogato proteinima i cinkom – osnovnim materijama za rast, proces ozdravljenja, zaceljenje rana i jak imunološki sistem.
Kada birate meso – birajte meso mišića jer je ono najkvalitetnije. Naravno, za decu je najbolje da pripremate sveže i kvalitetno meso životinja čija je ishrana prirodna. Uvođenje mesa u ishranu ide od belog mesa pernatih životinja i mesa veoma mladih životinja (pre svega teletina i jagnjetina jer obiluju hranljivim i zdravim sastojcima).
10. Kivi
Kivi sadrži gotovo dvostruko veću količinu vitamina C od pomorandže. Takođe je sjajan izvor potasijuma, biljnih vlakana, vitamine B grupe, vitamina E i minerala. Iako nema veliki potencijal da izazove alergijsku reakciju, kiselost kivija može izazvati osip u ustima bebe.
Komentari (0)