foto:
Teško je jednostavno ‘pogoditi’ šta majkama, posebno novim majkama treba. I nepravedno je očekivati da će iko znati šta se dešava u našim glavama. Postnatalni psiholog, Danni Chable, sastavio je deset najboljih saveta za nove tate.
Zato tate, i buduće tate, nastavite sa čitanjem
Nakon porođaja, novoj majci je potrebna fizička i emocionalna pomoć. Emocionalna strana pomaže joj da ima pauzu od intenzivne nege još uvek veoma zavisne bebe. Fizička pomoć omogućava joj vreme za sebe.
Negovanje drugog ljudskog bića 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji je veoma zahtevno. Dakle, kada ste kod kuće, potrebna joj je vaša pomoć. Kada su oba roditelja kod kuće, briga o bebi je zajednički posao.
Trudnoća, porođaj i dojenje zaista su veliki posao za ljudski organizam i tu veoma malo možete da pomognete svojoj partnerki. Ali postoji mnogo drugih stvari koje očevi mogu da učine za majke. Ovo nije lista obaveza ili zahteva, jednostavno ideje koje možete izabrati ako vam je važno da joj pomognete.
Kuvajte. Pripremite doručak ujutru pre odlaska na posao, ili preuzmite večeru koliko god često možete. Pobrinite se da jede tri zdrava obroka dnevno (proteini će joj pomoći da ostane zdrava, a šećer u krvi stabilniji, uključujući i dobre masti, povrće, orašaste plodove i semenke itd.), Kao i puno vode. Zdrava, hranljiva ishrana često se previđa sa malom decom. Previše obrađene hrane učiniće da se svako oseća umorno i iscrpljeno.
Pošaljite je na masažu, redovno ako je moguće. Beba u rukama ceo dan, pogotovo nakon porođaja, leđima ne pada lako. Ako je novac problem, ponudite joj masažu, ne očekujući ništa zauzvrat.
Ohrabrite je da traži podršku i stvara veze sa drugim majkama. Recite joj da ste ponosni na nju / koliko je volite. Ne pritiskajte je kada dođe do seksa – intimnost će se uskoro vratiti, međutim pritisak može brzo izazvati konflikt i ogorčenost u odnosima.
Ako se čini da se bori sa svojim iskustvom porođaja (što nažalost postaje sve češće), ili ako sumnjate da ona može imati neke emocionalne traume ili ako se jednostavno ne možete nositi s tim razgovorima, predložite joj da porazgovara sa profesionalcem.
Stavite joj doznanja da nije bitno da li je dom neuredniji nego inače i pomozite pri spremanju.
Pustite je da plače ili da bude emotivna bez pokušaja da „popravite stvar”. Na taj način joj pokažite da je cenite.
Pošaljite je u kupovinu – nakon što se beba rodi, odeća za trudnice možda neće dobro pristajati, a ni odeća pre trudnoće.
Komentari (0)