Ljubomora nastupa kada osoba oseti da je njoj vredan odnos ugrožen od neke druge osobe. To je osećaj koji može da uništi vezu, ali i da bude signal da je vreme da menjate sebe i preduzete nešto u životu što će vas odvesti na višu stepenicu emotivnog razvoja.
Umesto da dozvolite osećanjima da diktiraju vašim životom, kada se pojavi shvatite to kao priliku za rad na sebi i razumevanje strahova koji bude tu emociju.
Zašto osećamo ljubomoru ?
Terapeuti često objašnjavaju ljubomoru kao posledicu neke vrste traume u detinjstvu ili kao simptom psihičkog problema. Istina je takođe da ljudi koji imaju problema sa samopouzdanjem se često bore sa osećajem ljubomore zbog straha da će ostati bez oslonca i sami.
Ako imamo loše mišljenje o sebi, ako smo nesigurni, ako ne znamo kako zadovoljavati svoje emocionalne potrebe oslanjati se na druge ljude. Što nam je više pomoći potrebno, više se bojimo da ćemo izgubiti ljude koji nam pružaju ono što ne znamo kako da pružimo sami sebi. Što smo sigurniji u sebe, što imamo bolje mišljenje o sebi to ćemo biti nezavisniji o drugim ljudima u pogledu zadovoljavanja tih potreba .
Zapitajte se iskreno , da li je moguće kontrolisati drugu osobu? Ne. Nikoga ne možemo sprečiti da nas zameni, ostavi ili prevari. Zaista je važno uvek iznova praviti razliku između onoga što možemo kontrolisati i onoga gde moramo prihvatiti da nešto ne možemo kontroliše.
Komentari (0)