Šta je AD mleko?
Ni jedno mleko ne može u potpunosti zameniti majčino. Naučno je dokazano da dojenje ima pozitivan uticaj na zdravlje Vas i Vaše bebe. Pročitajte koje su sve prednosti dojenja>>>
Adaptirana mlečna formula je posebno dizajnirano/adaptirano mleko u prahu koje se koristi kao zamena ili dopuna za majčino mleko.
Za sastav adaptiranog mleka postoji više preporuka koje se moraju poštovati, a standard je humano mleko (majčino mleko). To znači da proizvođači adaptirane mlečne formule teže ka tome da naprave mleko po sastavu najsličnije majčinom mleku.
Od čega se pravi adaptirano mleko?
Adaptirane mlečne formule za osnovnu komponentu mogu imati različitu bazu od koje se dobijaju. Prioritet u ishrani odojčeta imaju adaptirane formule kravljeg mleka.
Zbog čitavog niza nedostataka obično, neadaptirano kravlje mleko se ne preporučuje za ishranu odojčeta, posebno ne u prvih godinu dana.
Upotrebom AD mleka umesto kravljeg možete sprečiti anemiju kod vaše bebe.
Kako se proizvodi AD mleko?
Složenim tehnloškim procesima adaptiraju se pojedine komponente kravljeg mleka tako da se dobije mleko čije hranljive materije po svojoj zastupljenosti i prilagođenosti odgovaraju standardu – humanom mleku.
Adaptirane formule spadaju u kategoriju kompletne hrane, tj. sadrže optimalnu količinu hranljivih materija neophodnih za normalni rast i razvoj odojčeta.
Zabluda je da je adaptirano mleko čista hemija, ono se proizvodi od prirodnog kravljeg mleka koje se potom adaptira (prilagođava) kako bi bilo pogodnije za varenje i po sastavu približnije majčinom mleku.
U postupku adaptacije smanjuje se sadržaj belančevina, manja se količina i sastav masti- mlečna mast se potpuno ili delimično zamenjuje biljnim uljima. Dodaju se ugljeni hidrati. Kalorijska vrednost je identična kalorijskoj vrednosti majčinog mleka i kreće se od 68-72Kcal/100ml.
Poboljšava se nutritivni i biološki sastav mleka tako što se smanjuje koncentracija natrijuma i poboljšava odnos kalcijuma i fosfora. Mlečna formula se obogaćuje Vitaminom D, koji sa kalcijumom doprinosi postizanju ponog koštanog zdravlja i mišićne snage. U mleko se dodaje optimalna količina gvožđa i omega-3 masnih kiselina. Mlečnoj formuli se dodaju nukleotidi i prebiotici u odnosu koji je isti kao u majčinom mleku.
Zbog nedovoljne količine cisteina i taurina u odnosu na majčino mleko, ove esencijalne aminokiseline se dodaju mlečnoj formuli.
Stepen do koga će obično kravlje mleko biti adaptirano zavisi od toga koje i kakvo adaptirano mleko želimo da dobijemo. Obrada obuhvata kako energetske komponente mleka ( belančevine, masti, ugljene hidrate) tako i nutritivne (vitamine i minerale).
Koje vrste adaptiranog mleka postoje?
Prema stepenu modifikacije kravljeg mleka razlikuju se visoko i delimično (nepotpuno) adaptirane formule.
1. Visoko adaptirana mlečna formula, koja ima oznaku 1, koristi se za ishranu odojčeta do navršenih šest meseci, samo u slučaju da majka ne može da doji.
2. Delimično adaptirana mlečna formula, koja ima oznaku 2, koristi se za ishranu odojčeta u uzrastu nakon šest meseci.
Izvor: Fotolia
Zbog nutritivnih prednosti, visoko adaptirane formule kravljeg mleka predstavljaju najbolju alternativu majčinom mleku i savetuje se do kraja prve godine. S obzirom da visoko adaptirane formule manje daju intoleranciju proteina, ovo je od dodatnog značaja za odojčad u čijoj familiji ima obolelih od alergijskih bolesti.
Iako je za adaptirano mleko standard humano mleko (majčino mleko), zbog velikih tehnoloških mogućnosti, postoje različite vrste adaptiranog mleka koje su namenjene zdravoj novorođenčadi sa različitim individualnim i fiziološkim potrebama.
- Hipoalergene mlečne formule
- Mlečne formule bez laktoze
- AR (antiregurgitacione) adaptirane mlečne formule
- Formule za prevremeno rođene bebe i novorođenčad sa malom porođajnom težinom
- Formule na bazi sojinog mleka
U nekim zemljama, posebno u SAD, dosta se koristi i formula bazirana na proteinima soje, jer ne sadrže belančevine životinjskog porekla, koje se povezuju sa grčevima beba i inzulin – zavisnim dijabetesom.
Kod nas se sojino mleko najčešće koristi kod odojčadi starije od šest meseci sa intolerancijom proteina kravljeg mleka, a pošto ne sadrži laktozu daje se i kod intoleracije mlečnog šećera i galaktozemije.
Kod nas se najčešće koriste mleka u prahu, obično pakovana u konzerve od 400g uz koje se dobija kašika – merica i poklopac za konzervu kada se otvori. Koncentrovana mlečna formula u obliku praha pre upotrebe se rastvara u odgovarajućoj količini prokuvane vode.
Komentari (0)