Najbolji izbor hrane za bebu u prvim mesecima je dojenje. Pored toga što sadrži sve potrebne materije za zdrav razvoj bebe, majčino mleko sadrži antitela koja će izgraditi bebin imunitet i tako je zaštititi od infekcija.
Pročitajte koje su sve prednosti dojenja za vašu bebu ovde.
Šta ako ne dojite?
Ukoliko ipak, iz bilo kog razloga, niste u mogućnosti da dojite svoju bebu, drugi izbor je adaptirana mlečna formula koja obezbeđuje optimalne količine gvožđa, vitamina D i esencijalne masne kiseline.
Posle 6 meseci, potrebe za gvožđem kod vaše bebe će početi da rastu i to je period kada se počinje sa uvođenjem čvrste hrane (od 4-6 meseca bebinog života). Neka prva hrana koju ćete dati vašoj bebi budu žitarice obogađene gvožđem koje ćete pripremiti sa majčinim mlekom ili mlečnom formulom. Polako uvodite i druge namirnice bogate gvožđem, meso, voće i povrće.
Da li beba treba da pije kravlje mleko u prvoj godini?
Dokazano je da su deca koja piju kravlje mleko u prvih 12 meseci života češće anemična od dece koja kravlje mleko piju tek nakon navršene prve godine.
Kravlje mleko, razređeno ili ne, se ne preporučuje u ishrani dece do godinu dana pa i dalje jer ne samo da ne sadrži dovoljnu količinu gvožđa već i znatno otežava iskorišćavanje gvožđa u organizmu. Dokazano je da su deca koja piju kravlje mleko u prvih 12 meseci života češće anemična od dece koja kravlje mleko piju tek nakon navršene prve godine.
Unos gvožđa kod dece
Nakon prvog bebinog rođendana prilikom sastavljanja jelovnika vodite računa o izboru namirnica i njihovoj kombinaciji.
Namirnice bogate gvožđem su:
- Kajsije
- Piletina, ćuretina, riba i drugo meso
- Pasulj, sočivo, soja
- Jaja
- Jetra
- Ovsena kaša
- Puter od kikirikija
- Suvo grožđe i suve šljive
- Spanać, kelj i drugo zelje
Neke namirnice iako imaju visok sadržaj gvožđa (na primer spanać), imaju nisku iskoristivost gvožđa jer sadrže i materije koje smanjuju njegovu apsorpciju. Dalje, hrana bogata biljnim vlaknima takođe smanjuje apsorpciju gvožđa. C vitamin iz hrane ili napitaka pomaže apsorpciju gvožđa, dok je na primer mleko smanjuje.
Kakao bebama nije prepručljiv posebno zbog kofeina i uticaja na zatvor stolice. Druga stvar je što je upitan kvalitet na našem tržištu,često može biti kontaminiran. Med svakako ne zbog botulizma.
Nama su prepisali sirup Referum hemoglobin mu je 111 sad trenutno a prošli put bio je 106 .
Moja beba od rodjenja ima problem sa anemijom,hemoglobin je pao na 86,ali koristimo aktifferin kapi i bebi je za dva meseca skocio hemoglobin na 112.
Jako su dobre,ali ih nema u Srbiji.
Kakao kuvajte sa vodom deci to podize gvozdje bez hemije. Uz dorucak 1/2 kasikice kaka uz obrok sa malo meda .
Kakao da, med nikako u prvih godinu dana bebe zbog rizika od botulizma.
Zar kakao ne sadrzi kofein?
Moja curica ima zeljezo 9.7 i doktorica je ukljucila toteme.. Da li se jos neko bori sa smanjenim zeljezom?