Ukoliko ste zatrudneli pre isteka ugovora na određeno vreme poslodavac je dužan da vam produži ugovor do kraja porodiljskog odsustva. Ukoliko ste zatrudnele ili otkrile trudnoću u roku od 30 dana od dana otkaza, poslodavac je dužan da vas vrati na posao.
Otkaz za vreme trudnoće legalan je samo u pojedinim slučajevima, jer Zakon o radu štiti trudnice od gubitka posla. Ipak, u pojedinim slučajevima trudnica može ostati bez posla ako je firma otišla pod stečaj ili likvidaciju. Postoje prava i pomoći koje u tim slučajevima možete iskoristiti. Bilo da je reč o pravnoj zaštiti ili finansijskoj pomoći bitno je da upoznate svoja prava, a ovo su neka od njih.
Pre svega, bitno je da znate da poslodavac trudnici ne može dati otkaz, a ukoliko ste prijavljeni na određeno taj ugovor vam se mora produžiti do kraja porodiljskog bolovanja.
Ukoliko pak dobijete otkaz i naknadno saznate da ste trudni imate pravo da u roku od 30 dana, od dobijenog otkaza, obavestite poslodavca o novonastaloj situaciji. U tom slučaju rešenje o otkazu biće ništavno, a trudnica u roku od 30 dana, od dana otkaza, treba da obavesti poslodavca o trudnoći. Tada će otkaz biti ništavan i poslodavac će trudnicu vratiti na posao.
Pravo na novčanu naknadu ima nezaposleno lice koje je bilo osigurano za slučaj nezaposlenosti najmanje 12 meseci neprekidno ili sa prekidima u poslednjih 18 meseci.
Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid osiguranja kraći od 30 dana. Ukoliko ostanete bez posla, a želite da ostvarite pravo na naknadu bitno je da se javite Birou u roku od 30 dana od prekidanja radnog odnosa.
Foto: Freepik
Iz Nacionalne službe za zapošljavanje nam je rečeno da trudničko bolovanje ne možete otvoriti za vreme primanja ove naknade.
Iako vam za vreme primanja ove naknade ide staž, vi niste zaposleni, te uzimanje bolovanje nije opcija. Pomoć države u slučaj nezaposlenosti dakle primaćete samo po unapred utvrđenim pravilima.
Foto: Freepik
Novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom:
- 3 meseca, ako imate staž od 1 do 5 godina;
- 6 meseci, ako imate staž od 5 do 15 godina;
- 9 meseci, ako imate staž od 15 do 25 godina;
- 12 meseci, ako imate staž duži od 25 godina;
Godinom staža osiguranja, smatra se navršenih 12 meseci u okviru kojih ste bili obavezno osigurani za slučaj nezaposlenosti.
Naknada za slučaj nezaposlenosti se ne produžava u slučaju trudnoće.
Foto: Freepik
Trudnica može biti zdravstveno osigurana po osnovu trudnoće, ako ne ispunjava uslove za po nekom drugom osnovu ili preko člana porodice.
Dokazi za osiguranje trudnice koji su potrebni za ostvarivanje prava su:
– Lična karta,
– Radna knjižica,
– Dokaz o osnovu osiguranja supružnika, odnosno vanbračnog partnera,
– Potvrda izabranog lekara – ginekologa o trudnoći,
– Lična izjava trudnice da nije ostvarila pravo na obavezno zdravstveno osiguranje
Ova dokumentacija odnosi se u lokalnu RZFO ispostavu .
Ukoliko nemate overenu knjižicu i niste stigli da prikupite papire zdravstvenu zaštitu možete svakako ostariti i nijedan doktor ne sme vratiti trudnicu kojoj je potrebna medicinska pomoć. Trudnica sa overenom ili neoverenom ispravom ima pravo na kompletnu zdravstvenu zaštitu, a ne samo na onu koja se odnosi na trudnoću. Prethodni staž ne utiče na obim korišćenja zdravstvene zaštite trudnice.
Trudnica ima pravo na besplatne preglede i lečenja koja su vezana za trudnoću.
Ako je nezaposlenoj trudnici potrebno lečenje koje nije u vezi sa održavanjem trudnoće, potrebno je da kod lekara zajedno sa knjižicom ponese i izveštaj specijaliste o postojanju trudnoće kako bi je lekar primio i pregledao.
U pojedinim opštinama, na inicijativu lokalne samouprave, nezaposlene trudnice uz ispunjavanje određenih uslova dobijaju jednokratnu pomoć. Opštine poput Inđije, Subotice, Plandišta, Sombora, Beograda daju jednokratnu pomoć nezaposlenim trudnicama. S toga ukoliko ste trudni, a nezaposleni, raspitajte se u organima lokalne samouprave da li kod vas u gradu postoji neka vrsta pomoći za nezaposlene trudnice.
Foto: Freepik
Primera radi u Opštini Inđija nezaposlena trudnica, koja je evidentirana na Birou i redovno se javljala, dobija potvrdu o nezaposlenosti nakon 28. nedelje trudnoće. Sa tom potvrdom odlazi u Centar za socijalni rad gde može ostvariti pravo na jednokratnu pomoć. Njoj će, nakon predaje ostale dokumentacije i uz ispunjene uslove, biti isplaćena jednokratna pomoć u visini prosečne mesečne neto zarade u Opštini Inđija.
Ukoliko ste se našle u situaciji da ste zatrudnele za vreme nezaposlenosti, bitno je da znate da i u toku trudnoće imate svako pravo da posao tražite i pokušate da se zaposlite. Naravno, ovo važi samo u slučaju da je vaša trudnoća uredna i ako vam je ginekolog dao zeleno svetlo za rad. Prema Zakonu o radu pri razgovoru za posao zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija. Ovo podrazumeva da poslodavac ne bi smeo da vas diskriminiše, niti postavlja pitanju u vezi sa trudnoćom, zdravstvenim stanjem, kao i bračnim statusom i porodičnom obavezama.
Komentari (0)