Kako se prikupljaju matične ćelije iz pupčanika?
Uzorak matičnih ćelija prikuplja se iz pupčanika nakon što se beba odvoji od mame i to na način koji je potpuno bezbedan i za majku i za bebu. Iz pupčane vrpce koja se inače tretira kao medicinski otpad, nakon porođaja se prikuplja krv, a zatim se uzorak šalje u banku ili biomedicinski centar gde se čuva na 25 ili više godina.
Nakon prispeća u laboratoriju, a pre samog zamrzavanja, uzorak se mora proveriti i pripremiti po rigoroznim standardima kako bi nakon višedecenijskog čuvanja bio upotrebljiv za lečenje.
U svega 3-4% slučajeva, uzorak matičnih ćelija iz pupčanika nije moguće sačuvati.
U kojim situacijama uzorak matičnih ćelija ne treba čuvati?
Kada nema dovoljno krvi iz pupčanika
Nakon porođaja, lekar koji uzima uzorak krvi iz pupčanika, uzeće maksimalnu količinu, tj. svu krv koja se u pupčaniku nalazi. Minimalna količina je 15ml, a u pupčaniku najčešće bude i više od 50ml, što je dovoljno i za skladištenje u dve krio kese (dva odvojena uzorka matičnih ćelija).
Od čega zavisi količina krvi?
Količina, između ostalog, zavisi od dužine pupčanika i na to se ne može uticati. Neke bebe se rode sa jako malim pupčanikom i u izuzetno retkim situacijama, količina krvi ne bude dovoljna. Nasuprot tome, mali rekorderi, rode se i sa pupčanikom iz kog se prikupi krv dovoljna za čak četiri krio kese.
Kad u uzorku nema dovoljno matičnih ćelija ili matične ćelije nisu vitalne
Količina krvi iz pupčanika nije isto što i količina matičnih ćelija. Specijalnim metodama i analizama, pre samog zamrzavanja proverava se količina i vitalnost matičnih ćelija. Tek kad se utvrdi da u uzoraku ima dovoljno matičnih ćelija i da njihova vitalnost zadovoljava kriterijume, uzorak se smatra vrednim čuvanja.
U slučaju infekcije majčine krvi
Pored provere uzorka krvi iz pupčanika, važno je proveriti i krv majke kako bi se utvrdili da li postoji neka virusna ili ozbiljnija bakterijska infekcija. Ukoliko infekcija postoji, uzorak matičnih ćelija je takođe zaražen i takav uzorak neće biti upotrebljiv za lečenje te ga nema smisla ni čuvati.
U slučaju da uzorak ne stigne na vreme
Uzorak mora stići u laboratoriju u kojoj se priprema za krioprezervaciju, u skladu sa najrigoroznijim standardima i operativnim procedurama laboratorije, a najduže 72 sata od porođaja.
Transport matičnih ćelija do banke u inostranstvu je samo jedna od nekoliko stavki koje su u odgovornisti predstavnika inostrane banke u Srbiji. Zato je važno da ugovor ne potpisujete direktno sa stranom bankom već i sa njihovim predstavnicima u Srbiji.
Šta sve morate znati pre potpisivanja ugovora o matičnim ćelijama>>>
Zašto je važno da se uzorak koji nije dobar ne sačuva?
Kada odlučite da čuvate vredne matične ćelije svog deteta, najvažnija stvar o kojoj treba da mislite je da li će te iste matične ćelije biti upotrebljive nakon 25 i više godina.
Stroge kontrole i analize sprečavaju ne samo uzaludno plaćanja već i situaciju u kojoj tek kad matične ćelije treba da se upotrebe saznate da uzorak nije upotrebljiv.
Zato je važno gde čuvate matične ćelije i da li vam kuća kojoj poklanjate poverenje garantuje ugovorom da će izvršiti sve neophodne analize i sačuvati samo onaj uzorak koji je vredan čuvanja.
Takođe je važno da proverite da li kuće u kojima ćete čuvati uzorak svoga deteta poseduju sertifikate kojim garantuju da su sačuvali isključivo uzorke za koje postoji medicinska opravdanost da budu uskladišteni.
Najvažniji su GMP i Jacie sertifikati.
Kako da izbegnete nepotrebne troškove?
Više kompanija se u Srbiji bravi krioprezervacijom matičnih ćelija. Međutim, neke od njih su banke koje samo čuvaju uzorke, dok su druge biomedicinski centri koji se prvenstveno bave lečenjem te su kontrole rigoroznije kako bi bili sigurni da će matične ćelije biti upotrebljive i nakon višedecenijskog čuvanja.
Sve analize koje smo naveli se naplaću ali su u nekim kućama uračunate u cenu, a tamo gde nisu, dodatni troškovi mogu da vas iznenade.
Zato je važno da u ugovoru koji potpisujete precizno stoji da su sve neophodne analize uračunate u cenu.
Komentari (0)