Najnovijim izmenama i dopunama Porodičnog zakona ukidaju se dečji brakovi, ekskluzivno saznaje „Politika” u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Kako u razgovoru za naš list ističe posebni savetnik ministra rada Dragan Vulević, svake godine se ovde sklopi oko 2.000 dečjih brakova. Budući da procene stručnjaka iz sistema socijalnog rada i policije svedoče da je postojeći zakon mnogim roditeljima nudio alibi za prodaju dece i trgovinu njima, odlučeno je da se ovoj pojavi stane na put.
– Dečji brak predstavlja zajednica u kojoj je barem jedan od supružnika maloletan. Po slovu postojećeg Porodičnog zakona, dete starije od 16 godina može stupiti u brak na osnovu odluke suda u vanparničnom postupku, uz prethodno dostavljeno mišljenje centra za socijalni rad o dostignutoj psiho-fizičkoj zrelosti. Izmenama zakona ta mogućnost se ukida i brak će ubuduće moći da sklope samo punoletne osobe – naglašava „Politikin” sagovornik.
Foto: Pixabay
Dragan Vulević dodaje da dečje brakovi najčešće sklapaju pripadnici romske i vlaške nacionalne manjine, zbog čega ih ima najviše u istočnoj Srbiji .
– Poznato nam je da je stupanje maloletnika u brak predstavlja deo tradicije i kulturoloških običaja nekih nacionalnih grupa, ali procene stručnjaka iz sistema socijalne zaštite, policije i tužilaštva govore da se zakon često zloupotrebljava u svrhu trgovine decom, odnosno da se ti maloletnički brakovi ugovaraju i sklapaju protiv volje „supružnika”. Na taj način, deci se oduzima detinjstvo, njihovo obrazovanje najčešće se prekida, a oni ulaze u bračnu zajednicu za koju nisu ni mentalno ni fizički zreli. Svesni smo da izmene zakona neće sprečiti ovu pojavu, ali moram da naglasim da će biti predviđene krivične sankcije i za roditelje koji dozvoljavaju ili ugovaraju ovakve brakove, ali i za punoletne osobe ukoliko počnu zajednički život sa maloletnikom – kaže naš sagovornik.
Kompletan tekst pročitajte na sajtu Politika.rs >>
Komentari (0)