„Ovo je tumor”, rekao je iskusan urolog 40-godišnjem Nemanji* posle ultrazvučnog pregleda testisa početkom 2018.
Kratka rečenica, izrečena gotovo u prolazu, stavila je tačku na neuspele terapije antibioticima i višemesečno lutanje u potrazi za objašnjenjem zašto ima neobičan oblik testisa i oseća tvrdoću u skrotumu.
Foto: Freepik
Par reči su ujedno označile početak novog pohoda na zdravstvene ustanove, ovog puta zarad lečenja koje je podrazumevalo operaciju i dva ciklusa hemioterapije.
Između hirurškog zahvata i lečenja citostaticima, pred Nemanju je postavljena još jedna mogućnost – krioprezervacija, odnosno zamrzavanje sperme, o kojem do tada ništa nije znao.
Iako podaci pokazuju da je rak bolest starih ljudi, pojedini pacijenti suoče se rano sa ovom dijagnozom.
„Oko osam odsto obolelih od malignih bolesti, karcinom dobije pre 40. godine“, navodi Milan Milenković, specijalista reproduktivne medicine, za BBC na srpskom.
Pojedini tumori, ali i samo lečenje tokom kog se koristi hemioterapija, mogu dovesti do gubitka plodnosti, zbog čega pojedini pacijenti zamrzavaju reproduktivni materijal koji kasnije mogu da iskoriste u procesu vantelesne oplodnje.
Istraživanja otkrivaju da je upravo mogućnost da izgube priliku da postanu roditelji za mnoge mlade pacijente ogroman izvor straha i tuge.
„Gubitak plodnosti po pojedinim skalama distresa (psihološke patnje) skoro je ujednačen sa dijagnozom kancera“, kaže profesorka Katarina Jeremić iz Nacionalnog centra za onkofertilitet klinike u Višegradskoj u Kliničkom centru Srbije.
Iako je prošlo skoro šest godina, Nemanja retko priča o mesecima koji su usledili pošto je dodatnim ispitivanjima potvrđeno da zaista ima tumor testisa.
Dok se priseća tog perioda, govori o lekarima, sestrama i drugim pacijentima koje je sretao, a veoma malo o tome kako se osećao.
Samo kratko kaže da je bio uplašen.
Da li je razmišljao o budućnosti i deci?
„Jesam. Dosta.
„Bilo mi je važno da jednog dana mogu da budem roditelj. Valjda je to prirodan osećaj, potreba.”
Do nedavno, oboleli od malignih bolesti mogli su da zamrznu biološki materijal u privatnim ustanovama, plaćajući iz sopstvenog džepa.
Od maja 2023. godine čuvanje jajnih ćelija, spermatozoida i embriona moguće je i u državnim i u pojedinim privatnim ustanovama o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).
Komentari (0)