Kada se uvodi spanać u ishranu bebe?
Kada se uvode nove namirnice u bebinu sihranu, vrlo je važno posavetovati se sa pedijatrom. Uvođenje spanaća u nemlečnu ishranu bi trebalo da sačeka bebinih najmanje osam meseci, a neki stručnjaci savetuju da bebe ne jedu spanać pre navršenih 10 meseci.
Ukoliko se, pak, odlučite da bebi i ranije uvedete spanać u ishranu – Frutek kašica spanać + ćuretina prilagođena je uzrastu od 6+ meseci.
Foto: Pixabay
Iako veoma zdrav, spanać može biti pun nitrata koji su štetni za organizam, a nivo nitrata može se povećati ukoliko spanać nije skladišten na pravi način. Upravo zato bi trebalo birati mlad spanać i po mogućstvu – iz proverenog izvora, što svežiji.
Spanać – super hrana za bebe i malu decu
Najbolje je da birate svež spanać za pripremu kašica za bebe
Kada govorimo o zdravlju – uvek napominjemo koliko je pravilna, zdrava i izbalansirana ishrana važna, a ovo je posebno značajno za bebe i malu decu i njihov rast i razvoj. Zato se spanać ubraja u obavezne namirnice za najmlađe.
Spanać je bogat kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, natrijumom i kalijumom, ali i vitaminima A, K, C i E. Kada se priprema na adekvatan način spanać predstavlja jednu od nezamenljivih namirnica koja je prepuna hranljivih materija.
Čuvanje i priprema spanaća
Kao prvo – važno je izabrati što svežiji spanać, što se može proceniti po izgledu listova. Svež spanać je zdrave, zelene boje, bez žutih ili tamnih ivica, a listovi su čvrsti, a ne meki i uveli. S obzirom na to da je spanać povrće koje je u većem procentu kontaminirano pesticidima prilikom uzgoja – najbolje bi bilo birati organski spanać za ishranu beba.
Jedan od sigurnih načina da svojoj bebi ponudite zdrav i ukusan obrok sa spanaćem jeste da birate Frutek kašice koje su bez glutena i bez dodatih šećera, bez aditiva i konzervansa. Sve namirnice koje se nalaze u Frutek kašicama prolaze stroge kontrole kvaliteta.
Za čuvanje spanaća najbolje je držati ga u frižideru, u posebnoj pregradi za povrće. Čuvati u kesi i iskoristiti pre nego što počne da propada, da vene i da se suši, ali i pre nego što počnu da se skupljaju kapljice vode u kesi u kojoj se nalazi.
Pročitajte i: Avokado za bebe: Kada je ova namirnica dobar izbor?
Priprema spanaća je veoma jednostavna – jer mu nije potrebno previše termičke obrade da bi bio spreman za jelo. Najbolje je kuvati ga na pari ili u vodi. Takođe, preporuka je i da se svež spanać isprži na maslinovom ulju.
Nakon blanširanja spanaća (kuvanja bez soli do 5 minuta) možete dalje pripremati spanać – uz dodavanje mleka (za bebe – majčinog ili adaptiranog). Jela od spanaća ne treba podgrevati jer se na taj način oslobađaju nitriti koji nisu zdravi, dok se voda u kojoj se kuva spanać obravezno odbacuje i ne koristi za dalju pripremu bilo kojih namirnica.
Foto: Pixabay
Recepti za kašice sa spanaćem
Najvažnije je da namirnice budu sigurne za vašu bebu ali i ukusne kako bi bebac lakše prihvatio nemlečne prve zalogaje. Frutek kašice su poznate po svojoj sjajnoj teksturi koja prija mališanima, a zdrave kombinacije odabranih namirnica predstavljaju užitak za sve koji su ih probali.
Priprema ukusnih kašica sa spanaćem za najmlađe:
Spanać i banana – blanširan spanać ispasirati sa bananom i poslužiti kao obrok za najmlađe
Spanać kaša – kuvan spanać ispasirati uz dodatak maslinovog ulja
Tri sa spanaćem – opran spanać uz malo graška i iseckane jabuke skuvati, ohladiti i ispasirati
Spanać pire – skuvati spanać i krompir, uz dodatak jednog čena belog luka. Ispasirati sa malo maslinovog ulja (*bebama kojima je uvedeno jaje u ishranu možete dodati i tvrdo kuvano jaje i zajedno ispasirati)
Namirnice koje se odlično slažu sa spanaćem za pripremu ukusnih kašica za bebe:
– šargarepa
– krompir
– tikvica
– piletina/ćuretina
– jaje
– beli luk
– grašak
– sočivo
– paškanat
Komentari (0)