Trudni ste ili ste se tek porodili, lupaju vas hormoni, dok u izlozima ili na netu vam stalno iskaču bodići, zekice, kapice, ćebenca… Kako odoleti? I svi oko vas kao da su pali u bebi šoping trans, pa malo-malo donose stvarčicu za bebu.
Da li su trudnice i nove mame laka meta brze mode, pitali smo sociološkinju, lajfstajl blogerku i mamu petomesečne Nore, Svilenu bubu Angelinu Popović.
— Poučena svojim iskustvom mislim da su trudnice dosta osetljiva kategorija kada govorimo o brzoj modi, jer one kupuju stvari koje će nositi samo par meseci, pa je moj savet da što bolje optimizuju kupovinu garderobe za taj period. Uvek mogu da pozajme odeću od drugarica koje su nedavno bile trudne ili, ukoliko imaju krupnijeg partnera, pozajme njegove dukseve, majice i košulje. Ukoliko se odluče za kupovinu novih stvari ako na primer idu u neku svadbu, moj savet je da biraju nešto što je široko i udobno, a što će moći da nose i kada trudnoća prođe.
Šta se poručuje trudnicama na društvenim mrežama?
— Kao neko ko je dosta vremena provodio na društvenim mrežama u toku trudnoće, imala sam priliku da vidim trudne influenserke koje su imale brdo različitih trudničkih kombinacija i garderobe isključivo za taj period kada se stomak vidi. Kod mene je period u kojem se stomak video trajao svega 4 meseca i bilo mi je suludo da kupujem brdo garderobe koju ću nositi samo tad, plus nisam bila puno na okupljanjima pred sam kraj trudnoće jer mi je bilo dosta naporno i zamarajuće. Ono što sam sebi ispunila kao želju bila je kupovina tregerica, koje i sada nosim, kao i kupovina haljina koje nisu strukirane i sada ih mogu nositi sa kaišem.
“Moram još da navedem i da je dosta riskantna kupovina obuće, jer se oblik stopala menja, pod pritiskom stomaka, pa ako ne morate, ne kupujte nove cipele i patike. Ili kupite neke ultra udobne pa ih kasnije prosledite nekome ko ima veće stopalo od vašeg.”
Kako da odolimo da još u trudnoći ne pokupujemo svu tu preslatku odećicu za bebe? Kako si ti odolevala?
— Ja sam odolevala tako što sam dobila od rodbine dva velika džaka odeće za bebe, koje kada sam posložila u fioke, nije bilo puno mesta za kupovinu drugih stvari. Naravno, nisam odolela da joj ne kupim prvo odelce za izlazak iz bolnice i neke sitnice, ali se i dan danas dosta oslanjam na garderobu koju dobijamo od Eleonorinih starijih sestara, Anje i Klare.
Sva ta nasleđena odeća je u odličnom stanju, jer je deca obuku par puta i prerastu je, pa je moj savet budućim mamama i tatama da se povežu sa roditeljima starije dece i nasleđuju garderobu. Znam da je zabavno kupovati novu odeću, i ne odolim ni ja svaki put, ali je ušteda prilikom nasleđivanja ogromna, i možete taj novac usmeriti na neke bitnije stvari za vas i vaše dete.
Koliko je odeće bebi potrebno? U prvoj godini, beba izmeni pet ili šest konfekcijskih brojeva, tako da lako preteramo kada kupujemo. Prema Bebac računici, potrebno vam je PO PET KOMADA NA MESEČNOM NIVOU benkica, zekica, bodića, pantalonica i čarapica.
Šta bi savetovala trudnicama i novim mamama kada se upuste u kupovinu odeće za bebu?
— Savetovala bih da gledaju da je odeća od prirodnih materijala, najpre pamučna ili lanena, kao i da dobro prouče šta je to funkcionalna bebeća odeća. Meni su, na primer, haljinice za devojčice koje uče da puze totalno besmislene jer ih onemogućavaju da se pravilno razvijaju pokrivajući im kolena i otežavaju im kretanje. Isto tako meni se nisu dobro pokazali setovi majica i pantalonice jer je bebi tada dosta često stomak go prilikom nošenja. Zato su mi bodići i zekice zakon, a najviše volim kada naiđem na zekice sa cibzarom jer je presvlačenje onda brže i beba ima više vremena za igru.
Brza moda (eng. “fast fashion”) je model proizvodnje i potrošnje odeće koji karakteriše brza proizvodnja i distribucija najnovijih modnih trendova po niskim cenama. Brza moda omogućava potrošačima da brzo i jeftino kupuju moderne komade odeće. Međutim, posledice brze mode su zagađenje životne sredine zbog povećavanja otpada, loš kvalitet materijala i korišćenje sumnjivih hemikalija. Da ne pominjemo da se brza moda proizvodi u zemljama gde su radni uslovi loši, a plate niske.
Komentari (0)