U iščekivanju da se otvori prva javna banka genetskog materijala, u našu zemlju stiglo je 12 stranih banaka. U pitanju su privatne banke, koje roditeljima omogućavaju da sačuvaju matične ćelije svog novorođenčeta, kao neku vrstu garancije za zdravlje u budućnosti.
Međutim, samo dve banke imaju iskustva i oko pripreme matičnih ćelija za transplantaciju, odnosno nisu samo skladište za deponovanje, nego su i biomedicinski centri, što pruža dodatnu sigurnost roditeljima. Naime, biomedicinski centri primenjuju standarde kojim garantuju da će uzorci matičnih ćelija biti procesuirani pod identičnim kontrolama kvaliteta koje se primenjuju za potrebe transplantacija.
Za proteklih sedam godina, otkad je prva privatna banka matičnih ćelija otvorila predstavništvo u Srbiji, matične ćelije sačuvalo je 15.000 roditelja.
Inače, u našoj zemlji se iščekuje i otvaranje prve javne banke matičnih ćelija, gde bi se ovaj genetski materijal čuvao besplatno, ali bi u javnoj banci, za razliku od privatne, matične ćelije bile ustupljene za lečenje bilo kome, kome su potrebne.
Roditelji u Srbiji prepoznali važnost čuvanja matičnih ćelija
Kako pišu “Novosti”, za završetak prve javne banke matičnih ćelija potrebno je još 95 miliona dinara, i ako taj novac bude na vreme obezbeđen banka pri Institutu za majku i dete mogla bi da bude otvorena za 12 do 18 meseci.
Isto kao i u privatnim bankama, i u javnoj banci, čija je gradnja trenutno u trećoj fazi, čuvaće se isključivo uzorci krvi pupčanika, pošto je to u skladu sa “NetCord Fact” standardima.
Mnogi ne znaju da se u Srbiji već uveliko rade transplantacija matičnih ćelija hematopoeze i da je ona deo savremenih terapijskih protokola za lečenje leukemija grupe visokog rizika, nekih tumora limfnih čvorova, nekih oblika slabosti kostne srži, nekih urođenih bolesti imunog sistema, kao i nekih solidnih tumora, ali se u budućnosti očekuje da će od matičnih ćelija moći da se prave novi organi.
Stručnjaci tvrde da su šanse da će nekome zatrebati matične ćelije iz krvi pupčanika 1:40, a šansa da će mu zatrebati za lečenje leukemije je jedan prema 20.000.
Saznajte više o vodećem Biomedicinskom centru za čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika – Seracell >>>
Komentari (0)