Gde i kako da se prijavim za prikupljanje matičnih ćelija?
Da biste se prijavili za prikupljanje i skladištenje matičnih ćelija potrebno je prethodno da odaberete banku matičnih ćelija i da je kontaktirate da biste saznali što više informacija oko čuvanja, plaćanja, mogućnosti korišćenja matičnih ćelija za buduću primenu. Nakon odabira banke neophodno je da potpišete ugovor. Tada će vam banka matičnih ćelija dostaviti neophodnu dokumentaciju kao i set za prikupljanje krvi. Kada vam stigne set za prikupljanje matičnih ćelija, nosite ga sa sobom u porodilište.
Foto: Shutterstock
Koji testovi su obavezni u trudnoći pre uzimanja matičnih ćelija?
Dve nedelje pre porođaja obavezno treba da uradite testove krvi da bi se utvrdilo da li postoje infekcije virusima, hepatitisom B i C, sifilisom, HIV-om i CMV IGM.
U Srbiji postoje i banke matičnih ćelija koji su ujedno i biomedicinski centri koji analiziraju Vašu krv u svojim laboratorijama prema strogim standardima.. U tom slučaju, nekada, niste u obavezi da uradite bilo kakve analize krvi.
Rezultate testova, ako ih je potrebno uraditi, ponesite sa sobom u porodiliste.
Da li je procedura uzimanja krvi iz pupčanika bolna?
Proces prikupljanja matičnih ćelija iz pupčanika je potpuno bezbolan i bezbedan i za majku i za dete, jer se matične ćelije uzimaju posle presecanja pupčane vrpce i to iz onog dela koji je vezan za placentu i traje nepun minut.
Kada najkasnije mogu da se prijavim za prikupljanje matičnih ćelija?
Što pre se prijavite to će vam biti lakše da se organizujete za porođaj i na vreme će vam stići set za prikupljanje krvi iz pupčanika opremljen kontrolorom temperature. Nakon što se prijavite za uzimanje i čuvanje matičnih ćelija, četiri do pet nedelja pre termina porođaja dobijate set za prikupljanje matičnih ćelija koji nosite sa sobom u porodilište.
VAŽNO: Pre potpisivanja ugovora o čuvanju matičnih ćelija, vodite računa o nekoliko bitnih stavki>>>
Koja količina krvi se uzima iz pupčanika?
Lekar koji obavlja postupak uzimanja krvi iz pupčanika u obavezi je da ceo sadržaj iz pupčanika pohrani u set. Potrebno je naglasiti da ne postoje pravila niti da količina krvi u pupčaniku zavisi od toga da li je obavljen prirodni porođaj ili carski rez; koja je trudnoća po redu; niti zavisi od godina porodilje.
Pupčanik može sadržati od 30 do 150 ml krvi. Ukoliko je uzorak prikupljene krvi iz pupčanika manji od 50 ml doktor će vas o tome obavestiti, a pre skladištenja uzorka proceniće se da li je uzorak dovoljan. Važno je napomenuti da količina krvi ne mora da znači da broj matičnih ćelija u tom uzorku nije dovoljan.
Pročitajte šta se dešava u slučaju da uzorak nije dovoljan i ne može da se sačuva OVDE.
Foto: Shutterstock
Zašto se krv iz pupčanika smešta u specijalni set?
Da bi se osigurao kvalitet matičnih ćelija čak i tokom transporta, a sve u skladu sa državnom medicinskom direktivom, temperatura unutar seta mora da bude od 10 do 26 celzijusovih stepeni. Iz tog razloga banke matičnih ćelija su u obavezi da vam dostave setove koje imaju sve dozvole i sertifikate izdate od strane nadležnih institucija.
Šta se sve nalazi u setu za prikupljanje krvi iz pupčanika?
Set za prikupljanje matičnih ćelija treba da vam stigne oko četiri nedelje pre termina. Kada dođe vreme za porođaj potrebno je da ga ponesete u porodilište i da ga tokom boravka nosite uz sebe, sve do porođajne sale gde ćete ga predati lekaru.
Set mora da održava temperaturu uzorka tokom transporta i samim tim mora da sadrži i uređaj koji konstantno prati temperaturu unutar seta. Set još sadrži: sterilne gaze, kese za prikupljanje matičnih ćelija, nalepnice za identifikaciju uzorka, formular za unos informacija o korisniku.
Setovi u sebi sadrže izolacioni materijal, specijalne kese za održavanje temperature, sertifikovane sisteme za prikupljanje krvi i prateću dokumentaciju.
Jedna od najvažnijih stvari u setu je uređaj za praćenje temperature, koji će konstantno nadzirati temperaturu tokom slanja od porodilišta do banke matičnih ćelija u inostranstvu. Ovaj uređaj omogućuje laboratorijskom osoblju bolji uvid u stanje matičnih ćelija, kako bi ih kvalitetnije pripremili za dugogodišnju krioprezervaciju.
Setovi bez uređaja za praćenje temperature nisu u skladu sa zakonskim regulativama, niti se njihovim korišćenjem mogu sprovoditi najrigoroznije kontrole kvaliteta, čime se dovodi u pitanje kvalitet skladištenja matičnih ćelija.
Zašto samo medicinsko osoblje može da otvori set?
Set za prikupljanje krvi iz pupčanika sadrži sve neophodne materijale i dokumenta koje samo medicinsko osoblje koje prisustvuje porođaju može da popuni.
Neophodno je da se set otvori u sterilnim uslovima, a jedino medicinsko osoblje može da ga pravilno pripremi za transport. Da ne bi ugrozili uspešnost prikupljanja krvi iz pupčanika, neophodno je da set ne otvarate i da ga držite na sobnoj temperaturi.
Kako je organizovan transport od porodilišta do laboratorije?
U porodilištu se odmah nakon uzimanja krvi uzorak stavlja u set, nakon čega Vi ili neko koga ste ovlastili poziva banku matičnih ćelija kako bi se dogovorili o načinu preuzimanja seta.
Nakon toga se u najkraćem mogućem roku set distribuira u banku gde se uzorak nakon laboratorijske obrade i skladišti.
Saznajte više o
čuvanju matičnih ćelija iz pupčanika bebe
POZOVITE
011 414 65 65 │ 021 31 01 333
Komentari (0)