Šta su probiotici?
Probiotici su mikroorganizmi, većinom bakterije, slične onima koje se već nalaze u ljudskom gastrointestinalnom traktu. Probiotici se nazivaju i „dobre bakterije“, jer povoljno utiču na imuni sistem i pomažu u sprečavanju infekcija. Unošenjem probiotika u organizam unosimo imoglobuline A i E, koji razvijaju imunitet na infekcije i alergije.
Ljudski organizam sadrži preko 400 tipova probiotika koje sprečavaju razvoj štetnih bakterija. Najveći procenat u organizmu zauzima grupa probiotika u mlečnoj kiselini, od kojih su najpoznatije korisne bakterije Bifidobacterium bifidum i Lactobacillus acidophilus, koje možemo pronaći u jogurtu.
Kako probiotici utiču na organizam?
Unošenjem probiotika može se sniziti krvni pritisak i holesterol, kao i ojačati imunitet, što je vrlo važno u trudnoći. Probiotici se uveliko koriste u prehrambenoj industriji, zbog sposobnosti da šećere, uključujući i laktozu, i druge ugljene hidrate pretvore u mlečnu kiselinu.
Pored fermentacije hrane za koju su zaslužni, probiotici omogućuju i konzervaciju hrane, sprečavajući razvoj štetnih bakterija.
Da li smem da uzimam probiotike u trudnoći?
Naravno. Trudnicama se preporučuje uzimanje probiotika jer na taj način u organizam unose imoglobulin A, koji štiti od pojave infekcija. Dokazano je da trudnice koje konzumiraju namirnice bogate probioticima smanjuju mogućnost pojave alergija kod beba u prve dve godine života.
Koje namirnice sadrže najviše probiotika?
Najveći procenat probiotika možemo pronaći u fermentisanim mlečnim proizvodima poput jogurta, kefira, sira i kiselog mleka.
Kako izabrati probiotik u trudnoći?
Tokom trudnoće, hormonalne promene mogu narušiti vaginalni mikrobiom, povećavajući rizik od infekcija, a violla® probiotik pomaže u održavanju prirodne ravnoteže. Violla je vaginalni simbiotik posebno koristan u trudnoći, jer sadrži sojeve Lactobacillus rhamnosus GR-1 i Lactobacillus reuteri RC-14, koji su ključni za održavanje zdrave vaginalne flore.
Upotreba violla® u trudnoći može smanjiti rizik od bakterijske vaginoze i gljivičnih infekcija, koje su česte komplikacije u ovom periodu.
View this post on Instagram
Koji probiotik biste preporučili?
Pitala sam u apoteci koji, oni mi rekoše da može bilo koji. Uzmem Bulardi, jer sam ga ranije koristila, medjutim, u uputstvu potom vidim da piše da nije za trudnice.
Zdravo, imam pitanje. Sada sam 7n i neki dan, retka stolica me muči već dve nedelje, posmenula sam je dr.ali prosto nisam dobila nikakav odgovor. Pitam se da li bi smela da uzmem probiotik u kapsulama i probam to da sredim?
da li mogu da pijem kefir domaci koji sama pravim od tibetanske gljivice?
Ima alkohola u sebi ali je to jako mala kolicina, tolika da slobodno mozete da je zanematire i popijete solju kefira svaki dan.
Ja sam procitala da bi kefir u trudnoci trebalo izbegavati jer ima odredjeni procenat alkohola. Da li je to istina?
A gde ste to culi? Od kojeg strucnjaka?