Šta su probiotici?
Probiotici su mikroorganizmi, većinom bakterije, slične onima koje se već nalaze u ljudskom gastrointestinalnom traktu. Probiotici se nazivaju i „dobre bakterije“, jer povoljno utiču na imuni sistem i pomažu u sprečavanju infekcija. Unošenjem probiotika u organizam unosimo imoglobuline A i E, koji razvijaju imunitet na infekcije i alergije.
Ljudski organizam sadrži preko 400 tipova probiotika koje sprečavaju razvoj štetnih bakterija. Najveći procenat u organizmu zauzima grupa probiotika u mlečnoj kiselini, od kojih su najpoznatije korisne bakterije Bifidobacterium bifidum i Lactobacillus acidophilus, koje možemo pronaći u jogurtu.
Kako probiotici utiču na organizam?
Unošenjem probiotika može se sniziti krvni pritisak i holesterol, kao i ojačati imunitet, što je vrlo važno u trudnoći. Probiotici se uveliko koriste u prehrambenoj industriji, zbog sposobnosti da šećere, uključujući i laktozu, i druge ugljene hidrate pretvore u mlečnu kiselinu.
Pored fermentacije hrane za koju su zaslužni, probiotici omogućuju i konzervaciju hrane, sprečavajući razvoj štetnih bakterija.
Da li smem da uzimam probiotike u trudnoći?
Naravno. Trudnicama se preporučuje uzimanje probiotika jer na taj način u organizam unose imoglobulin A, koji štiti od pojave infekcija. Dokazano je da trudnice koje konzumiraju namirnice bogate probioticima smanjuju mogućnost pojave alergija kod beba u prve dve godine života.
Koje namirnice sadrže najviše probiotika?
Najveći procenat probiotika možemo pronaći u fermentisanim mlečnim proizvodima poput jogurta, kefira, sira i kiselog mleka.
Komentari (0)