1. Pružite dobar primer svom detetu
Ukoliko ste tokom trudnoće i dojenja jeli voće i povrće velike su šanse da će i vaš mališan uživati u ovim ukusima
Kako bebac raste treba mu nuditi što raznovrsnije voće i povrće, raznih tekstura. U početku su to retke kašice, a kako vreme odmiče beba se malo po malo navikava na ukuse i sve gušću, tačnije čvršću hranu 🥗
Kada mališan već samostalno jede voće i povrće tokom zajedničkog obroka, treba da vidi da i vi jedete ono što njemu nudite i da se i vama to dopada. Nemojte se nervirati ako dete pravi izraze lica kao da se gadi, jer moguće da će već sledećeg trenutka uživati u ukusu.
Foto: Shutterstock
2. Dete treba da zna šta jede
Povedite dete u nabavku, pričajte sa njim o tome kako izgleda šargarepa, koje je boje. Namirnicu koju dete odbija možete pomešati sa namirnicom koju voli. Takve kašice su odlične za početak i lakše prihvatanje svih voća i povrća.
Ukoliko koristite kupovne kašice birajte ukusne i sigurne Frutek kašice za bebe.
Kad sa kašica pređete na krupnije zalogaje stavite veće komade povrća na bebin tanjirić tako da beba može da vidi razlčite oblike i boje. Slobodno dozvolite detetu da jede rukama kako bi osetilo i teksturu namirnice. Deca na ranom uzrastu rukama istražuju svet oko sebe. A već znate da kad nešto uhvati to odmah stavlja i u usta – a kad je povrće u pitanju to i želimo :)
3. Nemojte lako odustajati
Ne ostustajte lako! Dete može da odbije određenu namirnicu ali je ponudite ponovo za nekoliko dana. Namirnice koje beba teže prihvata možete pomešati sa namirnicom koju bebac voli 😋
U suštini, što mu češće budete nudili određeno voće ili povrće i eventualno mu pružali mogućnost izbora, vremenom će to prihvatiti, probati, a moguće i da će zavoleti, jer deca vole ono što poznaju i jedu ono što vole.
Takođe, mališan treba vremenom da nauči da postoje razne vrste voća i povrća koji su mu dostupni, a potpuno je normalno da će mu se neko sviđati više, a neko manje.
Uključite dete u pripremu obroka – teže će odbiti ako učestvuje i u samoj pripremi.
4. Nemojte navaljivati po svaku cenu
Način na koji roditelji insistiraju da određeno jelo treba da se pojede imaće veliki uticaj na to kojoj hrani će mališani davati prednost. Dete će svakako bolje jesti u pozitivnoj atmosferi, a navaljivanje, insistiranje može da ima negativan uticaj prilikom prihvatanja novih namirnica.
Zanimljivo je da se averzija prema određenoj (naročito novoj) namirnici kod deteta javlja između treće i pete godine, a stručnjaci tvrde da su glavni krivci roditelji koji insistiraju i nameću detetu obavezu da mora da pojede nešto, jer je zdravo i korisno.
Nemojte nametati pritisak mališanima da moraju da jedu voće i povrće, jer ćete samo izazvati kontraefekat. Pokušajte na drugi način da mu pomognete da zavoli ove zdrave namirnice.
Komentari (0)