1. Pružite dobar primer svom detetu
Ukoliko ste tokom trudnoće i dojenja jeli voće i povrće velike su šanse da će i vaš mališan uživati u ovim ukusima
Kako bebac raste treba mu nuditi što raznovrsnije voće i povrće, raznih tekstura. U početku su to retke kašice, a kako vreme odmiče beba se malo po malo navikava na ukuse i sve gušću, tačnije čvršću hranu 🥗
Kada mališan već samostalno jede voće i povrće tokom zajedničkog obroka, treba da vidi da i vi jedete ono što njemu nudite i da se i vama to dopada. Nemojte se nervirati ako dete pravi izraze lica kao da se gadi, jer moguće da će već sledećeg trenutka uživati u ukusu.
Foto: Shutterstock
2. Dete treba da zna šta jede
Povedite dete u nabavku, pričajte sa njim o tome kako izgleda šargarepa, koje je boje. Namirnicu koju dete odbija možete pomešati sa namirnicom koju voli. Takve kašice su odlične za početak i lakše prihvatanje svih voća i povrća.
Ukoliko koristite kupovne kašice birajte ukusne i sigurne Frutek kašice za bebe.
Kad sa kašica pređete na krupnije zalogaje stavite veće komade povrća na bebin tanjirić tako da beba može da vidi razlčite oblike i boje. Slobodno dozvolite detetu da jede rukama kako bi osetilo i teksturu namirnice. Deca na ranom uzrastu rukama istražuju svet oko sebe. A već znate da kad nešto uhvati to odmah stavlja i u usta – a kad je povrće u pitanju to i želimo :)
3. Nemojte lako odustajati
Ne ostustajte lako! Dete može da odbije određenu namirnicu ali je ponudite ponovo za nekoliko dana. Namirnice koje beba teže prihvata možete pomešati sa namirnicom koju bebac voli 😋
U suštini, što mu češće budete nudili određeno voće ili povrće i eventualno mu pružali mogućnost izbora, vremenom će to prihvatiti, probati, a moguće i da će zavoleti, jer deca vole ono što poznaju i jedu ono što vole.
Takođe, mališan treba vremenom da nauči da postoje razne vrste voća i povrća koji su mu dostupni, a potpuno je normalno da će mu se neko sviđati više, a neko manje.
Uključite dete u pripremu obroka – teže će odbiti ako učestvuje i u samoj pripremi.
4. Nemojte navaljivati po svaku cenu
Način na koji roditelji insistiraju da određeno jelo treba da se pojede imaće veliki uticaj na to kojoj hrani će mališani davati prednost. Dete će svakako bolje jesti u pozitivnoj atmosferi, a navaljivanje, insistiranje može da ima negativan uticaj prilikom prihvatanja novih namirnica.
Zanimljivo je da se averzija prema određenoj (naročito novoj) namirnici kod deteta javlja između treće i pete godine, a stručnjaci tvrde da su glavni krivci roditelji koji insistiraju i nameću detetu obavezu da mora da pojede nešto, jer je zdravo i korisno.
Nemojte nametati pritisak mališanima da moraju da jedu voće i povrće, jer ćete samo izazvati kontraefekat. Pokušajte na drugi način da mu pomognete da zavoli ove zdrave namirnice.
Moje dete ima 4 godine i nece da jede voce i povrce i to je tako od kako smo presli na cvrstu hranu pojede iskljucivo kad joj napravim kasu da popije. Nasa pedijatrinica je rekla da ne brinem da joj dajem tako da ce ona sama poceti jesti kad bude htela jer ona povraca svaki puta kada je ubedim da pojede malo sveze jabuke ili necesto od povrca ako nije kasa. Dali i od vas neko ima problema sa tim ili sam ja jedina. A sin od 2 godine jede sve bez problema
Snežana, i ja sam se plašila da Uglješa neće hteti da jede ništa na kašičicu. Počela sam sa Milupa pirinčanim i kukuruzno-pirinčanim pahuljicama, i to sam mu davala tri nedelje. To nije kratak period i trebalo bi da se i tvoj bebac za toliko navikne. U početku je odbijao, ali sam bila uporna (ne do te mere da sam ga dovodila do suza), pevala sam mu, i na razne načine mu odvraćala pažnju. Postepeno sam počela da mu dajem povrće, pa voće. Sada je navikao na kašičicu i zeva kada mu je prinosim ustima.
pozdrav svim mamama. moja zana ima 19 mjeseci i jede sve: voce, povrce, meso…cak voli piti i sirup pa svaki put moram pripremiti jos nesto da joj dam jer ona uporno govori jos….kako sam to postigla? ni sama ne znam. ja volim isto sve a posebno voce i povrce tako da sam vjerovatno samim tim i njoj davala primjer, nikad je nisam tjerala da jede jos ako nece, radije probam opet kasnije dati joj to isto. do 5.5 mjeseci je samo dojila a poslije sam joj postepeno uvodila namirnice ali dok je bila beba kad joj se moglo dati mnogo stvari za koje jos nija znala sta je ja sam joj obavezno pored slanog davala i jedan vocni obrok. takodjer sam je stavljala za sto da ruca i sa nama tako da je pored svog obroka poslije i sama insistirala da jede i sa nama….Mali mamin zdero. moram istaci i ako ovako dobro jede nije buco nego je normalne debljine.
i na kraju i ako sam sve ovo nabrojala mislim da ovo sve ima samo mali uticaj da je najvise do djeteta….pusica
Stefan ima osam meseci jede sve po malo posto jos uvek sisanajvise voli da jede krompir sa pavlakom i meso,jedino sto jos uvek odbija je voce ali sokice hoce da pije…
Moja beba ima 5 meseci i dve nedelje i odbija sve sto je na kasicicu. Mleko obozava i nista drugo. Recite, na koji nacin da mu uvedem cvrstu hranu kada on odbija i voce i povrce?
Branka je potpuno u pravu!
Pa jedan od najboljih nacina je svakako taj da Vi stalno grickate srgarepu, papriku, krastavac itd. umesto losih grickalica, jer ako Vi to ne volite, sto bi dete volelo. Ovo govorim na osnovu primera svojih prijatelja gde mama obozava povrce i dozivljava ga kao omiljenu grickalicu pa tako i njena cerkica ima u ruci uvek neko sezonsko voce ili povrce i slatko ga jede. S druge strane se ne slazem sa tim da se detetu povrce ne daje “zamaskirano” sa hranom koju vec voli. U redu je da proba, pa i par puta, pa ako ne ide treba mu pripremati na nacin koji mu je prijemciviji, mozda u vidu izrendanog razlicitog povrca pa pripremljenog kao kroketi ili pire ili u sendvicu. Ali, na kraju, ne treba stvarati detetu averziju prema hrani, ako nesto ne voli ne mora ni da jede, ono ce svakako porasti i biti spremnije na nove ukuse. Pa setite se sebe kad ste bili dete, koliko toga niste voleli a ipak ste porasli i sad jedete tu boraniju i grasak!
U teoriji to izgleda lako, logicno i normalno ali je mnogo teze i slozenije…
I ja se slazem sa vama,puno je teze i komplikovanije nego sto je ovde navedeno.
Pokušajte na drugi način da mu pomognete da zavoli ove zdrave namirnice.
E bas “volim” kad se “na ovaj nacin”završi tekst.
Recite nam koji je to nacin, tj, koji su to nacini.
Ok, jedan od njih je da sami gajimo voce i povrce i da dete ucestvuje u tome (ste je, na zalost u gradskoj sredini skoro nemoguce). Koji su drugi nacini.
Ne svidja mi se sto se tekstovi svode na ono sto vec znamo. REcite nesto novo