Ove tegobe u trudnoći ne smete ignorisati
Skoro svakoj trudnici dešava se da proživljava simptome za koje nije sigurna da li su očekivani, normalni ili ne. U kontaktu sa drugim trudnicama, informisanjem ili na neki drugi način mnoge trudnice se smire i shvate da je ipak sve u redu.
Međutim, postoje situacije u kojima je važno da se javite svom lekaru.
Bol na sredini stomaka
Pojedinim trudnicama se dešava da osete bol na sredini stomaka, koji je propraćen, a i ne mora biti – sa mučninom i povraćanjem. Ako osetite takav intenzivan bol, to može da upućuje na to da imate problema sa probavom, da imate gorušicu, stomačni virus ili da ste se otrovali hranom.
Međutim, ukoliko ste u drugoj polovini trudnoće, i ovakav bol osećate u predelu ispod rebara, to može biti jedan od znakova preeklampsije i tada treba da se što pre javite svom lekaru.
Bol u donjem delu stomaka
Ako osećate bol u bilo kom delu donjeg stomaka, trebali biste da posetite lekara da biste otklonili sumnje da postoji zdravstveni problem. Jedan od mogućih razloga za to je razvučen ligament, mada postoje i niz drugih ozbiljnijih razloga za takav bol:
# Vanmaterična trudnoća – bol se javlja obično između 4. I 12. nedelje trudnoće
# Pobačaj – jaki bolovi i krvarenje pre 24 nedelje trudnoće
# Preeklampsija – nastaje nakon 20. nedelje trudnoće ili neposredno nakon porođaja
# Prevremen porođaj – ako ste trudni manje od 37 nedelja i osećate jaka probadanja u predelu donjeg stomaka, što pre se obratite lekaru
# Fibroidi (benigne izrasline mišićnog tkiva materice) – izazivaju bol u bilo kom periodu tokom trudnoće
# Odvajanje placente od materice – stanje koje se dešava najčešće u kasnoj trudnoći, veoma je ozbiljno stanje i zahteva hitan porođaj
Temperatura
Ukoliko imate temperaturu koja je viša od 37, 5 stepeni, a da pri tom ne osećate druge simptome prehlade, trebali biste da se javite lekaru. A ako temperatura prelazi 39 stepeni to može biti signal da imate neku upalu i u tom slučaju, takođe, kontaktirajte svog lekara.
Zamućen vid
Pojedinim trudnicama se dešava da u drugoj polovini trudnoće vide zamućeno, duplirano, zatamnjeno ili da im se ispred očiju pojavljuju svetle ili tamne mrlje.
Ovakvo stanje je potrebno proveriti i ispratiti jer potencijalno može ukazivati na preeklampsiju.
Otečenost
Ruke, noge, lice i oči su delovi tela koji najčešće oteknu tokom trudnoće, posedno krajem trudnoće. U najvećem broju slučajeva to je normalno stanje, ali ukoliko se otečenost javi iznenada, bude značajno veća nego ranije, propraćena glavoboljom ili zamućenim vidom, javite se lekaru na pregled. U nekim situacijama takva stanja takođe mogu upućivati na preeklampsiju.
Stalne glavobolje
Osim otečenosti, zamućenog vida, i glavobolje koje su veoma uporne i praćene naglim znojenjem mogu biti indikator preeklampsije.
Bol i oticanje nogu
Oticanje, težina i bol u nogama mogu ukazivati na trombozu vena. Češće oboleva leva noga, i obično vene budu uvećane, crvene i veće nego inače.
Krvarenje
Mala količina krvi na početku trudnoće uobičajena je i ne šteti bebi. Međutim, važno je i da u tom slučaju ipak odete na pregled.
Krvarenja koja mogu ukazivati na problem su:
# Krvarenje koje je drugačije boje, svetlije ili tamnije od krvi koja se javlja tokom menstruacije. Propraćeno sa upornim bolom u stomaku, može ukazivati na vanmateričnu trudnoću.
# Intenzivno krvarenje, propraćeno bolom u leđima i stomaku može predstavljati znak pobačaja
# Iznenadno krvarenje bez bolova može biti znak placente previje (niko postavljene placente koja se može uočiti na pregledu oko 20. nedelje trudnoće)
# Krvarenje u kasnoj trudnoći može biti pokazatelj da se placenta odvojila od materice ili da počinje (prevremen) porođaj.
Osećaj velike žeđi
Ako ste odjednom jako žedni, a urin ima jaku žutu boju, može se desiti da se dehidrirali i da je potrebno da se mnogo više hidrirate.
Osim toga, ako ste jako žedni, mnogo češće mokrite, za svaki slučaj proverite rezultate da biste bili sigurni da nije reč o gestacijskom dijabetesu.
Sa obzirom na to da nivo stresa tokom trudnoće treba da bude što manji, kada god imate sumnju i potrebu za pregledom, javite se svom lekaru. Sami procenite kada je vreme za to. U najboljem slučaju uverićete se da je sve u redu, a ukoliko i postoji problem, dobro je što ste se blagovremeno javili na pregled.
Foto: Freepik
Komentari (0)