Novootkrivena vrsta matičnih ćelija, nazvana F-ćelije, mogla bi da ubrza lečenje bolesti i da učini tretmane matičnim ćelijama bezbednijim nego do sada.
F-ćelije nastaju od reprogramiranih ćelija odraslih, a dobile su ime po svom nejasnom “fuzzy” izgledu.
One vode ka novoj eri regenerativne medicine gde se bolesti koje se smatraju neizlečivima leče pacijentovim matičnim ćelijama, a smatraju se prototipom za masovnu proizvodnju matičnih ćelija za tretmane.
F-ćelije nastaju reprogramiranjem ćelija odraslih
Više od 50 naučnika na četiri kontinenta je zajednički razvijalo otkriće koje se zasniva na tehnici koja je 2012. godine donela Šinju Jamanaki Nobelovu nagradu za medicinu. Njihova najveća prednost u odnosu na indukovane pluripotentne matične ćelije koje je otkrio Jamanaka je činjenica da se umesto virusa za prenos gena u odraslu ćeliju koriste takozvani transpozoni, koji su pouzdaniji i brži prenosioci genetskog materijala.
F-ćelije su postale treća vrsta pluripotentnih ćelija koje mogu da se pretvore u bilo koju vrstu ljudskih tkiva ili organa.
Iako se početak primene ovih ćelija na ljudima još ne planira, naučnici veruju u veliki potencijal ovog otkrića, jer su F-ćelije jednostavne za proizvodnju i umnožavanje do broja koji je potreban za terapiju.
Komentari (0)