Muškarci su srećnici! Oni nemaju menstruaciju svakog meseca, ne moraju da vode računa o plodnim danima, mogu da sede na hladnom betonu, ako hoće… A mi žene – vodi računa da ne ostaneš trudna, pa onda se potrudi da ostaneš! Da li je stvarno tako – da li je muškarcima zaista tako lako? Pročitajte u čemu se generalno razlikuje muška i ženska plodnost.
Rezerva i proizvodnja
Žene se rađaju sa između jedan i dva miliona jajnih ćelija, dok im do puberteta ostaje između 300.000 i 400.000 oocita, kako se ove ćelije još zovu. Rezerva jajnih ćelija je u neprekidnom opadanju.
Ženska plodnost je direktno povezana sa menstrualnim ciklusom, koji traje u proseku 28 dana. Ovulacija se obično dešava oko 14. dana ciklusa.
S druge strane, muškarci konstantno proizvode spermatozoide tokom života, počevši od puberteta. Spermatozoidi se proizvode u testisima. Spermatogeneza, odnosno, proces proizvodnje spermatozoida traje oko 74 dana. Bilo kakvi poremećaji ili problemi u ovom procesu mogu dovesti do smanjenja broja spermatozoida, njihove pokretljivosti ili abnormalnosti u morfologiji, što može uticati na sposobnost za oplodnju.
Period plodnosti
Žene imaju relativno kratak fertilitetski prozor u svakom ciklusu. Ovaj period obuhvata otprilike pet dana pre ovulacije i dan ovulacije, što znači ukupno šest dana u mesecu kada je moguće zatrudneti.
Muškarci, opet, nemaju tako specifično definisan prozor fertiliteta. Muška plodnost je konstantna, mada se kvalitet spermatozoida može promeniti usled različitih faktora kao što su zdravlje i stil života. Faktori poput stresa, pušenja, alkohola i nezdrave ishrane mogu negativno uticati na kvalitet spermatozoida.
Foto: Canva
Godine života
Ženska plodnost značajno opada sa godinama, a posebno nakon 35. godine. Oko 75-90% jajnih ćelija kod 21-godišnjaka je sposobno za oplodnju i normalan razvoj embriona. Ali za ženu preko 40 godina, samo oko 5-10% njenih jajnih ćelija je održivo.
Iako muška plodnost takođe opada sa godinama, ovaj pad je manje drastičan nego kod žena. Muškarci mogu ostati plodni u starijoj dobi, ali stariji muškarci mogu imati veći rizik od problema sa plodnošću i genetskim mutacijama.
Hormoni
Hormoni kao što su estrogen i progesteron igraju ključnu ulogu u regulaciji menstrualnog ciklusa i održavanju trudnoće.
Testosteron je ključni hormon za proizvodnju spermatozoida i održavanje muške plodnosti. Hormonski disbalans može negativno uticati na proizvodnju spermatozoida.
Komentari (0)