Vlada Srbije usvojila je predlog mera za povećanje nataliteta, koje bi, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, trebalo da stupe na snagu 1. jula ove godine. Da bi pomogla rađanje više dece, Vlada će iz državne kase izdvojiti 12 miliona evra.
Prema najavama, za prvo dete majke će dobijati 100.000 dinara jednokratno, a za drugo dete 10.000 dinara mesečno dve godine. Za treće dete dobijaće se 12.000 dinara mesečno u toku deset godina, a za četvrto 18.000 dinara za 10 godina.
Predsednik Srbije je na pres-konferenciji naveo da će to državu u prvom trenutku koštati 12 miliona evra, a da se nada da će biti i više. Sve mere se odnose na decu rođenu od 1. januara 2018. godine.
Foto: Pixabay
Skepticizam roditelja zbog ranijih pustih obećanja
Oni koji su već postali roditelji žale se na kašnjenje plata za trudnice i porodilje, izuzeće trudnica od povećanja plata u javnom sektoru, nedostatak mesta u vrtićima. Razlog što se ljudi teško odluče i za prvo dete je ekonomski nestabilno okruženje u kome živimo, a to se ne može promeniti preko noći, istakla je Jasmina Mihnjak, urednica našeg portala Bebac.
„Za nas i za roditelje koji nam se obraćaju, koji su nam i sada pisali nakon ove izjave predsednika države, jeste da su to sve pusta obećanja, da smo već po hiljadu puta slušali takva obećanja, i da su to sve za sada za nas nagađanja. Ti iznosi se menjaju u njihovim izjavama s vremena na vreme”, poručila je Jasmina Mihnjak.
Još jedan iznos koji se promenio je onaj koji će roditelji moći da vrate na ime povraćaja PDV-a na bebi opremu. Ubuduće će to biti jednokratna pomoć, a ne iznos koji će se vraćati na osnovu sakupljenih računa.
„Jedanaest hiljada dinara je bio neki prosek koji su roditelji dobijali zahvaljujući povraćaju PDV-a. Sada će umesto toga dobijati pet hiljada, tako da za nas to nije nikakva sjajna vest. Ideja za koju smo se zalagali sa povraćajem PDV-a je bila da se smanji cena roditeljstva, kako bi, ne samo roditelji, već i bake i deke, i tetke, i svi oni koji kupuju opremu za bebe, mogli da je kupe po povoljnijim cenama”, naglasila je Jasmina Mihnjak.
Foto: Pixabay
Ministar zadužen za socijalnu politiku Zoran Đorđević kaže da je pri korišćenju ove olakšice bilo velikih zloupotreba, i da država ostaje pri odluci o jednokratnoj pomoći.
„Imamo velike marže koje postoje kada je u pitanju bebi oprema. Mi ne možemo da utičemo na to kako će neko da ugrađuje sebe kada prodaje neku robu, ali ono što država može je da pomogne tim majkama, a čuli ste i predsednika. Ja mislim da ove mere koje je on danas rekao jesu prekretnica u Srbiji”, rekao je ministar Zoran Đorđević.
Posle zapovednih stihova, u pomoć Vladi priskače predsednik
U jednoj od organizacija koja zastupa roditelje su skeptični, jer kažu država je i ranije davala obećanja, koja nije ispunila.
„Dosta reči, nek zakmeči!” „Rađaj, ne odgađaj!” Posle stihova u imperativu sa kojima je nastupila u februaru, država je odlučila da natalitet podstakne i ekonomskim merama. U pomoć Vladi stiže i predsednik Srbije, osnivanjem Saveta predsednika Republike za populacionu politiku jer, kako kaže, ako natalitet ne počne da raste završili smo kao nacija.
„U ovom trenutku broj rođenih po majci je 1,44 u Srbiji. Nama je potrebno 0,8 više da bismo imali prostu reprodukciju. Dakle 0,8 više po majci da bismo imali prostu reprodukciju u Srbiji”, rekao je Vučić.
Dok se čeka efekat nove formule države za natalitet, računica Ujedinjenih nacija upozorava: Srbija je u grupi 10 zemalja Istočne Evrope koje beleže najveći pad nataliteta u svetu. Ako se nešto ne promeni do 2050. godine imaćemo 15 odsto stanovnika manje nego danas.
Izvori: Bebac, N1info.com
Komentari (0)