Da li znate da u prvoj godini roditelji bebi promene oko 3.000 pelena? To onda znači da ćete 3.000 puta spustiti bebu na podlogu, isto toliko puta je podići, ali i okrenuti kako bi stavili novu pelenu. Ove brojke dovoljno govore o tome koliko je važno da bebu pravilno držimo, podižemo i spuštamo od prvog dana. Naravno, menjanje pelena je samo jedna u nizu aktivnosti sa bebom. Koliko je pravilno držanje od značaja za bebu pojasnila nam je fizioterapeutkinja Draženka Petrović.
“Nežni dodiri: Kako pravilno da nosite i držite bebu od prvog dana” bila je i tema Instagram Lajv-a, koji su realizovali roditeljski portal Bebac i kompanija Lidl Srbija, u okviru projekta “Lupilu – radionica ranog razvoja”.
Zbog čega je važno da pravilno držimo bebu, podižemo je i spuštamo od prvog dana?
Pravilno držanje i postupanje sa bebom od prvog dana je ključno, jer njeno telo tek razvija snagu i stabilnost. Bebe imaju posebno osetljive mišiće vrata i kičme i zato je važno podržavati glavicu i vrat prilikom svakog podizanja i spuštanja.
Pravilne tehnike ne samo da čuvaju bebino fizičko zdravlje već i pružaju osećaj topline i sigurnosti, što je osnova njenog emocionalnog razvoja.
NAJČEŠĆE GREŠKE PRI PODIZANJU I SPUŠTANJU BEBE
Podizanje bebe bez podrške vratu ili tako što je uhvatimo ispod pazuha – da li su to najčešće greške koje možemo učiniti?
Da, to su među najčešćim greškama. Kada podižemo bebu bez podrške glavi i vratu, rizikujemo da narušimo njenu delikatnu muskulaturu i kičmu. Takođe, podizanje ispod pazuha može da stvori pritisak na njena ramena i vrat. Uzimajući u obzir koliko su ovi delovi tela krhki u ranom uzrastu, važno je koristiti obe ruke kako bi se pružila potpuna podrška celom telu.
Koji su još pokreti kod kojih možemo pogrešiti?
Pored podizanja i spuštanja, roditelji često mogu grešiti prilikom okretanja bebe sa stomaka na leđa ili u bočni položaj. Nagle promene položaja ili neadekvatna podrška tokom tih pokreta mogu izazvati nelagodnost ili čak povredu.
Ključno je biti nežan i uvek pridržavati telo bebe, vodeći računa da se pokreti izvode polako i s pažnjom.
POKRETI PRI MENJANJU PELENA I SPUŠTANJU BEBE U KREVETAC
Kakve navike da usvojimo da bismo pravilno bebi menjali pelene?
Menjanje pelena je čest i važan trenutak u bebinom danu. Prilikom ove radnje važno je da primenimo okretanje na bok, a ne da se hvataju stopala i odižu noge. Tako se izbegava pritisak na bebin donji deo leđa i karlicu. Menjanje pelena preko boka, kao i presvlačenje u ranim mesecima podstiče bebin razvoj, jer pomažemo da se usvoji shema okretanja koja će pomoći bebi u daljem razvoju. Kada znamo da radimo najbolje za svoju bebu nije nam teško da naučimo i usvojimo nešto novo.
Još jedan čest pokret je spuštanje bebe u krevetac ili u kolica. Šta je tu bitno da znamo?
Spuštanje bebe u krevetac ili kolica može biti izazovno, pogotovo kada beba spava. Važno je da to radimo polako i da prvo spustimo nogice, zatim telo i na kraju glavu, čime omogućavamo bebi da se postepeno prilagodi promeni položaja. Ovaj način takođe smanjuje šanse da se beba probudi iznenada ili da oseti nelagodnost.
MAMA: KAKO IZBEĆI BOL U LEĐIMA I ZAŠTO JE BITNO OSTATI SMIRENA
Da se vratimo na menjanje pelena. Kako da izbegnemo bol u leđima? To je jedno od velikih pitanja među mamama.
Menjanje pelena može biti izazovno za leđa, pogotovo kada se to radite nekoliko puta dnevno. Često mame u tom periodu ne misle na sebe, ali evo par saveta kako da spreče bolove i česta ukočenja u donjem delu leđa. Sto za presvlačenje treba da prilagode visini kukova, bar u prvim nedeljama dok mišići stomaka ne ojačaju. Naravno, nije na odmet i da to postane navika. Kada se savijaju, da to rade iz kukova, a ne iz leđa i, zavisno od mogućnosti, da prilikom savijanja malo stegnu mišiće stomaka kako bi kičma dobila potporu.
Često menjanje pozicija i istezanje može pomoći mamama da ih leđa manje bole.
Zašto je bitno da mama bude smirena kada dodiruje bebu?
Bebe su veoma osetljive na energiju koju roditelji prenose. Ako je mama smirena, to će pomoći bebi da se opusti, čak i u trenucima kada su nemirne, poput promene pelena. Dodir mame u tim trenucima postaje izvor utehe i sigurnosti. Sasvim je u redu da, kada se mama oseća napeto, da se malo skloni od bebe, dobro da se izdiše, da izbaci nervozu koju oseća, pa da polako priđe bebi. To izgleda kao ono – hajdemo iz početka. Mislim da sve vredi pokušati kako bi se mama osećala bolje, a samim tim i beba, jer je to neraskidiva kružna veza.
BONUS: KAKO MOŽEMO DA POMOGNEMO BEBI KOJA IMA PROBLEMA SA STOMAČIĆEM
Ukoliko stolica izostane, da li postoji način da blagom masažom stomačića pomognemo?
Da, blaga masaža stomačića može pomoći bebi koja ima probleme sa varenjem. Kružni pokreti u smeru kazaljke na satu pomažu stimulaciju creva i olakšavaju prolazak gasova. Takođe, lagano savijanje bebinih nogica prema stomaku može pomoći u otklanjanju nelagodnosti. Primena toplih obloga ili topla ruka na stomačić mnogo znači. Ako znamo da je prisutna opstipacija i prepoznamo da beba pokušava da izbaci stolicu, treba u tome i da joj pomognemo tako što ćemo je odmah staviti u olakšavajući položaj gde noge savijamo prema stomaku. Ove tehnike mogu biti od velike pomoći, ali ako problemi potraju, važno je posavetovati se sa pedijatrom.
*Ovaj tekst je urađen u okviru serije onlajn edukacija “Lupilu – radionica ranog razvoja” u saradnji sa kompanijom Lidl Srbija
View this post on Instagram
Komentari (0)