Ispitivanje prolaznosti jajovoda može da se uradi uz pomoć više različitih metoda. Histerosalpingografija (HSG) je metoda ispitivanja morfologije unutrašnjih genitalnih organa, ali i prolaznosti jajovoda. Sprovodi se tako što se na grlić materice postavi instrument, kroz koji se ubrizgava konstrast. Taj kontrast ispunjava kanal grlića materice, matericu, ulazi u jajovode i ako su njihovi otvori prolazni, prolazi u trbušnu šupljinu. Kontrast se posmatra rentgenom. Postoji mogućnost da se kontrast nadgleda ultrazvukom, to je – histerosalpingokontrastsonografija (HSCS).
Ove dve metode su komplementarne, ne isključuju jedna drugu, i podrazumevaju se u dijagnostici infertiliteta parova. Kod žena se najpre uradi mikrobiološko ispitivanje (cervikalni i vaginalni bris), tj. brisevi na specifične mikroorganizme koji mogu da budu uzrok nemogućnosti začeća. Posle toga se rade hormonske analize (ispitivanje postojanja ovulacije). Onda se kao sledeći korak ultrazvukom proverava morfologija unutrašnjih genitalnih organa, i izgled sluznice materice tokom ciklusa, kao i veličina folikula.
Iz glavnog folikula se na sredini menstrualnog ciklusa oslobađa jajna ćelija, i ako dođe do oplođenja, to se dešava na kraju jajovoda. Zato jajovodi moraju da budu prolazni, kako za spermatozoide koji idu ka jajnoj ćeliji da bi je oplodili, tako i za oplođenu jajnu ćeliju koja iz tog segmenta jajovoda „putuje” ka materici.
HSG može da se radi u kratkotrajnoj opštoj anesteziji, a u našoj ustanovi se radi bez anestezije. Pacijentkinja dolazi u bolnicu pre podne, uradi se klinički pregled i intervencija, i već dva do tri sata posle toga može da ide kući. Procedura nije bolna, kratko traje i tokom nje se urade tri radiološka snimka. Te snimke pacijentkinja nosi sa sobom, da bi njen lekar mogao predložiti sledeće korake u lečenju.
Za ovu metodu je bitan tajming, jer se HSG radi isključivo dva, tri dana po završetku menstrualnog krvarenja, (devetog ili desetog dana od prvog dana menstruacije) da bi se izbegao ulazak kontrasta u krvne sudove. Pacijentkinja mora doneti potvrdu da nema mikroorganizme u vagini i grliću materice. Jer, izvođenjem HSG-a, mikroorganizmi se mogu iz vagine preneti u matericu. Potrebno je uraditi i laboratorijske krvne analize. Njima se proveravaju sedimentacija i leukociti, koji mogu da ukažu na postojanje neke infekcije u organizmu.
Ukoliko se posle HSG-a konstatuju patološke promene unutar materice, polipi, miomi i potpune ili delimične pregrade, tada se histeroskopski kroz kanal grlića materice rešavaju ti problemi. Ako se kanali ispunjavaju, a kontrast ne prolazi u trubušnu duplju, tada je potrebno uraditi laparoskopiju. A ako se utvrdi da su jajovodi neprohodni, potrebno je doneti odluku o daljem lečenju, što je individualno za svaku pacijentkinju.
LAPAROSKOPIJA
Ispitivanje prolaznosti jajovoda može da se radi kod pacijentkinja i u opštoj anesteziji. Tada se radi hromolaparoskopija, kada je pacijentkinja u ležećem položaju, s glavom naniže. Kroz matericu se ubacuje obojeni kontrast, koji se vidi golim okom tokom intervencije. Ulazak kontrasta i prolazak kroz genitalne organe i izlazak u trbušnu duplju vidi cela ekipa na intervenciji, a savremenim aparatima može da se sve snimi, kako bi ginekolog koji leči pacijentkinju lakše doneo odluku o nastavku lečenja.
Komentari (0)