Dvadesetak australijske dece koja su rođena sa cerebralnom paralizom dobiće matične ćelije iz svog pupčanika kako bi se ustanovila bezbednost i efektivnost ovog tretmana u lečenju te bolesti.
Ova dugo očekivana proba, među prvima u svetu, pokušaće da dokaže da je autotransplantacija matičnih ćelija koje se uzimaju iz pupčane vrpce posle rođenja deteta efikasan način da se popravi stanje nastalo zbog nedostatka kiseonika pri porođaju.
Istraživanje bi trebalo da počne tokom sledeće godine, a u njemu će učestvovati deca čije su porodice čuvale krv iz pupčanika u privatnim bankama matičnih ćelija. U nekim slučajevima, deca će dobiti matične ćelije rođenog brata ili sestre. Pošto se krv iz pupčanika sačuvana u javnim bankama ne može koristiti za eksperimentalna lečenja, istraživači će se bazirati samo na onu decu čiji su roditelji platili čuvanje krvi iz pupčanika u privatnoj banci.
Fizikalna terapija i upornost u vežbanju značajno popravljaju stanje dece obolele od cerebralne paralize
Deca između jedne i 10 godina starosti će se lečiti u Melburnu, Brizbejnu i Sidneju, a njihovo zdravstveno stanje će biti detaljno procenjeno pre i posle tretmana.
Šefica istraživanja, profesorka Ilona Novak iz Murdok instituta kaže da je ova proba prvi korak ka ustanovljavanju činjenice da li matične ćelije iz pupčane vrpce mogu da pomognu deci da se lakše kreću i da poprave položaj tela.
Probe na životinjama su dale obećavajuće rezultate, ali je dokaa na ljudima malo, pa je ovo logičan sledeći korak u istraživanju leka za cerebralnu paralizu.
Komentari (0)