Dejvid Pajn iz Mančestera, kome su lekari predvideli još osamnaest meseci života, nakon što mu je dijagnostikovana leukemija, kaže da mu je terapija matičnim ćelijama iz krvi pupčane vrpce spasila život.
Lekari su Dejvidu ubrizgali donirane matične ćelije iz krvi pupčane vrpce novorođančadi rođene u Francuskoj i SAD-u.
Ovaj šezdesetogodišnjak, koji je trenutno u remisiji, bio je prinuđen da razmotri alternativne metode lečenja, nakon neuspešne hemoterapije. Kada je čuo da tek rođene bebe mogu da mu spasu život, bio je oduševljen: ”To su neverovatne vesti. Nikada nisam čuo za transplantaciju matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce”, rekao je Pajn koji se leči u bolnici u Mančesteru.
Matične ćelije iz krvi pupčanika imaju neprocenjivu vrednost
Za lečenje pacijenata obolelih od kancera, poput leukemije, obično se koriste donirane matične ćelije krvi odrasle osobe koje zamenjuju oštećene ćelije. Međutim, za Dejvida Pajna nije pronađen ogovarajuć donor.
U Velikoj Britaniji, porodilje imaju mogućnost da doniraju matične ćelije iz pupčanika svojih beba, koje su posle dostupne za lečenje pacijenata obolelih od raka. Tokom prošle godine, bolnica u Mančesteru je izvela šest ovakvih transplantacija.
”Ova terapija je jedna varijanta transfuzije. Krv iz pučane vrpce može biti zamrznuta bilo gde na svetu, a onda trasportovana i upotrebljena tamo gde je postoji pacijent sa takvim potrebama. Može se koristiti nakon hemoterapije i radijacije kako bi se pacijentima potpuno regenerisala koštana srž”, kaže lekar u bolnici u Mančesteru, dr Majk Denis.
Od kada je urađena transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce, Dejvid Pajn se leči ambulantno i ide na redovne nedeljne kontrole.
Komentari (0)