Matične ćelije izazivaju sve veću pažnju javnosti, informacije su često oprečne, a budući roditelji u dilemi jer je porođaj ipak jedina šansa da se matične ćelije iz pupčanika sačuvaju. Tim povodom razgovarali smo sa medicinskim savetnikom - dr Aleksandrom Ignjatović.
Dr Aleksandra Ignjatović
Dr Ignjatović smatra da je pre svega važno da budući roditelji budu dobro informisani pre donošenja odluke o čuvanju matičnih ćelija svoje bebe.
Zašto je ova odluka važna za roditelje i šta im vi savetujete – zašto da sačuvaju matične ćelije svoje bebe?
Foto: Shutterstock
Po čemu se matične ćelije iz pupčanika razlikuju i zašto su one bolje od ćelija uzetih iz koštane srži?
– Trenutno se preko 80 različitih oboljenja može lečiti matičnim ćelijama i one su standardna terapija za lečenje hematoloških bolesti. Ukoliko dođe do potrebe za lečenjem, a nemate sačuvan svoj uzorak matičnih ćelija, tada se pristupa potraživanju donorskog uzorka iz javne banke, koje mi nažalost u Srbiji nemamo. Šansa da se pronađe odgovarajući donor je 1 : 20.000.
Doktorka Ignjatović ističe da matične ćelije iz pupčanika ne zahtevaju potpunu podudarnost između donora i pacijenta.
– One su mlade, stare samo devet meseci, za razliku od matičnih ćelija odrasle osobe, pa samim tim imaju i veću regenerativnu sposobnost.
Kolika je šansa da nam sačuvan uzorak ikada zatreba? Postoji li uopšte medicinsko opravdanje za čuvanje?
– U svetu čak 60% pacijenata kojima su potrebne matične ćelije za lečenje, ne mogu pronaći odgovarajućeg donora koštane srži, niti uzorak iz javne banke matičnih ćelije.
Procenjuje se da će 1 od 217 osoba imati potrebu za lečnjem matičnim ćelijama tokom svog života, a 1 od 3 osobe imaće koristi od regenerativne medicine za koju su matične ćelije iz pupčanika najdelotvornije.
Da li je uzorak uzet iz krvi pupčanika dovoljan, ko sve može da ga koristi i koliko puta možemo upotrebiti sačuvan uzorak matičnih ćelija iz pupčanika?
– Da li će uzorak biti dovoljan zavisi od oboljenja, uzrasta, telesne težine pacijenta i naravno samog odgovora organizma na terapiju koji je uvek različiti tj. individualan za svaki organizam posebno. Matične ćelije iz pupčanika su 100% podudarne detetu od kog su uzete, ali je veliki stepen podudarnosti između braće i sestara, kao i roditelja, ali se svakako pre odmrzavanja uzorka proverava tkivna podudarnost ili HLA tipizacija. Matične ćelije su lek i one se nakon odmrzavanja ne mogu ponovo zamrzavati, zato je dobro da se pre zamrzavanja ukupna količina prikupljenih matičnih ćelija iz pupčanika podeli u više manjih uzoraka.
Specijalne laboratorije za čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika
Šta roditelji treba da urade kako bi sačuvali matične ćelije svoje bebe?
– Roditelji treba na vreme da donesu odluku kojoj kompaniji će poveriti na čuvanje matične ćelije, treba da obrate pažnju na sertifikate i licence koje omogućavaju ustanovi da priprema matične ćelije za lečnje, a ne samo da ih čuva. U 8. mesecu trudnoće roditelji dobijaju set za prikupljanje matičnih ćelija koji nose sa sobom u porodilište. Jedina im je obaveza da obaveste kurirsku službu nakon porođaja. O svim ostalim koracima procedure brine predstavnik banke u Srbiji, a to je jasno naveo u ugovoru koji roditelji potpisuju.
Šta sve morate znati o ugovorima za čuvanje matičnih ćelija>>>
Doktorka Aleksandra Ignjatović predstavnica je kompanije CORD iPS koja zastupa dva najveća biomedicinska centra za matične ćelije u Evropi.
Kao što je naša sagovornica na samom početku naglasila važno je da se dobro informišete i upoznate sa svim mogućnostima koje nam je savremena medicina omogućila.
Ne zaboravite da je prilika za čuvanje matičnih ćelija samo jedna – iskoristite je i dugoročno investirajte u zdravstvenu budućnost cele porodice.
Komentari (0)