Deca koja odrastaju uz kućne ljubimce su odgovornija, nežnija, brižnija i ređe izostaju iz škole. Istraživanja britanskih naučnika pokazala su da mališani koji imaju životinje razvijaju jači imuni sistem, zbog čega su otpornija na infekcije, pa ređe ostaju kod kuće.
Rezultati studije istraživača sa Univerziteta Vorvik u Konventriju potvrdili su da je kod klinaca koji imaju ljubimce nivo antitela na značajno većem nivou. Utvrđeno je, takođe, da ova deca u proseku provedu devet dana više u školi od njihovih vršnjaka koji odrastaju bez životinja.
Psiholozi ističu blagotvorno dejstvo koje kućni ljubimci imaju na razvoj ličnosti kod mališana. Jelena Vranješević, razvojni psiholog, kaže da su životinje za decu pre svega neka vrsta igračke.
– Ljubimci, međutim, imaju nekoliko važnih funkcija u razvoju deteta – ističe Vranješevićeva. – Kroz brigu o životinji kod mališana se razvija odgovornost, jer imaju nekoga o kome moraju da vode računa, da ga hrane i izvode u šetnju.
Ona objašnjava da su u tom smislu zgodniji ljubimci sa kojima je moguće uspostaviti komunikaciju i interakciju. Ipak, ne postoje bolji i lošiji
ljubimci.
– Pas se šeta, pokazuje odanost, uzvraća ljubav, ali to ne znači da je ribica loš ljubimac – naglašava Vranješevićeva. – Detetu treba ispuniti želju i kupiti mu ljubimca kog samo izabere, a ne insistirati na sopstvenim željama ili uverenju da je neka druga životinja bolja.
Često, međutim, roditelji ne žele da svojim mališanima nabave ljubimca. Najčešći argument, pored više posla oko održavanja higijene u stanu, jeste činjenica da smrt ljubimca može detetu teško pasti.
– Uginuće i gubljenje su deo života i deca to treba da nauče i shvate – smatra Jelena Vranješević. – To nije razlog zbog koga bi trebalo odustati od kupovine. Savetujem roditeljima da kad god su u mogućnosti naprave kompromis i kupe detetu ljubimca. Pri tome je važno da se unapred dogovore o tome šta su obaveze dece a šta roditelja.
Prljava hipoteza
Istraživači sa Unverziteta Vorvik tvrde da njihova istraživanja potvrđuju takozvanu "prljavu hipotezu". Prema ovom shvatanju previše čistoće u ranom detinjstvu može dovesti do slabijeg imunog sistema. Ovaj problem je poslednjih godina povezivan sa nekim vrstama dečje astme.
Komentari (0)