Foto:

Letovanje u poslednjem trimestru: da ili ne?

Izvor: Bebac.com

Letovanje u poslednjem trimestru: da ili ne?

Možda već neko vreme razmišljate o letovanju ali niste sigurni da li smete da putujete, nemate ideju gde biste išli i kojim prevozom…

Ukoliko ste 28. nedelja trudnoće (ili veća), vi se zvanično nalazite u trećem trimestru.

 

Svaki trimestar priča za sebe i svaka trudnica svoju trudnoću drugačije podnosi i doživljava. Prvi trimestar najčešće obeleže jutarnje mučnine, promene raspoloženja i odbojnost prema određenoj hrani, za drugi trimestar kažu da je najlepši period trudnoće, tj. period „medenog meseca” upravo jer su jutarnje mučnine prestale i javio se nalet energije a treći trimestar je… pa, prosto rečeno – nezgodan.

 

Možda već neko vreme razmišljate o letovanju ali niste sigurni da li smete da putujete, nemate ideju gde biste išli i kojim prevozom, ili vam cela priča o letovanju deluje previše komplikovano i naporno te smatrate da zbog trenutnog stanja niste u potpunosti spremni na to. S druge strane, možda biste jako želeli da otputujete negde i iskoristite poslednje mesece ili dane pred porođaj za opuštanje i relaksaciju, sunčanje i kupanje. 

 

Koje su vam opcije i o čemu biste trebali da povedete računa – mi smo se potrudili da obuhvatimo sve aspekte koje donosi odlazak na putovanje tokom poslednjih meseci trudnoće i pomognemo vam da odlučite da li ste spremni za letovanje ili ćete ove godine ipak napraviti pauzu sa putovanjima.

 

Vaša trudnoća

 

Ni jedna trudnoća nije ista. Bitno je da letovanje planirate po vašoj meri i mogućnostima.

 

Neka od pitanja koja biste trebali postaviti sebi su:

 

Da li patite od nekih hroničnih bolesti: dijabetes, astma, hipertenzija i sl?

Da li ste imali neke komplikacije vezane za trudnoću do sad?

Da li ste trudni sa više beba?

Da li imate preko 35 godina i/ili konstantovanu visokorizičnu trudnoću?

Da li ste ikad imali višestruke spontane pobačaje?
Ukoliko su odgovori na neka ili sva pitanja potvrdni, savetujemo vam da se obavezno konsultujete sa lekarom koji vam vodi trudnoću i da nikako ne krećete na put bez potvrde od strane ginekologa. Trudnoća je posebno stanje i zahteva posebnu pažnju i bez obzira na to kako se trenutno osećate važno je ustanoviti da li zaista postoji neki rizik za vas i bebu po pitanju putovanja i odlaska na letovanje. Porazgovarajte otvoreno sa vašim ginekologom o mogućim problemima sa kojima se možete susreti tokom putovanja i boravka kako biste mogli doneti ispravnu odluku.

Odabir prevoznog sredstva

Svakako da je avion najbrža opcija, ali je takođe i najskuplja. Ukoliko se odlučite za avion, imajte u vidu da vam je u tom slučaju neophodan pismeni dokument o dozvoli za let od strane vašeg lekara ili ginekologa u kojem je navedeno da imate zdravu trudnoću. Ako ste trudni više od 36. nedelja neke avio kompanije vas mogu odbiti jer prema njihovim pravilnicima let u 9. mesecu trudnoće nije dozvoljen. Proverite detaljno sa turističkom agencijom i avio kompanijom da li možete da putujete avionom i šta vam je sve neophodno od dokumentacije.
Autobus je najčešći izbor kad su u pitanju putovanja, ali u trećem trimestru autobus ne zvuči baš kao sjajna ideja, naročito ako je reč o daljoj destinaciji. Ipak, neke trudnice se sasvim dobro osećaju i vožnja autobusom im ne predstavlja problem. Mnogi busevi imaju i toalet i klimu, tako da ćete po tom pitanju imati maksimalan komfor, koliko autobus kao prevozno sredstvo može da vam pruži. Na vama ostaje je da procenite da li ste u stanju da izdržite višečasovni put koji ćete većinski provesti u sedećem položaju. Nekim trudnicama sedenje prija, dok neke ne mogu da izdrže više od sat vremena sedeći zbog bolova u leđima i drugih neprijatnosti.
Foto: Shutterstock
Prevozno sredstvo koje se retko spominje kad su putovanja u pitanju jeste voz. Iako ste ograničeni izborom destinacije ako se odlučite za voz, ovaj vid putovanja je daleko komforniji od autobusa. U vozu se možete slobodnije kretati i imate stalan pristup toaletu, što je velika prednost. Spavaća kola su specijalna vrsta voza koji imaju krevete, tako da imate i to kao opciju, ukoliko je reč o daljim destinacijama. Složićete se da je uvek bolje imati mesto na kojem možete i da se opružite i da sedite, tako da je to velik plus kad je u pitanju ovo prevozno sredstvo.
Mnoge trudnice ne žele da zavise ni od koga već im je najpraktičnije da idu sopstvenim prevozom – automobilom. Ovo je sasvim razumljivo. Ukoliko se odlučite za put autom imaćete tu pogodnost da sami odlučujete kad vam treba pauza za toalet, ručak, da se proteglite i sl. Takođe, ako vam postane teško i neprijatno da sedite, uvek možete otići da prilegnete na zadnje sedište i odmorite se. Ipak, trudnicama se savetuje da sve vreme tokom vožnje budu vezane pojasem, u slučaju nepredviđenih situacija kao što su naglo kočenje, sudar itd. Pojas za vezivanje biste trebali postaviti nisko, preko donjeg dela stomaka, nikako po sredini. Na taj način ćete vi i vaša beba biti maksimalno zaštićeni tokom putovanja.

Izbor destinacije za putovanje

Za koju destinaciju se odlučiti za letovanje ume da bude mukotrpan proces, naročito ukoliko na to dodate činjenicu da se nalazite u poslednjim mesecima trudnoće i da ta činjenica ume znatno da utiče na vaš odabir iz mnogih razloga. Takođe, prevozno sredstvo je veliki faktor u donošenju odluke, kao i vaša finansijska situacija. Materijalno stanje diktira većinu stvari, pa i letovanje, zato unapred procenite koliko ste spremni da izdvojite i da li ćete imati dovoljno novca za trošenje kad otputujete.
Ukoliko bi vam više prijao odlazak na neke bliže destinacije, savetujemo vam da prvo istražite gde sve možete letovati u zemlji u kojoj se živite, pa potom uzeti u obzir granične države. Letovanje ne mora nužno da znači odlazak na more, naprotiv. Jezera i reke vam mogu ponuditi sasvim lep užitak, a mnogi ih uopšte ne razmatraju kao opciju. Istražite da li i gde sve u vašoj zemlji postoje jezera ili reke sa plažama i kupalištima, možda se iznenadite. Ako ipak niste zadovoljni ponudom u vašoj zemlji ili ako prosto ne postoje takva mesta, pređite na pretragu okolnih zemalja.
Foto: Shutterstock
Daleke destinacije mogu biti problematične, pogotovo ako su u pitanju egzotična mesta. Da biste uopšte mogli da posetite takva mesta, od vas se može zahtevati da prethodno prođete lekarski pregled i komisiju te primite određene vakcine. Ceo proces nabavljanja potrebne dokumentacije je komplikovaniji, a rizik da se zarazite nekom zaraznom bolešću veći. Ipak, ukoliko ste već putovali na daleke destinacije i imate iskustva, možete ih uzeti kao opciju za letovanje.

Datum putovanja

Planirajte putovanje unapred kako biste mogli što bolje da se organizujete i pripremite. Ako ste se odlučili za put u odmakloj trudnoći (više od 35. nedelja), morate uzeti u obzir da postoji šansa da vam porođaj krene dok ste na putu. Odlazak na letovanje je najbolje planirati ne kasnije od 35. nedelje kako slučajno ne bi došlo do nekih problema i komplikacija. Poslednjih nekoliko nedelja pre punog termina se ne savetuje odlazak na duža putovanja. Taj period bi bilo najbolje da provedete u pripremama za doček bebe, odmaranju i relaksaciji kod kuće. Ipak, ukoliko smatrate da bi vam godilo putovanje u ovom periodu – neka vas ništa ne spreči. Slušajte svoje telo i ne forsirajte sebe ni na šta što vam ne prija.
Pakovanje kofera
Žene su poznate po tome da na letovanje nose ogromne kofere koji su prepuni raznorazne garderobe i kozmetike, od čega ne iskoriste ni polovinu. Nemojte nositi sve živo na letovanje već pakujte se pametno. Ponesite sa sobom stvari koje će vam zaista trebati. Ukoliko pijete prenatalne vitamine ili bilo koje druge lekove, njih obavezno ponesite u dovoljnim količinama. Paracetamol i Linex su dozvoljeni u trudnoći, tako da slobodno možete i njih poneti, za svaki slučaj, ukoliko se desi da dobijete temperaturu ili vas muče problemi sa digestivnim traktom.
Foto: Shutterstock
Ne bi bilo loše da sa sobom ponesete i nalaz sa poslednje kontrole kod ginekologa, čisto ukoliko budete hospitalizovani iz nekog razloga. Trudnice bi trebale da se pripaze jakog sunca kako ne bi dobile sunčanicu ili temperaturu, tako da ponesite sa sobom dovoljne količine kreme za sunčanje sa visokim faktorom i klonite se sunčevih zraka u udarnom periodu. Zaštitna odeća, poput svilenih marami, parea, šešira i sunčanih naočara je takođe vrlo korisna ukoliko imate osetljivu i svetlu kožu. Ponesite najviše dva do tri kupaća kostima, kako biste mogli da ih smenjujete u toku dana.
Ako vam teško pada pakovanje i ne znate da smanjite obim stvari, uzmite manji kofer. Na taj način ćete u startu imati manje mesta za pakovanje te ćete biti primorani da određene stvari eliminišete. Da li vam zaista treba 3 vrste šampona i 9 maski za kosu i uz to još ogroman neseser pun šminke od koje ćete jednom iskoristiti maskaru i ruž, i to sve u trećem trimestru trudnoće? Razmislite dobro.

Konačna odluka

Kada saberete sve, na vama je da procenite da li ćete otići na letovanje ili ne, i ukoliko se odlučite da odete – kojim prevoznim sredstvom biste putovali, na koju destinaciju i kad. Žene koje su imale „školsku” trudnoću, koje se dobro osećaju i koje nemaju nikakvih većih tegoba mogu slobodno da se upute na letovanje ukoliko smatraju da bi im ono godilo.

 

Trudnice koje su imale probleme i komplikacije u trudnoći bi trebale dobro da razmisle i preispitaju se kad je u pitanju odlazak na letovanje u trećem trimestru.

 

U donošenju odluke vam uvek može pomoći partner ili vaš ginekolog ili lekar, ako sami niste sigurni. Ne ustručavajte se da otvoreno pričate o svom stanju i budite iskreni prema sebi i svojim mogućnostima.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Letovanje u poslednjem trimestru: da ili ne?

Možda već neko vreme razmišljate o letovanju ali niste sigurni da li smete da putujete, nemate ideju gde biste išli i kojim prevozom…

Ukoliko ste 28. nedelja trudnoće (ili veća), vi se zvanično nalazite u trećem trimestru.

 

Svaki trimestar priča za sebe i svaka trudnica svoju trudnoću drugačije podnosi i doživljava. Prvi trimestar najčešće obeleže jutarnje mučnine, promene raspoloženja i odbojnost prema određenoj hrani, za drugi trimestar kažu da je najlepši period trudnoće, tj. period „medenog meseca” upravo jer su jutarnje mučnine prestale i javio se nalet energije a treći trimestar je… pa, prosto rečeno – nezgodan.

 

Možda već neko vreme razmišljate o letovanju ali niste sigurni da li smete da putujete, nemate ideju gde biste išli i kojim prevozom, ili vam cela priča o letovanju deluje previše komplikovano i naporno te smatrate da zbog trenutnog stanja niste u potpunosti spremni na to. S druge strane, možda biste jako želeli da otputujete negde i iskoristite poslednje mesece ili dane pred porođaj za opuštanje i relaksaciju, sunčanje i kupanje. 

 

Koje su vam opcije i o čemu biste trebali da povedete računa – mi smo se potrudili da obuhvatimo sve aspekte koje donosi odlazak na putovanje tokom poslednjih meseci trudnoće i pomognemo vam da odlučite da li ste spremni za letovanje ili ćete ove godine ipak napraviti pauzu sa putovanjima.

 

Vaša trudnoća

 

Ni jedna trudnoća nije ista. Bitno je da letovanje planirate po vašoj meri i mogućnostima.

 

Neka od pitanja koja biste trebali postaviti sebi su:

 

Da li patite od nekih hroničnih bolesti: dijabetes, astma, hipertenzija i sl?

Da li ste imali neke komplikacije vezane za trudnoću do sad?

Da li ste trudni sa više beba?

Da li imate preko 35 godina i/ili konstantovanu visokorizičnu trudnoću?

Da li ste ikad imali višestruke spontane pobačaje?
Ukoliko su odgovori na neka ili sva pitanja potvrdni, savetujemo vam da se obavezno konsultujete sa lekarom koji vam vodi trudnoću i da nikako ne krećete na put bez potvrde od strane ginekologa. Trudnoća je posebno stanje i zahteva posebnu pažnju i bez obzira na to kako se trenutno osećate važno je ustanoviti da li zaista postoji neki rizik za vas i bebu po pitanju putovanja i odlaska na letovanje. Porazgovarajte otvoreno sa vašim ginekologom o mogućim problemima sa kojima se možete susreti tokom putovanja i boravka kako biste mogli doneti ispravnu odluku.

Odabir prevoznog sredstva

Svakako da je avion najbrža opcija, ali je takođe i najskuplja. Ukoliko se odlučite za avion, imajte u vidu da vam je u tom slučaju neophodan pismeni dokument o dozvoli za let od strane vašeg lekara ili ginekologa u kojem je navedeno da imate zdravu trudnoću. Ako ste trudni više od 36. nedelja neke avio kompanije vas mogu odbiti jer prema njihovim pravilnicima let u 9. mesecu trudnoće nije dozvoljen. Proverite detaljno sa turističkom agencijom i avio kompanijom da li možete da putujete avionom i šta vam je sve neophodno od dokumentacije.
Autobus je najčešći izbor kad su u pitanju putovanja, ali u trećem trimestru autobus ne zvuči baš kao sjajna ideja, naročito ako je reč o daljoj destinaciji. Ipak, neke trudnice se sasvim dobro osećaju i vožnja autobusom im ne predstavlja problem. Mnogi busevi imaju i toalet i klimu, tako da ćete po tom pitanju imati maksimalan komfor, koliko autobus kao prevozno sredstvo može da vam pruži. Na vama ostaje je da procenite da li ste u stanju da izdržite višečasovni put koji ćete većinski provesti u sedećem položaju. Nekim trudnicama sedenje prija, dok neke ne mogu da izdrže više od sat vremena sedeći zbog bolova u leđima i drugih neprijatnosti.
Foto: Shutterstock
Prevozno sredstvo koje se retko spominje kad su putovanja u pitanju jeste voz. Iako ste ograničeni izborom destinacije ako se odlučite za voz, ovaj vid putovanja je daleko komforniji od autobusa. U vozu se možete slobodnije kretati i imate stalan pristup toaletu, što je velika prednost. Spavaća kola su specijalna vrsta voza koji imaju krevete, tako da imate i to kao opciju, ukoliko je reč o daljim destinacijama. Složićete se da je uvek bolje imati mesto na kojem možete i da se opružite i da sedite, tako da je to velik plus kad je u pitanju ovo prevozno sredstvo.
Mnoge trudnice ne žele da zavise ni od koga već im je najpraktičnije da idu sopstvenim prevozom – automobilom. Ovo je sasvim razumljivo. Ukoliko se odlučite za put autom imaćete tu pogodnost da sami odlučujete kad vam treba pauza za toalet, ručak, da se proteglite i sl. Takođe, ako vam postane teško i neprijatno da sedite, uvek možete otići da prilegnete na zadnje sedište i odmorite se. Ipak, trudnicama se savetuje da sve vreme tokom vožnje budu vezane pojasem, u slučaju nepredviđenih situacija kao što su naglo kočenje, sudar itd. Pojas za vezivanje biste trebali postaviti nisko, preko donjeg dela stomaka, nikako po sredini. Na taj način ćete vi i vaša beba biti maksimalno zaštićeni tokom putovanja.

Izbor destinacije za putovanje

Za koju destinaciju se odlučiti za letovanje ume da bude mukotrpan proces, naročito ukoliko na to dodate činjenicu da se nalazite u poslednjim mesecima trudnoće i da ta činjenica ume znatno da utiče na vaš odabir iz mnogih razloga. Takođe, prevozno sredstvo je veliki faktor u donošenju odluke, kao i vaša finansijska situacija. Materijalno stanje diktira većinu stvari, pa i letovanje, zato unapred procenite koliko ste spremni da izdvojite i da li ćete imati dovoljno novca za trošenje kad otputujete.
Ukoliko bi vam više prijao odlazak na neke bliže destinacije, savetujemo vam da prvo istražite gde sve možete letovati u zemlji u kojoj se živite, pa potom uzeti u obzir granične države. Letovanje ne mora nužno da znači odlazak na more, naprotiv. Jezera i reke vam mogu ponuditi sasvim lep užitak, a mnogi ih uopšte ne razmatraju kao opciju. Istražite da li i gde sve u vašoj zemlji postoje jezera ili reke sa plažama i kupalištima, možda se iznenadite. Ako ipak niste zadovoljni ponudom u vašoj zemlji ili ako prosto ne postoje takva mesta, pređite na pretragu okolnih zemalja.
Foto: Shutterstock
Daleke destinacije mogu biti problematične, pogotovo ako su u pitanju egzotična mesta. Da biste uopšte mogli da posetite takva mesta, od vas se može zahtevati da prethodno prođete lekarski pregled i komisiju te primite određene vakcine. Ceo proces nabavljanja potrebne dokumentacije je komplikovaniji, a rizik da se zarazite nekom zaraznom bolešću veći. Ipak, ukoliko ste već putovali na daleke destinacije i imate iskustva, možete ih uzeti kao opciju za letovanje.

Datum putovanja

Planirajte putovanje unapred kako biste mogli što bolje da se organizujete i pripremite. Ako ste se odlučili za put u odmakloj trudnoći (više od 35. nedelja), morate uzeti u obzir da postoji šansa da vam porođaj krene dok ste na putu. Odlazak na letovanje je najbolje planirati ne kasnije od 35. nedelje kako slučajno ne bi došlo do nekih problema i komplikacija. Poslednjih nekoliko nedelja pre punog termina se ne savetuje odlazak na duža putovanja. Taj period bi bilo najbolje da provedete u pripremama za doček bebe, odmaranju i relaksaciji kod kuće. Ipak, ukoliko smatrate da bi vam godilo putovanje u ovom periodu – neka vas ništa ne spreči. Slušajte svoje telo i ne forsirajte sebe ni na šta što vam ne prija.
Pakovanje kofera
Žene su poznate po tome da na letovanje nose ogromne kofere koji su prepuni raznorazne garderobe i kozmetike, od čega ne iskoriste ni polovinu. Nemojte nositi sve živo na letovanje već pakujte se pametno. Ponesite sa sobom stvari koje će vam zaista trebati. Ukoliko pijete prenatalne vitamine ili bilo koje druge lekove, njih obavezno ponesite u dovoljnim količinama. Paracetamol i Linex su dozvoljeni u trudnoći, tako da slobodno možete i njih poneti, za svaki slučaj, ukoliko se desi da dobijete temperaturu ili vas muče problemi sa digestivnim traktom.
Foto: Shutterstock
Ne bi bilo loše da sa sobom ponesete i nalaz sa poslednje kontrole kod ginekologa, čisto ukoliko budete hospitalizovani iz nekog razloga. Trudnice bi trebale da se pripaze jakog sunca kako ne bi dobile sunčanicu ili temperaturu, tako da ponesite sa sobom dovoljne količine kreme za sunčanje sa visokim faktorom i klonite se sunčevih zraka u udarnom periodu. Zaštitna odeća, poput svilenih marami, parea, šešira i sunčanih naočara je takođe vrlo korisna ukoliko imate osetljivu i svetlu kožu. Ponesite najviše dva do tri kupaća kostima, kako biste mogli da ih smenjujete u toku dana.
Ako vam teško pada pakovanje i ne znate da smanjite obim stvari, uzmite manji kofer. Na taj način ćete u startu imati manje mesta za pakovanje te ćete biti primorani da određene stvari eliminišete. Da li vam zaista treba 3 vrste šampona i 9 maski za kosu i uz to još ogroman neseser pun šminke od koje ćete jednom iskoristiti maskaru i ruž, i to sve u trećem trimestru trudnoće? Razmislite dobro.

Konačna odluka

Kada saberete sve, na vama je da procenite da li ćete otići na letovanje ili ne, i ukoliko se odlučite da odete – kojim prevoznim sredstvom biste putovali, na koju destinaciju i kad. Žene koje su imale „školsku” trudnoću, koje se dobro osećaju i koje nemaju nikakvih većih tegoba mogu slobodno da se upute na letovanje ukoliko smatraju da bi im ono godilo.

 

Trudnice koje su imale probleme i komplikacije u trudnoći bi trebale dobro da razmisle i preispitaju se kad je u pitanju odlazak na letovanje u trećem trimestru.

 

U donošenju odluke vam uvek može pomoći partner ili vaš ginekolog ili lekar, ako sami niste sigurni. Ne ustručavajte se da otvoreno pričate o svom stanju i budite iskreni prema sebi i svojim mogućnostima.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Sreda, 26.06.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije