Čuvanje matičnih ćelija krvi pupčane vrpce prvi put je primenio dr Hal Broksmajer na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Indiani u SAD-u. On je sačuvao krv pupčane vrpce za prvu transplantaciju na svetu obavljenu davne 1988. godine - krv pupčane vrpce novorođenčeta Alison Ferou zamrznuta je i poslata u Pariz kako bi lečila njenog brata Meta Feroa.
Foto: Canva
Tokom decenija koje su usledile, Broksmajerova laboratorija je dokazala da je krv pupčane vrpce, sačuvana zamrzavanjem, i dalje životno održiva nakon 5, 10, 15 i 23,5 godine u zamrznutom stanju.
Dr Hal Broksmajer preminuo je 2021. godine, ali njegov tim nastavlja njegov rad, a tokom leta 2023. godine objavili su i dokaz da su matične ćelije iz pupčanika, sačuvane zamrzavanjem, i dalje životno održive i nakon 27 godina čuvanja.
Demonstracije uspešnog dugoročnog čuvanja krvi pupčane vrpce ponovljene su i od strane drugih laboratorija, poput Cryo-Cell-a u Floridi, Medipost-a u Južnoj Koreji i Düsseldorfske banke u Nemačkoj.
Pravilnim zamrzavanjem krv ne stari
Postojeća istraživanja pokazuju da, kada se krv pupčane vrpce pravilno sačuva zamrzavanjem, izgleda da uopšte ne stari.
U novembru 2018. godine, javna banka krvi pupčane vrpce BMDI iz Australije saopštila je da su uspešno transplantirali matične ćelije pacijenta obolelog od leukemije donorskom jedinicom krvi pupčanika koja je bila čuvana 20 godina.
U maju 2023. godine na 10. konferenciji o matičnim ćelijama iz krvi pupčanika Kineskog udruženja za zdravlje majke i deteta objavljeno je da je mlada osoba u Kini izlečena od aplastične anemije sopstvenom krvlju pupčane vrpce koja je bila čuvana 19 godina.
Istraživači se slažu da su pravilno zamrznute matične ćelije efektivno besmrtne
Izvor: Parentsguidecordblood.org
Komentari (0)