U okviru Zakona o radu postoje delovi koji se odnose na radna prava roditelja, trudnica i usvojitelja. Jedan deo Zakona o radu posebno se odnosi za zaštitu materinstva, pa samim tim i zaštite prava dojilja.
Foto: Freepik
Ukoliko dojilja odluči da se vrati na posao pre isteka porodiljskog bolovanja po zakonu ona ima pravo na plaćenu pauzu od 90 minuta. Ova pauza može biti iskorišćenja odjednom ili se može podeliti u više dnevnih pauza u maksimalnom trajanju od sat i po vremena.
Ovo pravo ima dojilja kojoj radno vreme traje šest ili više sati. Takođe, ove pauze mogu biti iskorišćenje kao skraćenje radnog vremena . Tačnije, dojilja koja radi osam sati može raditi šest i po sati i potom otići kod svoje bebe da je podoji.
Foto: Freepik
Ukoliko se dojilja vrati sa porodiljskog kako je planirano i do kraja iskoristi svoje pravo ona ovo pravo na pauzu od 90 minuta neće imati. Ipak, po povratku na posao dojilja ipak ima određena prava. Naime, dojilja ne može raditi na poslovima koji su štetni po nju. Ovo bi trebalo da nalazom potkrepi nadležni zdravstveni organa. Poslovi koji štete zdravlju dojilje ili njenog deteta često su oni koji podrazumevaju štetno zračenje ili izloženost ekstremnim temperaturama i vibracijama. Ukoliko je dojilja radi na takvim pozicijama poslodavac je dužan da mami obezbedi obavljanje drugih odgovarajućih poslova. Često se može desiti da takvih poslova u firmi nema, te je u tom slučaju zakon predvideo da poslodavac dojilju pošalje na plaćeno odsustvo.
Još jedno pravo mame koja doji jeste da ona ne može da radi prekovremeno i noću ako to šteti njenom zdravju. Da je određeni rad štetan za dojilju i njenu bebu utvrđuje se na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa.
Komentari (0)