Sigurno vam je poznato da je u trudnoći od velikog značaja unos dovoljen količine folne kiseline i folata. Ovo je pre svega važno zbog pravilnog razvoja bebe u stomaku i prevencije mogućih problema u rastu i razvoju fetusa.
Foto: Freepik
Među najčešćim rizicima koje nosi manjak folne kiseline i folata u organizmu trudnice jesu rizik od oštećenja neuralne cevi kod bebe, pojava defekta kičmene moždine (“spina bifida”) i drugi problemi koji dovode do nepravilnog razvoja bebe.
Uloga folne kiseline i folata u organizmu trudnice je višestruka – pa tako učestvuju i u razvoju majčinih tkiva tokom trudnoće, kao i u formiranju posteljice zahvaljujući kojoj se beba snabdeva neophodnim nutrijentima.
Preporuka stručnjaka je da se količina folne kiseline u organizmu održava suplementacijom, odnosno redovnom upotrebom suplemenata namenjenih trudnicama. Sa dodatnim unosom folne kiseline i folata može se krenuti i pre trudnoće.
Da li se razlikuju folat i folna kiselina i šta bi trebalo trudnica da unosi?
Folat spada u grupu B vitamina i poznatiji kao Vitamin B9. U prirodnom obliku može se naći u hrani poput spanaća, zelene salate, džigerice, mahunarki, koštunjičavom voću i dr.
Foto: Freepik
Folna kiselina predstavlja sintetički oblik vitamina koji se nalazi u većini suplemenata, posebno onim koji su namenjeni trudnicama. U ovom obliku koristi se i u prehrambenoj industriji gde se neke namirnice namenski obogaćuju folnom kiselinom, kao što su pahuljice, napici, peciva i sl.
Razlika između folata i folne kiseline je u njihovom hemijskom sastavu i u tome kako ih telo može iskoristiti. Da bi organizam apsorbovao sintetički oblik vitamina, kao što je folna kiselina, on ga prvo mora pretvoriti u aktivan oblik.
Komentari (0)