Kalendar uvođenja namirnica u bebinu ishranu
Ovo nisu apsolutna pravila i kalendar ne može, i ne treba, da zameni znanje pedijatra kod kojeg idete. On će najbolje odrediti kakva hrana je neophodna vašem detetu, jer prati njen razvoj od samog rođenja.
Ali, postoje opšte namirnice koje se daju bebama kada navrše 6,7,8,9… Meseci.
U 6. mesecu
Većini beba se u ovom periodu života daje razno bareno povrće, žitarice koje su prethodno dobro oprane i skuvane (puput kukuruza, pirinča), stari sir (na primer parmezan), pasirane kruške, jabuke i razna mesa (preporučuje se piletina).

U 7. mesecu
Polako se u ishranu uvode jogurt, sveži sirevi i šunka.
U 8. mesecu
Se bebama može davati riblje meso, mahunasto povrće, žumance, paradajz i sezonsko voće (osim pomorandži, kivija i jagoda).
U 9. mesecu
Polako se uvode pomorandže, ali se prethodno mora posavetovati sa pedijatrom. Pomorandže sadrže alergene koji mogu izazvati razne posledice po bebino zdravlje. Ako pedijatar odobri, onda ne treba da brinete.
Posle 12 meseci
Već se deci mogu davati cela jaja, kravlje mleko i umerene količine soli i šećera. Naš savet je da izbegavate začinjenu hranu koliko god je to moguće, ali i ako pojede nešto začinjeno ne treba da paničite, sve će biti u redu sa njim.
Šta za piće?
Voda i majčino mleko su najbolje piće za svaku bebu. Ali, razni čajevi mogu da pomognu. Na primer, kamilica opušta i umiruje vaše dete, dok čaj od komorača smanjuje grčeve i nadutost. Ne preporučuju se čajevi koji imaju kofeina, kao ni veštački voćni čajevi koji sadrže boju i šećer.
Od sokova se preporučuje sveže ceđeno voće, s tim što se ne bi trebalo davati ceđene pomorandže pre 10. meseca.
Ja samo gledam neke zene koje se u ishrani beba slepo vode preporukama SZO, a kada se pomene vakcinacija, tada su slepo protiv, a znamo da je i vakcinacija ne preporuka, vec obaveza prema SZO.
Ja se vodim iskljucivo prema mojoj bebi. Gledam sta njoj odgovara, kako reaguje, a o namirnicama citam koja kako deluje na organizam, slusam pedijatra i tako na osnovu svega toga sklopim sliku.
Moje bliznakinje od 4 meseca jedu jabuku,breskvu,sargarepu,brokoli,karfiol,bundevu,krompir… Ja sam po struci babica i vrlo dobro znam sta smo ucili i kakav je bio tada kalendar dohrane beba. Ovo sada sve izmisljaju neke gluposti,nemoj ovo nemoj ono. Pritom obe dojim.
svako prica svoju pricu vezanu za ishranu beba, generalno rafovi marketa i apoteka puni kasica za 4+ a ishrana pocinje sa 6+ , pa zabranite proizvodnju kasica sa natpisom 4+
Kasice od 4+ postoje iz razloga sto neka deca vec u tim mesecima pocinju sa nemlecnom ishranom kako bi zadovoljila potrebe gvozdja i izbegla anemije,znaju pedijatri i nutricionisti sta rade,ne pravite se pametni!
Jeste, ali npr preporucuju grasak tipa od 7-8.mjesrca, a u kasicama se nalazi od 5+.
Sunka os 7. meseca?!? Takodje, svez paradajz ne bi trebalo davati bebi pre godinu dana, dok kuvani paradajz moze od punih 8. meseci. Agrumi ne pre godinu dana! Znam da postoje razna pravila i tablice, svaki pedijatar ima neka svoja pravila, kao da su svi posebni fax studirali, ali se bar potrudite da vam podaci budu iz pouzdanih izvora, kao sto je SZO. pozdrav!
SZO JE MAFIJA :’):’):’):D:D:D
Po nekom najnovijem istraživanju beba treba do 6. Meseca da oseti sve ukuse. E sad najbolje je kroz majčino mleko. Ako već ne sisa onda treba što pre jer se mnoge alergije prevazidju u ranom životu a ako date detetu sa godinu dana nešto i alergično je može zauvek ostati alergično. Ja dajem lagano deci od 6. Meseca, ne po ovoj tablici ali slično. I sve je ok.
Alergije 0.
Moje dete od 4.meseca jede sve …
?
Jadan želudac tog deteta! Bože!
I moje bliznakinje isto. Zdrave,prave nit grceve nikad nisu imale.