Kalendar uvođenja namirnica u bebinu ishranu
Ovo nisu apsolutna pravila i kalendar ne može, i ne treba, da zameni znanje pedijatra kod kojeg idete. On će najbolje odrediti kakva hrana je neophodna vašem detetu, jer prati njen razvoj od samog rođenja.
Ali, postoje opšte namirnice koje se daju bebama kada navrše 6,7,8,9… Meseci.
U 6. mesecu
Većini beba se u ovom periodu života daje razno bareno povrće, žitarice koje su prethodno dobro oprane i skuvane (puput kukuruza, pirinča), stari sir (na primer parmezan), pasirane kruške, jabuke i razna mesa (preporučuje se piletina).
U 7. mesecu
Polako se u ishranu uvode jogurt, sveži sirevi i šunka.
U 8. mesecu
Se bebama može davati riblje meso, mahunasto povrće, žumance, paradajz i sezonsko voće (osim pomorandži, kivija i jagoda).
U 9. mesecu
Polako se uvode pomorandže, ali se prethodno mora posavetovati sa pedijatrom. Pomorandže sadrže alergene koji mogu izazvati razne posledice po bebino zdravlje. Ako pedijatar odobri, onda ne treba da brinete.
Posle 12 meseci
Već se deci mogu davati cela jaja, kravlje mleko i umerene količine soli i šećera. Naš savet je da izbegavate začinjenu hranu koliko god je to moguće, ali i ako pojede nešto začinjeno ne treba da paničite, sve će biti u redu sa njim.
Šta za piće?
Voda i majčino mleko su najbolje piće za svaku bebu. Ali, razni čajevi mogu da pomognu. Na primer, kamilica opušta i umiruje vaše dete, dok čaj od komorača smanjuje grčeve i nadutost. Ne preporučuju se čajevi koji imaju kofeina, kao ni veštački voćni čajevi koji sadrže boju i šećer.
Od sokova se preporučuje sveže ceđeno voće, s tim što se ne bi trebalo davati ceđene pomorandže pre 10. meseca.
Komentari (0)