Koji znaci ukazuju na anemiju?
Blaga anemija može da se pojavi bez ikakvih simptoma. Kako nivo gvožđa postaje manji, vaša beba ili dete može da ima sledeće simptome:
- Deluje razdražljivo
- Povremeno kao da ostaje bez daha
- Manje jede
- Deluje umorno i slabo
- Ima glavobolje i vrtoglavice
- Boja kože postaje bledunjava
- Nokti postaju slabi i lomljivi
Malokrvna deca su relativno dobro raspoložena, ali se brže umaraju pri naporu, a može se javiti i otežano disanje. Kod veće dece mogu se primetiti i teži znaci poremećaja snabdevanja kiseonikom, posebno od strane mozga i srca jer su ova dva organa u tom smislu najosjetljivija (vrtoglavica, zujanje u ušima, titranje pred očima, glavobolja, ubrzan rad i lupanje srca ili neodređeni bolovi u grudima oko srca).
Foto: Fotolia
Simptomi koje roditelj najčešće prepoznaje kao moguće znakove malokrvnosti kod svoje bebe i malog deteta su jače ili slabije izraženo bledilo kože i sluznica (bledilo kože nije pouzdan znak anemije jer boja kože zavisi od njene debljine, prokrvljenosti i pigmentacije). Drugi znakovi anemije su nezainteresovanost za igru, slabiji apetit , pojačano znojenje. Kod dece sa jačom anemijom javlja se lomljivost noktiju i kose.
Kako se anemija dijagnostilkuje?
Dijagnozu anemije uspostavlja lekar pregledom i obaveznim laboratorijskim nalazima krvi. Rade se testovi krvi koji mere nivo gvožđa u organizmu kao i sposobnost vezivanja gvožđa (TIBC). Pored ispitivanja broja krvnih ćelija, sastavnim delom analize krvi se smatra i utvrđivanje nivoa hemoglobina i hematokrita koji pokazuju kvalitet krvi.
Po kriterijumima Svetske Zdravstvene Organizacije anemijom se smatra smanjena koncentracija hemoglobina u krvi ispod 110gr/l za decu od šestog meseca do pete godine života, ispod 115gr/l od pete do dvanaeste godine i ispod 120gr/l za decu uzrasta od dvanaeste do petnaeste godine života.
Ukoliko sumnjate da je vaše dete anemično,obratite se lekaru. Nemojte na svoju ruku davati detetu suplemente gvožđa.
Komentari (0)