Zašto postoje subvencije za vrtiće?
U Beogradu i Novom Sadu godišnje za upis u vrtiće bude i do tri puta više prijava od broja raspoloživih mesta u državnim vrtićima.
Svake godine veliki broj mališana ostaje bez mesta u državnim vrtićima. Kako ne postoji dovoljan broj vrtića i mesta za svako dete, gradske vlasti po lokalnoj autonomiji određuju budžet za subvencionisanje boravka dece u privatnim vrtićima. To znači da od odluke Grada zavisi da li će i koliko će dece dobiti mesto u privatnim vrtićima sa subvencijama.
Foto: Pixabay
:: Zahtev za odbijenicu se podnosi putem eUprave OVDE ::
Uslovi za subvenciju vrtića
Kako bi stekli pravo na nadoknadu roditelji u Srbiji uglavnom u svim gradovima Srbije imaju iste uslove.
- Roditelji koji su državljani Republike Srbije
- Roditelji dece prijavljene na teritoriji grada u kom se prijavljuju za vrtić
- Roditelji čije dete nije dobilo mesto u državnom vrtiću (sem nekim gradovima poput Novog Sada gde roditelji od samog starta mogu izabrati privatni vrtić)
Uz formular, koji se uglavnom može preuzeti sa sajta Grada u kom konkurišete, potrebno je da priložite i kopiju lične karte na osnovu koje će službe dalje pribavljajati potrebnu dokumentaciju poput uverenja o državljanstvu i prebivalištu, izvod iz matične knjige rođenih za dete, potvrda da dete u momentu podnošenja zahteva ne može da se upiše u tu ustanovu (ovo se u pojedinim gradovima poput Beograda ne pribavlja po službenoj dužnosti već roditelji donose), potvrda privatne predškolske ustanove o upisu deteta u tu ustanovu i rešenje o verifikaciji privatne predškolske ustanove.
Sve ovo će vam detaljno objasniti u privatnom vrtiću koji želite da dete upiše, a većina vrtića će sve potrebne radne oko predaje dokumentacije uraditi sama.
Kako dobijam novac za subvencije?
Grad iznose isplaćuje na račune roditelja, a roditelj je dužan da vrtiću plati nadoknadu za tekući mesec.
To znači da ćete prvi mesec platiti punu cenu vrtića dok vam grad ne uplati novac na račun. Ovo je neophodno kako bi vrtić mogao da podnese gradskoj upravi izveštaj na osnovu kog se nastavlja ili pak obustavlja isplata subvencija na račun roditelja.
Za svaki dan nedolaska deteta u vrtić roditelji plaćaju veći iznos.
Ukoliko se selite ili iz bilo kog drugog razloga želite da promenite vrtić subvenciju nećete izgubiti. Međutim, ukoliko vaše dete ne dolazi u vrtić duže od dva meseca subvencija se gubi.
S druge strane ukoliko vam je dete bolesno ili iz nekog razloga odsustvuje iz vrtića za dane izostanka, u Beogradu na primer, nećete dobiti pun iznos subvencija.
Ko izdaje odbijenice?
Grad Beograd je 2019. godine preuzeo na sebe deljenje takozvanih odbijenica, odnosno potvrda koje potvrđuju da dete nije moglo da se upiše u vrtić. Ipak od 2020. godine odbijenice dele preškolske ustanove.
:: Zahtev za odbijenicu se podnosi putem eUprave OVDE ::
- Ličnu kartu
- Fotokopiju ugovora sa privatnom predškolskom ustanovom sa svim sastavnim delovima ugovora
- Potvrdu predškolske ustanove čiji je osnivač grad Beograd da dete nije upisano zbog nedovoljnih kapaciteta – odbijenica
Koliko košta boravak dece u privatnim vrtićima u Beogradu sa subvencijama
Ekonomska cena vrtića iznosi 27.952 dinara mesečno po detetu. Pune cene boravka dece u privatnim vrtićima u Beogradu kreću se između 250 i 300 evra, a na ekskluzivnijim lokacijama cene idu i do 500 evra.
Subvencija koju daje Beograd roditeljima čija deca nisu primljena u državne vrtiće iznosi najviše do 80% ekonomske cene što iznosti najviše 22.361,60 dinara mesečno po detetu. Obavezno učešće roditelja je 20% od ekonomske odnosno 5.590,40 dinara.
Grad ne subvencioniše punu cenu izostanaka deteta iz vrtića pa je važno da znate i kako se izračunava dnevni iznos boravka deteta u vrtiću.
Ugovorena cena vrtića deliće se sa brojem radnih dana u mesecu. Za svaki dan kada je dete bilo u vrtiću Grad daje 80%, a za dane kad dete nije bilo u vrtiću Grad uplaćuje roditeljima 50% od punog iznosa dnevnog boravka.
Troškovi boravka deteta u privatnoj predškolskoj ustanovi ne nadoknađuju se za dane vikenda, državnih i verskih praznika u Republici Srbiji, koji se praznuju i obeležavaju neradno.
PRIMER
Mesečna cena vrtića: 35 000 dinara
Ekonomska cena: 27.952
Broj radnih dana: 21
Praznici: 1
Broj dolazaka deteta u vrtić: 15
Broj nedolazaka: 6
27.952 / 21 = 1.331
80% od 1331 x 15 = 80% od 19.965 = 15.972
50% od 1331 x 6 = 50% od 7.986 = 3.993
Grad plaća: 19.965 dinara
Roditelj plaća: 15.035 dinara
Komentari (0)