Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom, koji je stupio na snagu 1. jula 2018. godine, pogoršao je položaj većine žena, posebno onih koje nemaju stalno zaposlenje, rade po ugovoru o delu ili po ugovoru o privremeno-povremenim poslovima, ili su sasvim nezaposlene. U tu kategoriju spadaju i žene koje se bave umetnošću, a o njima se malo ili nimalo govorilo.
Ako se dotaknemo teme „samostalnih umetnica” u sprezi s novim Zakonom, zalazi se „u more nepreglednih zakonskih tumačenja i institucionalnih razvlačenja”, piše portal Mašina.rs.
Naime, do uvođenja novog Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom sve je bilo relativno jasno za samostalne umetnice – tokom porodiljskog bolovanja nadležno udruženje im je „zamrzavalo” status dok im je radni staž i dalje tekao, a RFZO im je za to vreme pokrivao troškove porodiljskog bolovanja. Iako se radilo o minimalnoj naknadi u skladu s minimalnim doprinosima, primanja su bila sigurna i redovna. Status samostalne umetnice omogućavao im je sva radna prava propisana Zakonom o radu, dok ih je sistem zdravstvene zaštite tretirao kao zaposlene.
Foto: Pixabay
Onog trenutka kada je stupio na snagu Zakon o finansijskoj podršci porodici s decom, samostalne umetnice su izjednačene s preduzetnicama, advokaticama, fizerkama, nezaposlenima itd., što znači da nemaju prava na porodiljsko bolovanje, niti na odsustvo radi nege deteta.
Kolika će mi biti plata ako nemam ugovor o radu? >>
Mario Reljanović, profesor radnog prava, za portal Mašina.rs pojasnio je njihov komplikovani zakonski status:
– Poenta je u tome da su do sada samostalne umetnice bile tretirane kao zaposlene. Dakle, po starom zakonu su imale sva prava kao zaposlene, a sada se tretiraju kao preduzetnice. Sada novi Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom pravi drastičnu razliku između ta dva, gde se porodilje stavljaju u mnogo lošiju poziciju nego ranije – i to nije dobro, a nije ni dozvoljeno. Dodatno, prema ovim novim zakonima nigde se ne vidi da se samostalne umetnice tretiraju kao preduzetnice, a nije ni logično da se tako tretiraju, budući da nemaju registrovanu preduzetničku radnju, već poseban, zakonom utvrđen status. U odnosu na to bi trebalo da imaju prava kao zaposlene. A u slučaju da postoji nedoumica i sumnja, uvek se uzima ono što je bolje za radnika. Dakle, trebalo bi da se svrstaju u kategoriju zaposlenih, čime bi problem bio rešen.
Komentari (0)