Šta je humani papiloma virus (HPV)?
Humani papiloma virus (HPV) predstavlja grupu virusa koji izazivaju infekciju kože i sluzokože
Humani papiloma virus (HPV) predstavlja grupu virusa koji izazivaju infekciju kože i sluzokože kod muškaraca i žena. HPV se razvija u tankim, ljuspičastim ćelijama koje se nalaze na koži, u ustima, grlu i na genitalijama. Poznato je preko 100 različitih tipova HPV-a, koji su podeljeni u dve grupe:
Niskorizični HPV
Niskorizični HPV izaziva pojavu genitalnih bradavica (kondiloma). Genitalne bradavice su najčešće povezane sa tipovima HPV-a 6 i 11. Osim ova dva tipa, među niskorizične HPV spadaju i 42, 43, 44. Javljaju se isprva u vidu crvenih tačkica i mogu prerasti u manje, bezbolne bradavice.
Visokorizični HPV
Visokorizični HPV izaziva pojavu cervikalne displazije (predkancerogene promene na grliću materice) i rak grlića materice, ukoliko se ne leči. Obično, visokorizični HPV ne uzrokuje zdravstvene probleme i sam od sebe nestaje. Visokorizični HPV koji se non-stop pojavljuje je jedan od primarnih faktora rizika u nastanku raka grlića materice. Seksualno prenosivi visokorizični HPV uključuju tipove 16, 18, 25, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 69, i još nekoliko drugih.
Kako se prenosi HPV?
HPV se najčešće prenosi seksualnim kontaktom, tačnije direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluzokožom. Nema očigledne simptome, pa često osobe i ne znaju da je došlo do zaraze.
Treba naglasiti i da se HPV može preneti i pored upotrebe kondoma, pa zbog toga spada u jednu od najčešće polno prenosivih bolesti.
Koji su simptomi HPV-a?
Najčešći simptom je pojava bradavica ili kondiloma. Veoma retko se kao simptom genitalnih bradavica javlja svrab, krvarenje i bol. Međutim, u većini slučajeva ne postoje očigledni simptomi HPV-a.
Simptomi mogu da se pojave tek nakon nekoliko meseci ili godina pošto je osoba došla u kontakt sa virusom. Pojava simptoma zavisi od tipa HPV-a koji se nalazi u organizmu.
Kako se postavlja dijagnoza HPV-a?
Dijagnoza HPV utvrđuje se na osnovu rezultata PAPA testa ili testa na HPV, u okviru kojih se uzima bris grlića materice da bi se ispitalo postojanje kancerogene ili predkancerogene ćelije. Nakon toga, vaš ginekolog će, u zavisnosti od rezultata testova, uraditi kolposkopiju i, ukoliko je potrebno, biopsiju.
Kako se leči HPV virus?
Ne postoji određeni lek protiv HPV-a, međutim stručnjaci preporučuju jačanje imunološkog sistema, jer se u većini slučajeva telo samo uspešno bori protiv virusa.
Preventivo, postoji vakcina protiv HPV-a, Gardasil, koja sprečava razvijanje HPV-a tip 16 i tip 18, koji u većini slučajeva izazivaju rak grlića materice.
Zbog malog broja istraživanja, ova vakcina se ne preporučuje trudnicama.
Da li HPV virus može negativno uticati na trudnoću?
HPV ne utiče negativno ni na trudnoću ni na bebu. Međutim, ukoliko imate genitalne bradavice postoji mogućnost da će se one brže razvijati tokom trudnoće.
Komentari (0)