Foto:

Finansijska podrška porodici sa decom

Izvor: Bebac.com

Naknada zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta (naknada zarade) je klasična mera finansijske podrške porodici putem koje se olakšava usklađivanje rada i roditeljstva.

Naknada zarade iznosi 100% osnovne zarade zaposlenog za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva uvećane po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu u skladu sa zakonom, a najviše do pet prosečnih mesečnih zarada u Republici, za svu decu, bez obzira da li se radi o periodu porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta ili odsustva sa rada radi posebne nege deteta, nevezano za red rođenja deteta, uz uslov da je podnosilac zahteva neposredno pre korišćenja ovog prava bio više od šest meseci u neprekidnom radnom odnosu, odnosno obavljao samostalnu delatnost.

Pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta ostvaruju majke zaposlene kod poslodavca, odnosno majke koje obavljaju samostalnu delatnost a, zahtev se podnosi opštinskoj – gradskoj službi dečije zaštite prema sedištu poslodavca.

Uz popunjen obrazac zahteva, potrebno je dostaviti sledeća dokaze:

– rešenje poslodavca o pravu na porodiljsko odsustvo, pravu na odsustvo sa rada radi nege deteta, odnosno pravu na odsustvo sa rada radi posebne nege deteta;
– potvrdu poslodavca o dužini radnog staža korisnika neprekidno i neposredno pre ostvarivanja prava;
– potvrdu poslodavca o visini osnovne zarade zaposlenog i uvećane zarade, po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu, za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinjenje korišćenje odsustva;
– obračun zarade, odnosno naknade zarade koji je poslodavac dužan da dostavi zaposlenom, u skladu sa zakonom, za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome otpočinjenje odsustvo;
– potvrdu o kretanju prosečne mesečne zarade kod poslodavca za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome otpočinje odsustvo;
– potvrdu nadležnog organa o mesečnoj osnovici na koju se plaćaju doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome je započeto korišćenje odsustva, i po isteku godine potvrde o konačnoj osnovici (za lice koje samostalno obavlja delatnost);
– rešenje nadležnog organa o privremenom zatvaranju radnje, odnosno o privremenom poveravanju obavljanja te delatnosti drugom licu; odnosno ličnu izjavu da u vreme trajanja odsustva neće obavljati istu ili drugu delatnost (dostavlja lice koje samostalno obavlja delatost koju zbog njene prirode nije moguće preneti na drugo lice);
– izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad u vreme porodiljskog odsustva i radi posebne nege deteta – doznaka;
– izvod iz matične knjige rođenih za decu;
– fotokopiju overene zdravstvene knjižice majke, odnosno korisnika prava;
– fotokopiju zdravstvene dokumentacije deteta ( uz zahtev za posebnu negu deteta).

Pravo na naknadu zarade za vreme odsustva sa rada radi posebne nege deteta ostvaruje jedan od roditelja deteta mlađeg od 5 godina kome je zbog teškog stepena psihofizičke ometenosti neophodna posebna nega.

(Podaci ažurirani 18.03.2015.)

Dokumentacija za roditeljski dodatak koji isplaćuje Republika Srbija:

Da bi ostvario pravo na roditeljski dodatak, podnosilac zahteva mora ispunjavati sledeće uslove:

– da je državljanin Republike Srbije
– da ima prebivalište u Republici Srbiji
– da ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje

Redosled rođenja utvrđuje se prema broju živorođene dece majke u momentu podnošenja zahteva za novorođeno dete. Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje se na osnovu podnetog zahteva majke i sledećih dokumenata:

– originalnih izvoda iz Matične knjige rođenih za svu decu
– fotokopije prijava prebivališta za decu
– originalnog uverenja o državljanstvu Republike Srbije za majku koje ne može biti starije od šest meseci
– fotokopije lične karte
– fotokopije overene zdravstvene knjižice majke
– uverenja Centra za socijalni rad po mestu stanovanja da: neposredno brine o detetu za koje je podnela zahtev, da nije lišena roditeljskog prava u odnosu na decu prethodnog reda rođenja
– fotokopije kartice tekućeg računa kod “Poštanske štedionice”. Korisnicima koji nemaju otvoren tekući račun, službenim putem biće otvoren tekući račun kod “Poštanske štedionice”.

Ako dodatak traži otac deteta, uz navedena dokumenta mora da podnese jedan od dokaza da se majka ne stara o detetu u zavisnosti od toga koji je razlog odsustva majke:

– uverenje centra za socijalni rad o činjenici da je majka napustila dete
– odluku suda da je majka lišena roditeljskog prava
– izveštaj komisije nadležnog zdravstvenog organa o težoj bolesti majke ili rešenje kojim je majka lišena poslovne sposobnosti
– potvrdu nadležne ustanove o početku i trajanju izdržavanja kazne zatvora za majku

Ukoliko je majka preminula, dostavlja se izvod iz matične knjige umrlih.

Zahtev koji treba da popunite možete preuzeti u Gradskoj upravi za socijalnu i dečiju zaštitu (u Opštini) gde ga i predajte kada prikupite svu dokumentaciju.

Od trenutka kada zahtev predate, proći će mesec i po do dva dok Vam ne stigne Rešenje o priznavanju prava na roditeljski dodatak. Takođe, na kućnu adresu će Vam stići i obaveštenje o računu koji Vam je otvoren u Poštanskoj štedionici. Kada legne uplata, novac ćete moći da podignete na šalteru bilo koje pošte uz ličnu kartu.

Isplata roditeljskog dodatka za prvo dete vrši se jednokratno, a za drugo, treće i četvrto dete u 24 jednake mesečne rate. 

(Podaci ažurirani 18.03.2015.)

Dečiji dodatak ostvaruje jedan od roditelja odnosno staratelja, hranitelja koji je državljanin Republike Srbije, ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije i zdravstveno je osiguran preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, za prvo četvoro dece pod uslovom da o njima neposredno brine od dana podnetog zahteva.

Deca za koju se ostvaruje pravo ne mogu biti starija od 19 godina i moraju se redovno školovati u školama koje su u sistemu škola Republike Srbije. Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu posedovati nepokretnosti osim odgovarajućeg stambenog prostora u kome žive koji ne može biti veći od sobe po članu domaćinstva uvećane za još jednu sobu. Podnosilac zahteva i članovi domaćinstva mogu posedovati poljoprivredno zemljište koje ne prelazi dva hektara po članu domaćinstva. Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu posedovati novčana i druga likvidna sredstva u vrednosti većoj od iznosa 30 dečijih dodataka po članu porodice u momentu podnošenja zahteva.

Od uticaja na ostvarivanje prava na dečiji dodatak su prihodi ostvareni u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva.

– Cenzus za ostvarene prihode u skladu sa čl. 19. i 20. zakona iznosi 7.900,77 dinara, odnosno, 9.480,92 dinara uvećan iznos.
– Cenzus za ostvarene prihode od poljoprivrede u skladu sa čl. 19. stav 1. tačka 1. zakona iznosi 2,35 dinara, odnosno, 2,82 dinara uvećan iznos.
– Cenzus za ostvarene prihode od poljoprivrede u skladu sa čl. 19. stav 1. tačka 2. zakona iznosi 5.49 dinara, odnosno, 6.58 dinara uvećan iznos.

Zahtev za ostvarivanje prava na dečiji dodatak podnosi se u opštinskoj – gradskoj službi dečije zaštite u mestu prebivališta roditelja i uz njega se prilažu sledeća dokumenta:

– fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici;
– fotokopija uverenja o državljanstvu Republike Srbije podnosioca zahteva;
– fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta;
– fotokopije overene zdravstvene knjižice podnosioca zahteva;
– potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva;
– potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta);
– poresko uverenje iz mesta prebivališta o imovinskom stanju domaćinstva;
– dokaz o nezaposlenosti (uverenje Nacionalne službe za zapošljavanje i fotokopija radne knjižice);
– školske potvrde za decu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, odnosno potvreda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje;
– dokaz o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnih knjiga – vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana i dr.);
– fotokopija kartice tekućeg računa.

Ako je potrebno, radi dokazivanja posebnog statusa, prilažu se i:
– akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju;
– akt o produženju roditeljskog prava;
– dokazi na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja ( izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, presuda o razvodu braka, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove),
– dokazi o starateljstvu, hraniteljstvu (akt nadležnog organa starateljstva).

Isplata dečijeg dodatka vrši se na tekući račun Poštanske štedionice a korisnicima koji ga nemaju službenim putem otvara se poseban račun kod Poštanske štedionice. U zahtevu se obavezno navodi tačan poštanski broj mesta prebivališta za prvu isplatu.

Pravo na dečiji dodatak priznaje se u trajanju od godinu dana. Zahtev za obnavljanje prava podnosi se najranije 30 dana pre isteka važnosti rešenja. Uz popunjen obrazac zahteva potrebno je priložiti dokaze o prihodima domaćinstva isplaćenim u poslednja tri meseca pre podnošenja zahteva a od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava.

(Podaci ažurirani 18.03.2015.)

Član 36

Zahtev za priznavanje prava na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu bez roditeljskog staranja podnosi ustanova socijalne zaštite, hranitelj, odnosno staratelj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi.

Član 37

Uz zahtev iz člana 36. ovog pravilnika, podnosilac zahteva prilaže:

1) akt ustanove socijalne zaštite o smeštaju u ustanovu, odnosno rešenje nadležnog organa starateljstva o smeštaju u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu;

2) rešenje o ostvarenom pravu na dečiji dodatak – za dete smešteno u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu;

3) potvrdu predškolske ustanove o upisu deteta.

Član 38

Pravo na naknadu troškova u predškolskoj ustanovi za dete bez roditeljskog staranja ostvareno, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, priznaje se od dana podnetog zahteva do isteka tekuće radne godine.

Član 39

Predškolska ustanova dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, mesečni izveštaj o boravku dece bez roditeljskog staranja, za koju su doneta rešenja o priznavanju prava na naknadu troškova, najkasnije do trećeg u mesecu za prethodni mesec.

Opštinska, odnosno gradska uprava, po izvršenoj kontroli, izveštaj iz stava 1. ovog člana, dostavlja ministarstvu nadležnom za socijalna pitanja, do šestog u mesecu za prethodni mesec.

Obračun naknade troškova boravka iz stava 1. ovog člana vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja na osnovu cene usluga koju plaća korisnik, broja dece u predškolskoj ustanovi sa priznatim pravom i broja dana boravka deteta u ustanovi.

Za dane odsustva deteta ustanovi se nadoknađuju troškovi u visini 50% cene koju plaća korisnik.

Izveštaj u smislu st. 1. i 2. ovog člana, predškolska ustanova iskazuje na obrascu DBS – Izveštaj o boravku dece bez roditeljskog staranja u predškolskoj ustanovi, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 40

Sredstva za naknadu troškova boravka obezbeđuju se predškolskoj ustanovi u visini učešća korisnika u ceni usluge po detetu.

Sredstva za naknadu troškova boravka iz stava 1. ovog člana, prenose se predškolskoj ustanovi, po dobijanju izveštaja od opštinske, odnosno gradske uprave. 

 

(Podaci ažurirani 01.12.2013.)

Naknada troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu ometenu u razvoju je posebna mera zaštite osetljive grupe dece sa posebnim potrebama u cilju podsticanja njihovog uključivanja u redovne predškolske grupe ali i organizovanje rada sa njima u posebnim grupama kada je to neophodno.

Ova mera je podrška porodici da dete sa posebnim potrebama ostane u njoj i u tim uslovima se razvija prema svojim mogućnostima.

O pravima u prvom stepenu rešava opštinska, odnosno gradska uprava u kojoj je prebivalište podnosioca zahteva, osim o pravu na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, o kojem rešava opštinska, odnosno gradska uprava u kojoj je sedište poslodavca zaposlenog.
Prava se ostvaruju na osnovu podnetog zahteva.

Član 41

Zahtev za priznavanje prava na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu sa smetnjama u razvoju podnosi roditelj, ustanova socijalne zaštite, hranitelj, odnosno staratelj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi.

Član 42

Uz zahtev iz člana 41. ovog pravilnika, podnosilac zahteva prilaže:

1) akt o razvrstavanju deteta sa smetnjama u razvoju;

2) rešenje o ostvarenom pravu na dečiji dodatak – za dete koje boravi u redovnoj vaspitnoj grupi;

3) potvrdu predškolske ustanove o upisu deteta u posebnu, odnosno redovnu vaspitnu grupu, sa podacima u pogledu dužine dnevnog boravka deteta.

Član 43

Pravo na naknadu troškova u predškolskoj ustanovi za dete sa smetnjama u razvoju ostvareno, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, priznaje se od dana podnetog zahteva do isteka tekuće radne godine.

Član 44

Predškolska ustanova dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, mesečni izveštaj o boravku dece sa smetnjama u razvoju, za koju su doneta rešenja o priznavanju prava na naknadu troškova, najkasnije do trećeg u mesecu za prethodni mesec.

Opštinska, odnosno gradska uprava, po izvršenoj kontroli, izveštaj iz stava 1. ovog člana, dostavlja ministarstvu nadležnom za socijalna pitanja, do šestog u mesecu za prethodni mesec.

Obračun naknade troškova boravka iz stava 1. ovog člana vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja u zavisnosti od cene usluga koju plaća korisnik, broja dece u predškolskoj ustanovi sa priznatim pravom i broja dana boravka deteta u ustanovi.

Za dane odsustva deteta ustanovi se nadoknađuju troškovi u visini 50% cene koju plaća korisnik.

Izveštaj u smislu st. 1. i 2. ovog člana, predškolska ustanova iskazuje na obrascu DSR – izveštaj o boravku dece sa smetnjama u razvoju u predškolskoj ustanovi, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 45

Sredstva za naknadu troškova boravka za decu sa smetnjama u razvoju obezbeđuju se predškolskoj ustanovi u visini učešća korisnika u ceni usluge po detetu.

Sredstva za naknadu troškova boravka iz stava 1. ovog člana prenose se predškolskoj ustanovi, po dobijanju izveštaja od opštinske, odnosno gradske uprave. 

(Podaci ažurirani 01.12.2013.)

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Naknada zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta (naknada zarade) je klasična mera finansijske podrške porodici putem koje se olakšava usklađivanje rada i roditeljstva.

Naknada zarade iznosi 100% osnovne zarade zaposlenog za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva uvećane po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu u skladu sa zakonom, a najviše do pet prosečnih mesečnih zarada u Republici, za svu decu, bez obzira da li se radi o periodu porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta ili odsustva sa rada radi posebne nege deteta, nevezano za red rođenja deteta, uz uslov da je podnosilac zahteva neposredno pre korišćenja ovog prava bio više od šest meseci u neprekidnom radnom odnosu, odnosno obavljao samostalnu delatnost.

Pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta ostvaruju majke zaposlene kod poslodavca, odnosno majke koje obavljaju samostalnu delatnost a, zahtev se podnosi opštinskoj – gradskoj službi dečije zaštite prema sedištu poslodavca.

Uz popunjen obrazac zahteva, potrebno je dostaviti sledeća dokaze:

– rešenje poslodavca o pravu na porodiljsko odsustvo, pravu na odsustvo sa rada radi nege deteta, odnosno pravu na odsustvo sa rada radi posebne nege deteta;
– potvrdu poslodavca o dužini radnog staža korisnika neprekidno i neposredno pre ostvarivanja prava;
– potvrdu poslodavca o visini osnovne zarade zaposlenog i uvećane zarade, po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu, za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinjenje korišćenje odsustva;
– obračun zarade, odnosno naknade zarade koji je poslodavac dužan da dostavi zaposlenom, u skladu sa zakonom, za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome otpočinjenje odsustvo;
– potvrdu o kretanju prosečne mesečne zarade kod poslodavca za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome otpočinje odsustvo;
– potvrdu nadležnog organa o mesečnoj osnovici na koju se plaćaju doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome je započeto korišćenje odsustva, i po isteku godine potvrde o konačnoj osnovici (za lice koje samostalno obavlja delatnost);
– rešenje nadležnog organa o privremenom zatvaranju radnje, odnosno o privremenom poveravanju obavljanja te delatnosti drugom licu; odnosno ličnu izjavu da u vreme trajanja odsustva neće obavljati istu ili drugu delatnost (dostavlja lice koje samostalno obavlja delatost koju zbog njene prirode nije moguće preneti na drugo lice);
– izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad u vreme porodiljskog odsustva i radi posebne nege deteta – doznaka;
– izvod iz matične knjige rođenih za decu;
– fotokopiju overene zdravstvene knjižice majke, odnosno korisnika prava;
– fotokopiju zdravstvene dokumentacije deteta ( uz zahtev za posebnu negu deteta).

Pravo na naknadu zarade za vreme odsustva sa rada radi posebne nege deteta ostvaruje jedan od roditelja deteta mlađeg od 5 godina kome je zbog teškog stepena psihofizičke ometenosti neophodna posebna nega.

(Podaci ažurirani 18.03.2015.)

Dokumentacija za roditeljski dodatak koji isplaćuje Republika Srbija:

Da bi ostvario pravo na roditeljski dodatak, podnosilac zahteva mora ispunjavati sledeće uslove:

– da je državljanin Republike Srbije
– da ima prebivalište u Republici Srbiji
– da ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje

Redosled rođenja utvrđuje se prema broju živorođene dece majke u momentu podnošenja zahteva za novorođeno dete. Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje se na osnovu podnetog zahteva majke i sledećih dokumenata:

– originalnih izvoda iz Matične knjige rođenih za svu decu
– fotokopije prijava prebivališta za decu
– originalnog uverenja o državljanstvu Republike Srbije za majku koje ne može biti starije od šest meseci
– fotokopije lične karte
– fotokopije overene zdravstvene knjižice majke
– uverenja Centra za socijalni rad po mestu stanovanja da: neposredno brine o detetu za koje je podnela zahtev, da nije lišena roditeljskog prava u odnosu na decu prethodnog reda rođenja
– fotokopije kartice tekućeg računa kod “Poštanske štedionice”. Korisnicima koji nemaju otvoren tekući račun, službenim putem biće otvoren tekući račun kod “Poštanske štedionice”.

Ako dodatak traži otac deteta, uz navedena dokumenta mora da podnese jedan od dokaza da se majka ne stara o detetu u zavisnosti od toga koji je razlog odsustva majke:

– uverenje centra za socijalni rad o činjenici da je majka napustila dete
– odluku suda da je majka lišena roditeljskog prava
– izveštaj komisije nadležnog zdravstvenog organa o težoj bolesti majke ili rešenje kojim je majka lišena poslovne sposobnosti
– potvrdu nadležne ustanove o početku i trajanju izdržavanja kazne zatvora za majku

Ukoliko je majka preminula, dostavlja se izvod iz matične knjige umrlih.

Zahtev koji treba da popunite možete preuzeti u Gradskoj upravi za socijalnu i dečiju zaštitu (u Opštini) gde ga i predajte kada prikupite svu dokumentaciju.

Od trenutka kada zahtev predate, proći će mesec i po do dva dok Vam ne stigne Rešenje o priznavanju prava na roditeljski dodatak. Takođe, na kućnu adresu će Vam stići i obaveštenje o računu koji Vam je otvoren u Poštanskoj štedionici. Kada legne uplata, novac ćete moći da podignete na šalteru bilo koje pošte uz ličnu kartu.

Isplata roditeljskog dodatka za prvo dete vrši se jednokratno, a za drugo, treće i četvrto dete u 24 jednake mesečne rate. 

(Podaci ažurirani 18.03.2015.)

Dečiji dodatak ostvaruje jedan od roditelja odnosno staratelja, hranitelja koji je državljanin Republike Srbije, ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije i zdravstveno je osiguran preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, za prvo četvoro dece pod uslovom da o njima neposredno brine od dana podnetog zahteva.

Deca za koju se ostvaruje pravo ne mogu biti starija od 19 godina i moraju se redovno školovati u školama koje su u sistemu škola Republike Srbije. Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu posedovati nepokretnosti osim odgovarajućeg stambenog prostora u kome žive koji ne može biti veći od sobe po članu domaćinstva uvećane za još jednu sobu. Podnosilac zahteva i članovi domaćinstva mogu posedovati poljoprivredno zemljište koje ne prelazi dva hektara po članu domaćinstva. Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu posedovati novčana i druga likvidna sredstva u vrednosti većoj od iznosa 30 dečijih dodataka po članu porodice u momentu podnošenja zahteva.

Od uticaja na ostvarivanje prava na dečiji dodatak su prihodi ostvareni u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva.

– Cenzus za ostvarene prihode u skladu sa čl. 19. i 20. zakona iznosi 7.900,77 dinara, odnosno, 9.480,92 dinara uvećan iznos.
– Cenzus za ostvarene prihode od poljoprivrede u skladu sa čl. 19. stav 1. tačka 1. zakona iznosi 2,35 dinara, odnosno, 2,82 dinara uvećan iznos.
– Cenzus za ostvarene prihode od poljoprivrede u skladu sa čl. 19. stav 1. tačka 2. zakona iznosi 5.49 dinara, odnosno, 6.58 dinara uvećan iznos.

Zahtev za ostvarivanje prava na dečiji dodatak podnosi se u opštinskoj – gradskoj službi dečije zaštite u mestu prebivališta roditelja i uz njega se prilažu sledeća dokumenta:

– fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici;
– fotokopija uverenja o državljanstvu Republike Srbije podnosioca zahteva;
– fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta;
– fotokopije overene zdravstvene knjižice podnosioca zahteva;
– potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva;
– potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta);
– poresko uverenje iz mesta prebivališta o imovinskom stanju domaćinstva;
– dokaz o nezaposlenosti (uverenje Nacionalne službe za zapošljavanje i fotokopija radne knjižice);
– školske potvrde za decu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, odnosno potvreda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje;
– dokaz o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnih knjiga – vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana i dr.);
– fotokopija kartice tekućeg računa.

Ako je potrebno, radi dokazivanja posebnog statusa, prilažu se i:
– akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju;
– akt o produženju roditeljskog prava;
– dokazi na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja ( izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, presuda o razvodu braka, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove),
– dokazi o starateljstvu, hraniteljstvu (akt nadležnog organa starateljstva).

Isplata dečijeg dodatka vrši se na tekući račun Poštanske štedionice a korisnicima koji ga nemaju službenim putem otvara se poseban račun kod Poštanske štedionice. U zahtevu se obavezno navodi tačan poštanski broj mesta prebivališta za prvu isplatu.

Pravo na dečiji dodatak priznaje se u trajanju od godinu dana. Zahtev za obnavljanje prava podnosi se najranije 30 dana pre isteka važnosti rešenja. Uz popunjen obrazac zahteva potrebno je priložiti dokaze o prihodima domaćinstva isplaćenim u poslednja tri meseca pre podnošenja zahteva a od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava.

(Podaci ažurirani 18.03.2015.)

Član 36

Zahtev za priznavanje prava na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu bez roditeljskog staranja podnosi ustanova socijalne zaštite, hranitelj, odnosno staratelj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi.

Član 37

Uz zahtev iz člana 36. ovog pravilnika, podnosilac zahteva prilaže:

1) akt ustanove socijalne zaštite o smeštaju u ustanovu, odnosno rešenje nadležnog organa starateljstva o smeštaju u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu;

2) rešenje o ostvarenom pravu na dečiji dodatak – za dete smešteno u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu;

3) potvrdu predškolske ustanove o upisu deteta.

Član 38

Pravo na naknadu troškova u predškolskoj ustanovi za dete bez roditeljskog staranja ostvareno, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, priznaje se od dana podnetog zahteva do isteka tekuće radne godine.

Član 39

Predškolska ustanova dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, mesečni izveštaj o boravku dece bez roditeljskog staranja, za koju su doneta rešenja o priznavanju prava na naknadu troškova, najkasnije do trećeg u mesecu za prethodni mesec.

Opštinska, odnosno gradska uprava, po izvršenoj kontroli, izveštaj iz stava 1. ovog člana, dostavlja ministarstvu nadležnom za socijalna pitanja, do šestog u mesecu za prethodni mesec.

Obračun naknade troškova boravka iz stava 1. ovog člana vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja na osnovu cene usluga koju plaća korisnik, broja dece u predškolskoj ustanovi sa priznatim pravom i broja dana boravka deteta u ustanovi.

Za dane odsustva deteta ustanovi se nadoknađuju troškovi u visini 50% cene koju plaća korisnik.

Izveštaj u smislu st. 1. i 2. ovog člana, predškolska ustanova iskazuje na obrascu DBS – Izveštaj o boravku dece bez roditeljskog staranja u predškolskoj ustanovi, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 40

Sredstva za naknadu troškova boravka obezbeđuju se predškolskoj ustanovi u visini učešća korisnika u ceni usluge po detetu.

Sredstva za naknadu troškova boravka iz stava 1. ovog člana, prenose se predškolskoj ustanovi, po dobijanju izveštaja od opštinske, odnosno gradske uprave. 

 

(Podaci ažurirani 01.12.2013.)

Naknada troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu ometenu u razvoju je posebna mera zaštite osetljive grupe dece sa posebnim potrebama u cilju podsticanja njihovog uključivanja u redovne predškolske grupe ali i organizovanje rada sa njima u posebnim grupama kada je to neophodno.

Ova mera je podrška porodici da dete sa posebnim potrebama ostane u njoj i u tim uslovima se razvija prema svojim mogućnostima.

O pravima u prvom stepenu rešava opštinska, odnosno gradska uprava u kojoj je prebivalište podnosioca zahteva, osim o pravu na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, o kojem rešava opštinska, odnosno gradska uprava u kojoj je sedište poslodavca zaposlenog.
Prava se ostvaruju na osnovu podnetog zahteva.

Član 41

Zahtev za priznavanje prava na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu sa smetnjama u razvoju podnosi roditelj, ustanova socijalne zaštite, hranitelj, odnosno staratelj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi.

Član 42

Uz zahtev iz člana 41. ovog pravilnika, podnosilac zahteva prilaže:

1) akt o razvrstavanju deteta sa smetnjama u razvoju;

2) rešenje o ostvarenom pravu na dečiji dodatak – za dete koje boravi u redovnoj vaspitnoj grupi;

3) potvrdu predškolske ustanove o upisu deteta u posebnu, odnosno redovnu vaspitnu grupu, sa podacima u pogledu dužine dnevnog boravka deteta.

Član 43

Pravo na naknadu troškova u predškolskoj ustanovi za dete sa smetnjama u razvoju ostvareno, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, priznaje se od dana podnetog zahteva do isteka tekuće radne godine.

Član 44

Predškolska ustanova dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, mesečni izveštaj o boravku dece sa smetnjama u razvoju, za koju su doneta rešenja o priznavanju prava na naknadu troškova, najkasnije do trećeg u mesecu za prethodni mesec.

Opštinska, odnosno gradska uprava, po izvršenoj kontroli, izveštaj iz stava 1. ovog člana, dostavlja ministarstvu nadležnom za socijalna pitanja, do šestog u mesecu za prethodni mesec.

Obračun naknade troškova boravka iz stava 1. ovog člana vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja u zavisnosti od cene usluga koju plaća korisnik, broja dece u predškolskoj ustanovi sa priznatim pravom i broja dana boravka deteta u ustanovi.

Za dane odsustva deteta ustanovi se nadoknađuju troškovi u visini 50% cene koju plaća korisnik.

Izveštaj u smislu st. 1. i 2. ovog člana, predškolska ustanova iskazuje na obrascu DSR – izveštaj o boravku dece sa smetnjama u razvoju u predškolskoj ustanovi, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 45

Sredstva za naknadu troškova boravka za decu sa smetnjama u razvoju obezbeđuju se predškolskoj ustanovi u visini učešća korisnika u ceni usluge po detetu.

Sredstva za naknadu troškova boravka iz stava 1. ovog člana prenose se predškolskoj ustanovi, po dobijanju izveštaja od opštinske, odnosno gradske uprave. 

(Podaci ažurirani 01.12.2013.)

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 25.06.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije Roditeljstvo

Najnovije